Reklama

Reklama

Ekstraklasa. Boniek: Nowy system rozgrywek będzie normalny

- Nowy system rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy będzie normalny. Mistrzem Polski powinna być drużyna najlepsza w trakcie dziewięciu miesięcy, a nie w ciągu miesiąca – powiedział w Chorzowie prezes PZPN-u Zbigniew Boniek.

Od sezonu 2021/22 w elicie wystąpi 18 zespołów, obecnie jest ich 16.

Boniek przypomniał, że rok temu po sezonie zasadniczym Piast Gliwice miał siedem punktów straty do lidera i został mistrzem kraju, a na przykład Wisła Kraków, która skończyła tę część rozgrywek na dziewiątym miejscu nie miała szans na dogonienie wyprzedzającej ją o sześć punktów Cracovii, bo znalazła się w innej grupie.

- To wyjście najbardziej rozsądne. Polska piłka klubowa jest - jeżeli chodzi o jej postrzeganie - na bardzo niskim poziomie. W Europie nie odnosimy żadnych sukcesów. Żaden format rozgrywek jednak nie zmieni ich poziomu - stwierdził Boniek, który przyjechał na Śląsk z racji obchodów 100-lecia istnienia Śląskiego ZPN-u.

Reklama

Przypomniał, że to kluby chciały zmiany obecnego systemu, z podziałem na grupy.

- Jedyną rozsądną alternatywą, która zabezpieczy tą samą ilość meczów, jest liga 18-zespołowa. I tak będzie, ale to poziomu piłki klubowej nie zmieni. Problem jest taki, że inni mają jedną, dwie drużyny flagowe, a pozostałe przeciętne, a u nas są tylko przeciętne - powiedział.

Podkreślił, że nowy format jest dobry. - Chcemy zacząć od normalności. To fajny, stabilny, normalny system i mam nadzieję, że nikt przy nim nie będzie grzebał przez kolejne 20 lat - podsumował szef PZPN-u.

Obecnie w ekstraklasie występuje 16 zespołów. Od sezonu 2013/14 następuje podział drużyn po 30. kolejce na tzw. grupy mistrzowską i spadkową, po czym odbywa się jeszcze siedem kolejek. Po czterech latach obowiązywania tego formatu zniesiono przepis o podziale punktów po sezonie zasadniczym, ale wciąż obowiązuje podział na dwie grupy w tzw. fazie finałowej. W tym sezonie po raz pierwszy najwyższą klasę opuszczą trzy ostatnie drużyny, a w ich miejsca awansują dwie najlepsze z 1. ligi oraz kolejna wyłoniona w barażach między ekipami z pozycji 3-6.

Piotr Girczys

Zobacz więcej informacji o Ekstraklasie

Reklama

Reklama

Reklama