Reklama

Reklama

Ekstraklasa. Co mogą wnieść beniaminkowie?

Jeśli wziąć za miernik wartość rynkową zespołów Ekstraklasy, to beniaminkowie - Miedź Legnica i Zagłębie Sosnowiec są głównymi kandydatami do spadku. Sytuacja wygląda jednak inaczej, jeśli spojrzeć na doświadczenia ostatnich 15 sezonów - z 37 awansów tylko sześć kończyło się spadkiem po roku. Co mogą wnieść beniaminkowie do naszej ligi?

Sprawdź terminarz Ekstraklasy

Z analizy ostatnich sezonów wynika, że nie ma przepaści między Ekstraklasą a czołowymi zespołami pierwszej ligi. - Największa różnica tkwi w obszarze finansowym, wsparciu ze strony ligi. Różnica może przekroczyć nawet tysiąc procent - przypomina Marcin Janicki, prezes pierwszoligowego GKS-u Katowice. - Natomiast jeśli chodzi o jakość zawodników, to jest tendencja ze strony klubów Ekstraklasy do sięgania po młodych polskich zawodników z niższych lig, którzy pokazują, że można wchodzić do Ekstraklasy z podniesioną głową.

Reklama

Skoro wymagania naszej elity rzadko przerastają beniaminków, to może jednak nadszedł czas na powiększenie ligi do 18 zespołów?

- Podstawową sprawą, nieważne czy drużyn będzie 12, 14, 16 czy 18, jest to, żeby spełniały wymogi i prezentowały odpowiedni poziom - przekonuje szef katowickiego pierwszoligowca. - Kwestia liczby zespołów w Ekstraklasie jest sprawą wtórną, a bardziej chodzi o ich kondycję zarówno finansową, jak i organizacyjną.

- Dużym krokiem było wprowadzenie wymogów licencyjnych ze strony Polskiego Związku Piłki Nożnej, bo to pokazuje, w którą stronę nasza piłka ma iść. Jako wielosekcyjny GKS Katowice mamy rozeznanie także w kontekście innych dyscyplin: siatkówki, hokeja czy piłki nożnej kobiet i widzimy, że wymogi w stosunku do piłki nożnej są największe. To był krok w dobrą stronę - podkreśla szef GKS-u.

Czego można spodziewać się po tegorocznych beniaminkach? Patrząc na wyceny składów drużyn Ekstraklasy, liczby są bezlitosne dla Miedzi i Zagłębia, ale oba kluby mają też swoje atuty. Warto zauważyć, że postawiły na stabilizację zamiast histerycznego ściągania piłkarzy na pęczki w nadziei, że transfer któregoś z nich wypali.

Miedź mogła sobie na to pozwolić, bo ma w składzie bardzo doświadczonych zawodników (najwyższa średnia wieku w Ekstraklasie). Choć minęło już sporo czasu od kiedy Wojciech Łobodziński, Łukasz Garguła czy Mateusz Piątkowski zbierali nominacje do miana Asa kolejki Ekstraklasy, to każdy z nich ma wciąż potencjał, który pozwala Miedzi myśleć o awansie do czołowej ósemki.

W Zagłębiu Sosnowiec chcieliby pójść ścieżką, jaką w poprzednim sezonie pokonał Górnik Zabrze, ale zdają sobie sprawę, że zawojowanie Ekstraklasy młodzieżą to bardzo trudne zadanie, dlatego zdecydowali się ściągnąć doświadczonych piłkarzy. Z czterech sprowadzonych latem zawodników aż trzech to obcokrajowcy.

Prezes Zagłębia Marcin Jaroszewski chce, żeby drużyna wniosła do Ekstraklasy powiew świeżości. Nie będzie nią pachnieć Stadion Ludowy, bo choć wydano sporo, aby spełnił warunki Ekstraklasy, to żadne pudrowanie nie zamieni leciwego obiektu w arenę, która byłaby powodem do dumy. Kibice Zagłębia mają nadzieję, że nie skończy się na samych zapowiedziach i za kilka lat w okolicach Górki Środulskiej powstanie nowy stadion, a przy nim hala i lodowisko.

- Miedź to klub ze stabilnymi fundamentami. Kilka lat walczyła o awans. Ze strony organizacyjnej, finansowej i infrastrukturalnej może być to drużyna, która przez dłuższy okres będzie grać w Ekstraklasie - komentuje prezes GKS-u GieKSa Katowice. - Z kolei w Sosnowcu wyzwaniem są sprawy infrastrukturalne, ale słyszałem zapowiedzi, żeby i w tym obszarze podjąć działania. Na pewno nie skreślałbym z góry tych zespołów. Historia pokazuje, że beniaminek może postraszyć nawet największe kluby.

Mirosław Ząbkiewicz

Losy beniaminków w ostatnich 15 sezonach:

2003/2004

Górnik Polkowice - spadek po barażu

Świt Nowy Dwór Mazowiecki - spadek

Górnik Łęczna - utrzymanie

2004/2005

Pogoń Szczecin - utrzymanie

Zagłębie Lubin - utrzymanie

2005/2007

Korona Kielce - utrzymanie

GKS Bełchatów - utrzymanie

Arka Gdynia - utrzymanie

2006/2007

Widzew Łódź - utrzymanie

ŁKS Łódź - utrzymanie

2007/2008

Ruch Chorzów - utrzymanie

Jagiellonia Białystok - utrzymanie

Polonia Bytom - utrzymanie

Zagłębie Sosnowiec - spadek

2008/2009

Lechia Gdańsk - utrzymanie

Śląsk Wrocław - utrzymanie

Piast Gliwice - utrzymanie

Arka Gdynia - utrzymanie

Polonia Warszawa - utrzymanie

2009/2010

Zagłębie Lubin - utrzymanie

Korona Kielce - utrzymanie

2010/2011

Widzew Łódź - utrzymanie

Górnik Zabrze - utrzymanie

2011/2012

ŁKS Łódź - spadek

Podbeskidzie Bielsko-Biała - utrzymanie

2012/2013

Piast Gliwice - el. Ligi Europejskiej

Pogoń Szczecin - utrzymanie

2013/2014

Zawisza Bydgoszcz - el. Ligi Europejskiej po zdobyciu Pucharu Polski, utrzymanie

Cracovia - utrzymanie

2014/2015

GKS Bełchatów - spadek

Górnik Łęczna - utrzymanie

2015/2016

Zagłębie Lubin - el. Ligi Europejskiej, utrzymanie

Termalica Bruk-Bet Nieciecza - utrzymanie

2016/2017

Arka Gdynia - el. Ligi Europejskiej po zdobyciu Pucharu Polski, utrzymanie

Wisła Płock - utrzymanie

2017/2018

Sandecja Nowy Sącz - spadek

Górnik Zabrze - el. Ligi Europejskiej, utrzymanie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL