Reklama

Reklama

PZPN: Widzew i ŁKS w 1. lidze

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził decyzje Komisji ds. Nagłych PZPN w sprawie degradacji Widzewa Łódź i Komisji Odwoławczej ds. Licencji, która nie przyznała licencji na grę w ekstraklasie Łódzkiemu Klubowi Sportowemu - poinformował rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził decyzje Komisji ds. Nagłych PZPN w sprawie degradacji Widzewa Łódź i Komisji Odwoławczej ds. Licencji, która nie przyznała licencji na grę w ekstraklasie Łódzkiemu Klubowi Sportowemu - poinformował rzecznik PZPN Jakub Kwiatkowski.

Oznacza to, że obydwa łódzkie kluby w zbliżającym się sezonie zagrają w pierwszej lidze. Jednocześnie PZPN zaakceptował wniosek ŁKS o powołanie Komisji Mediacyjnej. Początkowo Kwiatkowski utrzymywał, że musi się na to zgodzić także Cracovia, która dzięki degradacji ŁKS utrzymała miejsce w ekstraklasie i ma prawo być jedną ze stron postępowania. Okazało się jednak, że nie jest to jeszcze przesądzone. "Prawnicy poinformowali zarząd, że Cracovia może mieć takie prawo. O tym zadecyduje jednak sąd. Na razie do PZPN nie dotarło żadne pismo, że Cracovii tego prawa odmówiono" - mówił później rzecznik PZPN. Termin ewentualnej rozprawy mediacyjnej wyznaczy Sąd Administracyjny.

Reklama

Sprawa łódzkich klubów budziła największe zainteresowanie spośród tematów, którymi zajmowali się w czwartek członkowie zarządu. Widzew Łódź został pozbawiony wywalczonego awansu do ekstraklasy po decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zakwestionował decyzję Trybunału Arbitrażowego przy PKOl. o przedawnieniu czynów korupcyjnych. ŁKS nie otrzymał licencji na grę w ekstraklasie, a decyzję tę potwierdziła Komisja Odwoławcza ds. Licencji PZPN. Miejsce Widzewa w rozpoczynającym się w przyszły piątek sezonie zajęła Korona Kielce, a ŁKS-u Cracovia Kraków.

Teoretycznie zarząd PZPN mógł zmienić decyzje swoich komisji. Do tego jednak nie doszło. W sprawie Widzewa połowa delegatów opowiedziała się za utrzymaniem decyzji Komisji ds. Nagłych, a połowa wstrzymała się od głosu. W sprawie ŁKS-u mniej więcej 1/3 zebranych poparła łódzki klub, a 2/3 zgodziła się z decyzją Komisji ds. Licencji.

Ostatnią nadzieją ŁKS-u na grę w ekstraklasie jest pozytywne rozpatrzenie skargi na decyzję PZPN przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Rozprawa ma się odbyć jednak dopiero 12 sierpnia, a więc już po rozpoczęciu rozgrywek. ŁKS zwrócił się z prośbą o wcześniejsze przeprowadzenie mediacji.

Jak poinformował prezes krakowskiego klubu prof. Janusz Filipiak, nie zna on jeszcze czwartkowych decyzji związanych z "serialem - licencja dla ŁKS", dlatego też nie może się wypowiedzieć czy Cracovia zgodzi się na sądowe mediacje.

Działacze ŁKS Łódź przed zapoznaniem się z uchwałą zarządu nie chcieli jej komentować.

- Trudno się zorientować, o co w tym wszystkim chodzi. Informacja o tym, że na powołanie Komisji Mediacyjnej w naszym sporze z PZPN musi wyrazić zgodę Cracovia jest tak absurdalna, że trudno nam uwierzyć, by zarząd związku faktycznie podjął taką decyzję. Dlatego z komentarzem wstrzymujemy się do czasu, aż poznamy uchwałę podjętą w tej sprawie - powiedział doradca prezesa ŁKS Dariusz Cychol.

Kilkadziesiąt minut później do klubu dotarły już oficjalne informacje z obrad zarządu. - Informacja o tym, że Cracovia musi wyrazić zgodę na powołanie Komisji Mediacyjnej w naszym sporze z PZPN wydała nam się tak dziwna, że nie chcieliśmy jej komentować nie znając jej uzasadnienia. Nasi prawnicy szybko wyjaśnili jednak wszystko z prawnikami PZPN. Okazało się, że zgoda Cracovii nie jest do niczego potrzebna, bo Cracovia nie jest stroną w tym sporze. Z informacji przekazanych nam przez piłkarską centralę wynika, że ze strony PZPN w Komisji Mediacyjnej znajdą się Antoni Piechniczek, Zbigniew Lewicki, Marcin Wojcieszak i reprezentant działu prawnego PZPN, którym prawdopodobnie będzie Andrzej Wach - powiedział Cychol.

Dodał, że znając decyzję PZPN o powołaniu Komisji Mediacyjnej ŁKS w piątek zwróci się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z prośbą o "jeszcze większe" przyspieszenie terminu rozprawy.

- Składając do sądu wniosek o wyznaczenie mediatora w sporze z PZPN liczyliśmy na to, że przyspieszy to zakończenie całej sprawy. Zgoda PZPN na podjęcie mediacji może tylko w tym pomóc. Spotkanie przedstawicieli ŁKS i PZPN w obecności sądu pozwoli temu ostatniemu szczegółowo zapoznać się z całą sprawą. Być może dzięki temu do wydania wyroku wystarczy tylko jedno posiedzenie sądu - powiedział Cychol.

W czwartek zarząd PZPN zatwierdził także regulamin rozgrywek na przyszły sezon. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami zlikwidowano baraże. Z ekstraklasy bezpośrednio spadną dwa zespoły, ich miejsce zajmą dwie najlepsze drużyny z pierwszej ligi. Wprowadzono zasadę, że w przypadku, gdyby któryś z zespołów nie otrzymał licencji, zostanie zdegradowany, ale w tabeli utrzyma miejsce wywalczone na boisku. Nie powtórzy się więc sytuacja ŁKS-u, który został przesunięty z siódmego miejsca na ostatnie.

Wiceprezes PZPN i Dyrektor Turnieju UEFA Euro 2012 w Polsce Adam Olkowicz poinformował o aktualnej działalności spółki Euro 2012 Polska. Przekazał zarządowi PZPN informację na temat przygotowań do roboczej wizyty w Polsce prezydenta UEFA Michela Platiniego. Prezydentowi UEFA, który w dniach 26-27 lipca odwiedzi Gdańsk, Poznań i Wrocław, towarzyszyć będą jego najbliżsi współpracownicy, między innymi Martin Kallen, dyrektor departamentu ds. EURO w UEFA oraz prezes PZPN Grzegorz Lato i Olkowicz.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL