Reklama

Reklama

Lokaut w NHL: Federalni mediatorzy włączają się do negocjacji

Federalni mediatorzy włączają się do negocjacji dotyczących porozumienia między właścicielami 30 klubów hokejowej ligi NHL a Związkiem Zawodowym Graczy (NHLPA) w sprawie podziału zysków. Pat w rozmowach sprawił, że sezon nie ruszy co najmniej do 14 grudnia.

George H. Cohen, dyrektor Federalnego Biura Mediacji ogłosił w poniedziałek, że desygnował trzech specjalistów od negocjacji, którzy mają pomóc przerwać lokaut ogłoszony 16 września: Scota L. Beckenbaugha, Johna Sweeneya i Guya Serota.

Trzy dni wcześniej władze północnoamerykańskiej ligi hokeja na lodzie po raz kolejny przesunęły możliwy termin rozpoczęcia rozgrywek, które na obecną chwilę zostałyby skrócone o mniej więcej 34 procent. Planowo miały się rozpocząć 11 października, ale do tego nie doszło. Nawet jeśli mediacje przyniosą pozytywne rozwiązanie sytuacji, na pewno nie odbędzie się All-Star Weekend NHL w Columbus w dniach 26 i 27 stycznia.

Reklama

Kwestią sporną, która od dwóch i pół miesięcy uniemożliwia sfinalizowanie negocjacji jest podział kwoty 3,3 miliarda dolarów z przychodów ligi za poprzedni sezon. Władze NHL z właścicielami zespołów próbują obniżyć udział hokeistów w zyskach z 57 do 46 procent, tłumacząc się rosnącymi kosztami utrzymania drużyn. Natomiast gracze odrzucali jednak kolejne propozycje i opowiadają się konsekwentnie za minimalnym progiem 54,3 proc.

Poprzedni lokaut w kanadyjsko-amerykańskiej lidze hokejowej miał miejsce w sezonie 2004/05.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama