Reklama

Reklama

Ekstraklasa. Kto będzie prowadził mecze w nowym sezonie?

Już za moment rozpocznie się nowy sezon PKO Ekstraklasy, w którym po raz pierwszy wystąpi 18 zespołów. Patrząc na transfery, rozgrywki zapowiadają się emocjonująco. Miejmy nadzieję, że sędziowie będą prowadzić bezbłędnie spotkania, a po meczach będziemy rozmawiać o zawodnikach, a nie arbitrach. Zapraszamy do zapoznania się z sylwetkami sędziów głównych, którzy w tym sezonie będą prowadzić mecze ekstraklasy.

W Polsce mamy dziewięciu sędziów zawodowych i z pewnością, gdy będą w pełni dyspozycji, to będziemy ich regularnie oglądać na ekstraklasowych boiskach.

Ekstraklasa. Arbitrzy zawodowi, którzy poprowadzą mecze w lidze

Szymon Marciniak (40 l.) - Płock

To bez wątpienia aktualnie najlepszy polski arbiter, który regularnie prowadzi mecze na najwyższym poziomie UEFA. Jako jedyny Polak znajduje się w elitarnej grupie sędziów UEFA Elite, w której skład wchodzi 27 najlepszych arbitrów z Europy. Poprowadził już łącznie 27 spotkań Ligi Mistrzów i 18 Ligi Europy, a w 2018 roku był rozjemcą Superpucharu Europy. Szymon Marciniak już dwukrotnie brał udział w dużych turniejach; Euro 2016 i mundialu 2018. Do tej pory w ekstraklasie poprowadził 306 meczów, a dodatkowo dwukrotnie prowadził finał Pucharu Polski i raz mecz o Superpuchar Polski. W 2015 roku był rozjemcą finału mistrzostw Europy do lat 21.

Reklama

Paweł Gil (45 l.) - Lublin

Arbiter znajduje się w grupie sędziów UEFA First. W minionym sezonie był arbitrem AVAR 3 w finale Ligi Mistrzów, a na Euro 2020 był nominowany na VAR aż 10 razy. W ekstraklasie zadebiutował 30 lipca 2005 roku i do tej pory poprowadził aż 340 meczów, co stanowi rekord tych rozgrywek. Paweł Gil poprowadził aż 30 spotkań Ligi Europy i 2 mecze Ligi Mistrzów. Aktualnie jest stałym VAR-owcem Szymona Marciniaka w meczach UEFA. Arbiter z Lublina trzykrotnie prowadził finałowe mecze Pucharu Polski, a także raz był rozjemcą w spotkaniu Superpucharu.

Paweł Raczkowski (38 l.) - Warszawa

Paweł Raczkowski znajduje się w grupie sędziów UEFA First, a do tej pory prowadził cztery spotkania Ligi Mistrzów i 18 Ligi Europy. W ekstraklasie prowadzi mecze regularnie od 2010 roku i w tym momencie ma ich na koncie aż 251. W swoim dorobku ma finał Pucharu Polski, Superpuchar Polski, a także finał mistrzostw Europy U-17.

Daniel Stefański (44 l.) - Bydgoszcz

Sędzią międzynarodowym jest od 2013 roku i aktualnie znajduje się w grupie UEFA First. Do tej pory nie zadebiutował w Lidze Mistrzów, natomiast w Lidze Europy prowadził 14 spotkań. Na swoim koncie ma także 238 spotkań ekstraklasy, finał Pucharu Polski, a także prestiżowy mecz Superpucharu.

Bartosz Frankowski (34 l.) - Toruń

Bartosz Frankowski jest najmłodszym sędzią międzynarodowym z Polski. W ubiegłym sezonie awansował do grupy UEFA First i miał już okazję zadebiutować w meczu Ligi Mistrzów. Na swoim koncie ma także pięć spotkań Ligi Europy i aż 227 meczów ekstraklasy. Dodatkowo prowadził finał Pucharu Polski, a także Superpuchar.

Krzysztof Jakubik (38 l.) - Siedlce

Krzysztof Jakubik znajduje się w grupie sędziów międzynarodowych UEFA Second, jednak do tej pory jeszcze nie zadebiutował ani w Lidze Mistrzów, ani w Lidze Europy. W ekstraklasie prowadzi regularnie spotkania od 2012 roku i ma już ich 201 na swoim koncie. Dodatkowo raz był rozjemcą Superpucharu Polski.

Tomasz Musiał (40 l.) - Kraków

Tomasz Musiał sędzią międzynarodowym jest od siedmiu lat i znajduje się w najniższej grupie UEFA Third. Do tej pory nie prowadził żadnego meczu fazy grupowej europejskich pucharów. W ekstraklasie sędziuje od 2010 roku i na swoim koncie ma 230 spotkań. Niestety nie wiadomo czy w tym sezonie zobaczymy go na boiskach ekstraklasy, gdyż nadal walczy o powrót do pełni formy po chorobie. W 2017 roku poprowadził finał Pucharu Polski.

Tomasz Kwiatkowski (43 l.) - Warszawa

Tomasz Kwiatkowski jest sędzią ekstraklasy od 2014 roku, a na swoim koncie ma 195 spotkań. Z pewnością nadal regularnie będziemy obserwować go na najwyższym szczeblu rozgrywkowym.

Jarosław Przybył (45 l.) - Kluczbork

Jarosław Przybył od siedmiu lat regularnie prowadzi spotkania ekstraklasy, a na swoim koncie ma ich już 186. W 2014 roku poprowadził finał Pucharu Polski, który po raz pierwszy był rozgrywany na Stadionie Narodowym w Warszawie

Gdzie i kiedy oglądać Polaków w Tokio - Sprawdź teraz!

Ekstraklasa. Sędziowie z grupy Top Amator A

Oprócz sędziów zawodowych, mecze PKO Ekstraklasy będą prowadzić sędziowie z grupy Top Amator A, w której skład wchodzi około 25 sędziów. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym nie występują jednak wszyscy arbitrzy z tej grupy, a zatem przedstawiamy tylko tych, którzy swoje debiuty już zaliczyli i w minionym sezonie prowadzili mecze ekstraklasy.

Mariusz Złotek (51 l.) - Gorzyce

Mariusz Złotek to najstarszy sędzia, który prowadzi mecze ekstraklasy. Swój debiut miał w 2014 roku, a do tej pory poprowadził 142 spotkania na tym szczeblu rozgrywkowym. Dwukrotnie prowadził mecze Superpucharu Polski - w 2016 i 2019 roku.

Piotr Lasyk (42 l.) - Bytom

Sędzia Piotr Lasyk zadebiutował na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w 2015 roku i od tamtej pory poprowadził już 91 spotkań. W 2018 roku był rozjemcą finału Pucharu Polski.

Sebastian Jarzębak (46 l.) - Piekary Śląskie

Sebastian Jarzębak debiutował w ekstraklasie w 2009 roku, a na swoim koncie ma 58 spotkań na tym szczeblu rozgrywkowym.

Łukasz Szczech (37 l.) - Kobyłka

Dla Łukasza Szczecha będzie to już czwarty pełny sezon w ekstraklasie, gdzie do tej pory uzbierał już 44 mecze.

Zbigniew Dobrynin (35 l.) - Łódź

Sędzia Zbigniew Dobrynin regularnie prowadzi spotkania ekstraklasy i I ligi, a także bardzo często zasiada w wozie VAR. Do tej pory był rozjemcą ekstraklasowych spotkań 37 razy i z pewnością w tym sezonie powiększy swój dorobek.

Wojciech Myć (31 l.) - Lublin

Wojciech Myć w ekstraklasie poprowadził 32 mecze, lecz niestety jest bardzo często krytykowany za rzekomą słabą postawę. Myślę, że mimo to nadal będziemy oglądać go w spotkaniach najwyższego szczebla rozgrywkowego w naszym kraju. W ubiegłym roku poprowadził mecz Superpucharu Polski.

Tomasz Wajda (41 l.) - Żywiec

Sędzia z Żywca na co dzień prowadzi mecze I ligi, jednak w ubiegłym sezonie dwukrotnie otrzymał nominację na spotkania ekstraklasy, których łącznie w swojej karierze ma 19.

Dominik Sulikowski (44 l.) - Gdańsk

Arbiter rzadko prowadzi mecze ekstraklasy, jednak na swoim koncie ma ich 16, a zatem możemy spodziewać się go i w tym sezonie na boiskach.

Damian Sylwestrzak (29 l.) - Wrocław

Bez wątpienia jest to najmłodszy sędzia, który od zeszłego sezonu regularnie prowadzi spotkania PKO Ekstraklasy. Na swoim koncie ma ich już 13, a debiut zaliczył rok temu. Przez wiele osób uważany jest za talent i uważam, że należy bacznie obserwować rozwój jego kariery. W obecnym sezonie poprowadził prestiżowy mecz, jakim jest Superpuchar Polski.

Ekstraklasa. Pozostali arbitrzy

W rozpoczynającym się sezonie na boiskach ekstraklasy będziemy mogli zobaczyć jeszcze m.in.: Łukasza Kuźmę (pięć meczów) i Damiana Kosa (sześć meczów), którzy kilkukrotnie sędziowali w ubiegłym sezonie. Dodatkowo spore szanse na występy ma Paweł Malec z Łodzi, który zadebiutował w ostatniej kolejce PKO Ekstraklasy. Z grona kandydatów nie możemy wykluczyć także Sebastiana Krasnego, który po prawie pięciu latach przerwy ponownie w minionym sezonie otrzymał szansę do prowadzenia meczu ekstraklasy.

Powyższa lista sędziów składa się z tych, którzy już prowadzili spotkania ekstraklasy, a także byli nominowani na mecze w ubiegłym sezonie. Nie możemy wykluczać, że i w tym sezonie pojawią się nowi i miejmy nadzieję młodzi sędziowie, którzy będą "podbijać" PKO Ekstraklasę.

Oczywiście nie możemy zapominać o sędziach asystentach, których w ekstraklasie mamy około 30. Zawodowych jest 11 i są to: Marcin Boniek, Marcin Borkowski, Dawid Golis, Tomasz Listkiewicz, Sebastian Mucha, Krzysztof Myrmus, Michał Obukowicz, Konrad Sapela, Radosław Siejka, Paweł Sokolnicki i Kamil Arkadiusz Wójcik. Co do pozostałych asystentów to trudno coś powiedzieć, ponieważ nie ma oficjalnego komunikatu, czy jacyś asystenci otrzymali awans, bądź zostali zdegradowani do niższej klasy rozgrywkowej.

Dowiedz się więcej na temat: sędziowie | Ekstraklasa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama