Reklama

Reklama

Pierwszy wywiad z nowym prezesem GKS 1962 Jastrzębie

- Chcę żeby klub w jak najkrótszym czasie osiągnął stabilizację finansową, zwiększając przychody a jednocześnie ograniczając koszty, które nie mają bezpośredniego wpływu na realizację celów, zwłaszcza tych sportowych. Pamiętajmy, że to wszystko odbywa się przy jednoczesnym budowaniu zespołu, który - w co głęboki wierzę - zapewni sobie w najbliższym sezonie utrzymanie w pierwszej lidze - mówi Marcin Ćwikła, nowy prezes GKS-u 1962 Jastrzębie.

Marcin Ćwikła działa w śląskiej piłce od lat. Jest absolwentem katowickiej AWF na kierunku Zarządzanie i Marketing oraz Uniwersytetu Ekonomicznego na kierunku Zarządzanie, specjalność menedżerska. Ukończył również studia podyplomowe na AWF - specjalność Menedżer Sportu i Turystyki, zdobył także dyplom trenera II klasy (specjalność piłka nożna). 

Wcześniej związany z GKS-em Katowice od 1988 roku. Był w tym klubie zawodnikiem, trenerem najstarszych drużyn młodzieżowych, rzecznikiem prasowym, dyrektorem ds. sprzedaży, dyrektorem zarządzającym i prezesem klubowej Akademii - Fundacji "Sportowe Katowice". Poznał więc działanie klubu dosłownie od każdej strony

Reklama

Paweł Czado: Jak to się stało, że został pan prezesem Jastrzębia?

Marcin Ćwikła, nowy prezes GKS-u 1962 Jastrzębie: Moja długa przygoda z GKS-em Katowice zakończyła się na początku 2021 roku. Z wielu względów był to szczególny moment.  Odetchnąłem poświęcając czas rodzinie i prywatnym projektom. Chciałem jednak nadal być przy piłce więc gdy pojawił się temat GKS-u Jastrzębie i ogłoszono konkurs - nie zastanawiałem się długo. Przystąpiłem do konkursu a przedstawiona przeze mnie wizja klubu spodobała się Radzie Nadzorczej, która ostatecznie powołała mnie na stanowisko prezesa. 

Jaki jest więc najważniejszy cel Jastrzębia?


Chcę żeby klub w jak najkrótszym czasie osiągnął stabilizację finansową zwiększając przychody a jednocześnie ograniczając koszty, które nie mają bezpośredniego wpływu ma realizację celów, zwłaszcza tych sportowych. To w efekcie pozwoli zmniejszać zadłużenie klubu. Pamiętajmy, że to wszystko odbywa się przy jednoczesnym budowaniu zespołu, który - w co głęboko wierze - zapewni sobie w najbliższym sezonie utrzymanie w pierwszej lidze. Nie ukrywam, że budżet przeznaczony na budowę zespołu będzie niższy niż w zeszłym roku, dlatego decyzje kadrowe będą miały szczególne znaczenie.

Jak wyglądają pierwsze dni?

- Poznaję specyfikę klubu we wszystkich obszarach jego działalności, szczegółowo wdrażam się w finanse. Oczywiście dominują sprawy bieżące, ale tego się spodziewałem zwłaszcza przed zbliżającym się startem sezonu. Tym samym czasu na pracę koncepcyjną jest teraz trochę mniej.

W obecnych czasach prezes piłkarskiego klubu nie musi znać się na futbolu a raczej finansach. Pan ma szerokie doświadczenie w jednym i drugim.

- Dziękuję! W Katowicach wiele się nauczyłem, a zdobyte doświadczenie w wielu obszarach funkcjonowania klubu pozwala mi nie tylko zbudować pełne wyobrażenie jak powinien funkcjonować klub sportowy ale również każda jego komórka. Możliwość wykorzystania zdobytego doświadczenia i przeniesienie go na nowy grunt jest dla mnie dodatkowym wyzwaniem.  

Niewiele wcześniej od pana do klubu przyszedł trener Jacek Trzeciak. Jak układa się z nim współpraca?

- Cieszę się, że mogę z nim współpracować. To otwarty człowiek i doświadczony szkoleniowiec [m.in. były ekstraklasowy piłkarz Polonii Bytom, ostatnio trener Olimpii Elbląg, przyp.aut.]. Dużo rozmawiamy i zgadzamy się co do sposobu budowy drużyny. Chcemy dawać coraz więcej szans wychowankom jastrzębskiej akademii. Tu jest duży potencjał i warto go wykorzystać - jednak nie dlatego, że musimy lecz dlatego, że chcemy.

Rozmawiał: Paweł Czado

***

Adrian Balboa został nowym zawodnikiem GKS-u 1962 Jastrzębie. 23-letni hiszpański napastnik podpisał kontrakt do końca sezonu. Balboa ostatnio był zawodnikiem rezerw Rakowa Częstochowa.

Dowiedz się więcej na temat: GKS Jastrzębie | GKS 1962 Jastrzębie | Marcin Ćwikła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje