Miami Heat po 3. dogrywce lepsi od Atlanty

Miami Heat dopiero po trzeciej dogrywce pokonali Atlantę Hawks 116:109 w najciekawszym czwartkowym meczu NBA. Kluczowe role odegrali Mario Chalmers i Chris Bosh.

Bosh zdobył 33 punkty. Z kolei Chalmers zaliczył 29 "oczek", z czego aż 22 wtedy, gdy mecz się rozstrzygał, w końcówce spotkania łącznie z pięcioma z siedmiu, jakie Miami zdobyło w trzeciej części dogrywki! Miejscowi w tym okresie spudłowali wszystkie siedem prób i nie powiększyli punktowej zdobyczy.

- Trener kazał mi być agresywnym w tym meczu, więc byłem - skwitował Mario Chalmers.

Nie byłoby wyczynów Chalmersa z dogrywki, gdyby nie wspaniały rzut za trzy pkt Chrisa Bosha z ostatniej sekundy regulaminowego czasu gry, dający Heat wyrównanie i nadzieje na zwycięstwo po dogrywce! - Miałem przy tym rzucie kupę szczęście - stwierdził Mario Chalmers.

Miami poradzili sobie w Atlancie, choć grają bez kontuzjowanych LeBrona Jamesa i Dwyane'a Wade'a. Mają obecnie najlepszy bilans w lidze (7-1).

"Żadne liczby, statystyki nie opiszą tego, co działo się na parkiecie. Decydujące były elementy niematerialne, charakter, ambicja, upór. To był pojedynek bokserów wagi ciężkiej, którzy dali z siebie więcej niż wszystko" - ocenił mecz trener Miami, Erik Spoelstra.

Wśród gospodarzy, których wspierał m.in. były słynny mistrz boksu Evander Holyfield, wyróżnili się Joe Johnson - 20 pkt i Josh Smith - 17 pkt i 13 zbiórek.

Już piątej porażki w sezonie doznali broniący tytułu zawodnicy Dallas Mavericks. Tym razem ulegli w San Antonio tamtejszym Spurs 71:93. "Ostrogi" już do przerwy prowadziły różnicą 26 pkt.

"Zdecydował początek. Gospodarze zaczęli z większym animuszem, energią, narzucili swoje warunki, a my nie potrafiliśmy się przeciwstawić" - przyznał szkoleniowiec "Mavs" Rick Carlisle.

W jego zespole zawiódł przede wszystkim Dirk Nowitzki. Niemiec trafił tylko trzy z jedenastu rzutów z gry i zakończył mecz z dorobkiem sześciu punktów. Cała drużyna zanotowała słabą skuteczność - 35,1 proc., a za trzy punkty trafiła tylko raz na 19 prób.

"Dla rywali był to czwarty mecz w ciągu pięciu dni. My zagraliśmy po raz trzeci w ostatnich czterech dniach. Po obu drużynach było widać zmęczenie. My lepiej znieśliśmy to obciążenie" - powiedział trener Spurs Gregg Popovich.

Najlepiej z jego podopiecznych zagrali rezerwowy Matt Bonner - 17 pkt i Richard Jefferson - 16.

Niewiele lepiej niż Mavericks (3-5) spisują się inni faworyci rozgrywek - Los Angeles Lakers. W czwartek przegrali na wyjeździe z Portland Trail Blazers 96:107. Ich obecny bilans to po cztery zwycięstwa i porażki.

Gościom nie pomogło 30 pkt Kobe'ego Bryanta. Punkt więcej zdobył od niego skrzydłowy Trail Blazers Gerald Wallace, którego wspierał LaMarcus Aldridge - 28 pkt. W hali Rose Garden Lakers przegrali 11 z ostatnich 13 meczów.

Ekipa z Portland - 5-1 - jest obecnie najlepsza w Konferencji Zachodniej.

4. Utah          3 3  .500
5. Minnesota     2 4  .333