NHL: Powrót Forsberga, 14 bójek w Nowym Jorku

Powrót Petera Forsberga do najlepszej ligi świata był wydarzeniem wieczoru w NHL. Szwedowi nie udało się poprowadzić Colorado Avalanche do zwycięstwa z Columbus Blue Jackets (1-3). Niewiele wspólnego z hokejem miał mecz New York Islanders - Pittsburgh Penguins.

37-letni hokeista w pierwszym meczu w NHL po trzyletniej przerwie zaliczył 22 zmiany (ponad 17 minut na lodzie), oddał jeden strzał, a jego formacja była na lodzie, gdy "Lawiny" straciły dwa gole.

"Ciężko było mi pokonać rywali w grze jeden na jeden. Czułem się trochę za wolny" - ocenił Szwedzki napastnik. Trener Joe Sacco próbował dodać mu wiary w siebie i stwierdził, że Forsberg był najlepszym hokeistą w jego ekipie. "Wniósł sporo energii w każdą zmianę. Myślę, że to był dobry krok, z pewnością postawiony w dobrym kierunku".

37-letni Forsberg ma za sobą 13 lat gry w NHL (zdobył 885 punktów, w tym strzelił 249 bramek i przy 636 asystował). W 151 spotkaniach w rywalizacji o Puchar Stanleya uzyskał 171 pkt, w tym 64 gole i 107 asyst, a sięgnął po to trofeum jako kapitan ekipy Colorado dwukrotnie. Pięć razy grał w Meczu Gwiazd - All Star Game, a w 2003 roku otrzymał Hart Memorial Trophy (najlepszy gracz sezonu regularnego) i Art Ross Trophy (najlepszy w play off). Później jednak zmagał się z częstymi kontuzjami.

Niecodzienny przebieg miał mecz New York Islanders z Pittsburgh Penguins. Osłabione brakiem kontuzjowanych gwiazd "Pingwiny" poniosły klęskę z dużo niżej notowanymi rywalami (3-9). Niewiele brakowało, a padłaby dwuycyfrówka (Michael Grabner nie wykorzystał karnego, tracąc szansę na hat-tricka).

Już na początku drugiej tercji było po meczu ("Wyspiarze" prowadzili 6-0), ale hokeistom mało było walki na lodzie, więc co chwilę robili sobie boksersko-zapaśnicze przerywniki. Już w pierwszej tercji doszło do dój bójek, ale był to dopiero początek. W kolejnych dwóch tercjach tłukły się całe piątki, łącznie z bramkarzem "Pingwinów" Brentem Johnsonem. "Hokej był tylko w pierwszej części meczu, to co było później z hokejem nie miało wiele wspólnego" - ocenił trener Penguins Dan Bylsma.

Łącznie sędziowie nałożyli na graczy aż 346 minut kar, m.in. za 14 bójek.

Zobacz boksersko-zapaśnicze popisy "Pingwinów" i "Wyspiarzy"

New York Rangers Wojtka Wolskiego przegrali z Atlanta Thrashers 2-3, choć na początku trzeciej tercji prowadzili 2-1. Polski hokeista przebywał na lodzie niecałe 12 minut i oddał dwa strzały. Rangersi nie wygrali od sześciu spotkań. "To bardzo frustrujące. Odwalamy kawał dobrej roboty, ale błędy kosztują nas utratę punktów" - powiedział Marc Staal.