Reklama

Reklama

Deloitte: Legia Warszawa najbogatszym polskim klubem w 2011 roku

Legia Warszawa osiągnęła w 2011 roku najwyższe przychody spośród polskich drużyn piłkarskich. Zyski wszystkich klubów występujących w rozgrywkach T-Mobile Ekstraklasy wyniosły łącznie 363 mln zł - wynika z raportu firmy Deloitte.

Legia, która na pozycji lidera zastąpiła Lecha Poznań, zarobiła w ubiegłym roku 64,3 mln zł. Dochody klubu ze stolicy wzrosły ponad dwa razy (o 36 mln zł) w porównaniu z rokiem 2010. Na drugim miejscu uplasowała się Wisła Kraków - 55,4 mln zł, a na trzecim - drużyna z Poznania - 38,7 mln zł.
Z raportu "Piłkarska Liga Finansowa", w którym brano pod uwagę drużyny występujące w najwyższej klasie rozgrywkowej oraz w I lidze wynika, że w ubiegłym roku dziesięć najlepszych klubów zanotowało wzrost przychodów, a sześć spadek. W zestawieniu nie brano pod uwagę Polonii Warszawa, Górnika Zabrze oraz Widzewa Łódź, które nie dostarczyły danych.
 Raport Deloitte został sporządzony w oparciu o przychody klubów, pochodzących z trzech źródeł: z dnia meczu (wpływy ze sprzedaży biletów, karnetów i cateringu), praw do transmisji (uwzględniające również premie za udział w pucharach) oraz komercyjnych (wpływy reklamowe, sponsoring, sprzedaż gadżetów).
Przychody T-Mobile Ekstraklasy wzrosły dwukrotnie od pierwszej edycji "Polskiej Ligi Finansowej". W dalszym ciągu jednak polskie rozgrywki pozostają daleko w tyle za czołowymi ligami europejskimi. Najlepsze z nich (angielska, niemiecka, hiszpańska, włoska i francuska) w sezonie 2010/2011 osiągnęła przychody w wysokości 8,6 mld euro. Wpływy klubów Premier League były 29 razy większe niż najlepszych polskich klubów, a francuskiej Ligue 1 - 12 razy większe. Wyprzedzają nas także najwyższe klasy rozgrywkowe m.in. w Holandii, Belgii, Szkocji oraz Austrii.
Autorzy raportu wskazują, że największy wpływ na wzrost dochodów mają działalność komercyjna, udział w europejskich pucharach oraz nowoczesna infrastruktura. 

Ranking polskich klubów piłkarskich ze względu na wpływy w 2011 roku:


1. Legia Warszawa                      64,3 mln zł
2. Wisła Kraków                        55,4
3. Lech Poznań                         38,7
4. Zagłębie Lubin                      38,5
5. Śląsk Wrocław                       27,9
6. Lechia Gdańsk                       22,9
7. Jagiellonia Białystok               18,2
8. Cracovia                            15,9
9. GKS Bełchatów                       13,9
10.Korona Kielce                       11,8
11.Podbeskidzie Bielsko-Biała          10,8
12.Ruch Chorzów                         9,7
13.ŁKS Łódź                             6,7
14.Pogoń Szczecin                       5,1
15.Piast Gliwice                        1,3
16.Sandecja Nowy Sącz                   1,2

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje