Dziewięć goli w Toronto, Crosby nie zawiódł

Pittsburgh Penguins pokonali na wyjeździe, w kolebce hokeja Toronto Maple Leafs 5-4. 17. zwycięstwo w sezonie ligi NHL zapewnił im kapitan Sidney Crosby w rzutach karnych, w których trafił również James Neal. Spudłowali zaś rywale Tyler Bozak i Nazem Kadri.

Crosby wcześniej skierował krążek do bramki rywali w pierwszej tercji, na 2-1. Dzięki temu powiększył swój dorobek do 40 punktów w 25 występach. Umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji najskuteczniejszych graczy NHL. Zdobył dotychczas 12 goli i przy 28 asystował.

Również Neal trafił w regulaminowym czasie gry, na 1-0, a oprócz nich na listę strzelców wpisali się w szeregach "Pingwinów": Paul Martin i Pascal Dupuis. Gospodarze odpowiedzieli skutecznymi atakami Jamesa van Riemsdyka, Cody'ego Fransona, Clarke'a MacArthura oraz Phila Kessela, który doprowadził do dogrywki.

Zawodnicy Penguins mieli zdecydowaną przewagę w oddanych strzałach 41-26. W karnych dwoma świetnymi interwencjami popisał się bramkarz Marc-Andre Fleury.

John Tavares przechylił w sobotę szalę zwycięstwa na korzyść New York Islanders, którzy przed własną widownią pokonali Washington Capitals 5-2. Zawodnik ten w trzeciej tercji dwukrotnie wykorzystał okres gry w liczebnej przewadze podwyższając prowadzenie na 4-2, zanim wynik meczu ustalił na trzy minuty i sekundę przed końcem Duńczyk Frans Nielsen.

Wcześniej w szeregach "Wyspiarzy" krążek do siatki skierowali też Josh Bailey i Casey Cizikas, a wśród Capitals - Mathieu Perreault i Nicklas Backstroem.

W Bostonie miejscowi Bruins pewnie uporali się z lokalnymi rywalami z Atlantic Division - Philadelphia Flyers 3-0. Tu losy meczu rozstrzygnęły się w ciągu niespełna 15 pierwszych minut gry, za sprawą trafień Tylera Seguina, Chrisa Kelly'ego i Daniela Paille'a. Tuukka Rask nie pomylił się przy żadnej z 23 interwencji i po raz drugi w sezonie zszedł z lodu jako niepokonany.

Takim samym rezultatem zakończyło się spotkanie, w którym Columbus Blue Jackets wygrali u siebie z Detroit Red Wings. Tu pierwszy występ bez straty gola w karierze odnotował Sergiej Bobrovsky, powstrzymując 29 ataków rywali. Natomiast skutecznością strzelecką popisali się jego koledzy: w pierwszej tercji Cam Atkinson oraz w drugiej Jack Johnson i Nick Foligno.

Po raz 19. w sezonie trafił do bramki Steven Stamkos, lider klasyfikacji najlepszych strzelców ligi. Jednak jego zespół Tampa Bay Lightning przegrał na swoim lodowisku z Montreal Canadiens 3-4. Wśród najskuteczniejszych graczy NHL, z dorobkiem 37 punktów, jest drugi ex aequo z kolegą z drużyny Martinem St. Louisem, który w sobotę miał dwie asysty.