Jaromir Jagr goni Marka Messiera na liście wszech czasów NHL

Już tylko trzy punkty dzielą Jaromira Jagra od wicelidera, Marka Messiera, w klasyfikacji kanadyjskiej wszech czasów w lidze NHL.

44-letni Jagr zanotował dziesiątą asystę w tym sezonie. Zespół czeskiego hokeisty, Florida Panthers, przegrał w czwartek z Winnipeg Jets 3-4 (po karnych).

Jagr asystował przy bramce Aleksandra Barkova w 25. minucie - na 1-1. W drugiej tercji "Pantery" zdobyły jeszcze dwa gole, rywale jednego, ale w ostatniej odsłonie drużyna Jets doprowadziła do remisu po strzale Bryana Little. O sukcesie gospodarzy przesądziło trafienie Mathieu Perreaulta w szóstej serii karnych.

Czeski weteran (ur. 15 lutego 1972 roku) w tym sezonie zapisał na koncie sześć bramek i 10 asyst - w 31 występach. W tzw. klasyfikacji kanadyjskiej, sumującej gole i asysty, zajmujący trzecie miejsce Jagr zbliża się do Messiera. Czech ma obecnie 1884 pkt (755 bramek i 1129 asyst) i już tylko trzy "oczka" traci do Messiera - 1887 (694+1193). Liderem z imponującym dorobkiem 2857 punktów (894+1963) jest Wayne Gretzky. Identyczna kolejność jest na liście strzelców.

W NHL Jagr rozegrał dotychczas 1660 meczów w barwach Panthers, New Jersey Devils, Boston Bruins, Dallas Stars, Philadelphia Flyers, New York Rangers, Washington Capitals i Penguins. To już jego 23. sezon w tej lidze.

Przed przerwą świąteczną zawodnicy Panthers zmierzą się z Colorado Avalanche na wyjeździe oraz Buffalo Sabres, Boston Bruins i Detroit Red Wings na własnym lodowisku.

Identycznym wynikiem, tyle że triumfowali przyjezdni, zakończyło się inne czwartkowe spotkanie - Boston Bruins z Anaheim Ducks. Aż trzy gole padły w 13. minucie. Najpierw w odstępie 13 sekund krążek w siatce Ducks umieszczali Zdeno Chara i Austin Czarnik, a po kolejnych 24 sekundach kontaktową bramkę strzelił Andrew Cogliano. Ekipa gości wyrównała jeszcze w pierwszej tercji, a o jej zwycięstwie przesądziła druga odsłona. Autorem trafienia na 4:3 był Rickard Rakell.

Hokeiści New York Islanders prowadzili z liderami Konferencji Zachodniej Chicago Blackhawks 2-0 po czterech minutach i 4-3 po 21, ale ostatecznie przegrali 4-5. Zwycięskiego gola dla "Czarnych Jastrzębi" (mają najwięcej punktów w całej lidze - 44) zdobył Richard Panik.