Reklama

Reklama

Górnik Łęczna awansował do Ekstraklasy

Na dwie kolejki przed zakończeniem rozgrywek 1. ligi piłkarskiej z awansu do Ekstraklasy może się już cieszyć Górnik Łęczna. W sobotę pokonał on na wyjeździe Olimpię Grudziądz 1-0, a w niedzielę jeden z jego rywali - Dolcan Ząbki zgubił punkty.

Jedyna bramka w Grudziądzu padła w 48. minucie, po strzale Macieja Szmatiuka (piłka odbiła się jeszcze od obrońcy rywali Adriana Bielawskiego). To czwarta kolejna wygrana ekipy z Lubelszczyzny. Tym cenniejsza, że na własnym stadionie Olimpia nie przegrała od 9 listopada 2013.

Zespół z Łęcznej wraca do Ekstraklasy, w której występował przez cztery sezony począwszy od roku 2003. W tabeli wyprzedza o trzy punkty PGE GKS Bełchatów oraz o siedem Arkę Gdynia. Dolcan, który mógł jeszcze przeszkodzić Górnikowi w świętowaniu, przegrał w Stróżach z Kolejarzem 1-2 i spadł na czwarte miejsce.

Reklama

Blisko Ekstraklasy jest drużyna z Bełchatowa. W niedzielę przerwała serię trzech porażek, pokonując przed własną publicznością Flotę Świnoujście 3-0. Mecz uświetnił jubileusz 85-lecia futbolu w tym mieście. Jeśli 31 maja podopieczni Kamila Kieresia wygrają w Stróżach, ich powrót po rocznej przerwie do grona najlepszych stanie się faktem.

Z kolei Arka Gdynia wygrała w Chojnicach z zagrożoną spadkiem Chojniczanką 1-0.

Mimo zwycięstwa nad Dolcanem Kolejarz nadal otwiera grupę siedmiu drużyn zagrożonych degradacją, nie licząc Okocimskiego Brzesko, który już się pożegnał z 1. ligą. Trzy z nich opuszczą tę klasę rozgrywkową. W najtrudniejszej sytuacji są Puszcza Niepołomice i Energetyk ROW Rybnik. W niedzielę doszło do ich bezpośredniego pojedynku w Niepołomicach, zakończonego remisem 1-1, który nie satysfakcjonuje żadnego z zespołów. Puszcza i Energetyk tracą cztery punkty do najbliższych sąsiadów w tabeli: GKS Tychy, Stomilu Olsztyn i Chojniczanki.

Do 1. ligi awansują z grupy zachodniej 2. ligi Chrobry Głogów oraz Bytovia Bytów, prowadzona przez byłego selekcjonera kadry Pawła Janasa. Kwestia awansu z grupy wschodniej rozstrzygnie się między trzema zespołami: Pogonią Siedlce, Siarką Tarnobrzeg i Wigrami Suwałki.

Wyniki, terminarz i tabela 1. ligi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama