Koszykarze Los Angeles Lakers awansowali do play offów

Koszykarze Los Angeles Lakers zapewnili sobie w piątek prawo gry w play off ligi NBA, pokonując przed własną publicznością w Staples Center Denver Nuggets 103:97.

Gospodarze wystąpili bez kontuzjowanego asa atutowego Kobe Bryanta. Z kolei na ławce trenerskiej mającego kłopoty osobiste Mike'a Browna zastąpił John Kuester.

"Jeziorowców" do sukcesu poprowadzili przede wszystkim zdobywca 30 punktów Andrew Bynum, któremu do double-double zabrakło dwóch zbiórek, i Matt Barnes - 24 pkt. Lakers wygrali trzy z czterech spotkań, w których zabrakło Bryanta. Wśród "Samorodków" wyróżnił się z 20 punktami Andre Miller.

Phoenix Suns pokonali na wyjeździe Houston Rockets 112:105, odnosząc 31., zwycięstwo w sezonie. "Słońca" wciąż liczą się w walce o prawo gry w fazie play off. Marcin Gortat zdobył dla gości 20 punktów i miał 15 zbiórek.

"Słońca" awansowały na dziewiąte miejsce w tabeli Konferencji Zachodniej z bilansem gier 31-28. Przed nimi (awansuje osiem drużyn) plasują się ekipy Rockets i Denver Nuggets - po 32-27. Do końca rozgrywek zasadniczych każdy z tych zespołów czeka jeszcze siedem spotkań.

W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego Suns zagrają w San Antonio ze Spurs (41-16), wiceliderami Zachodu.

Gortat w piątkowym spotkaniu przebywał na parkiecie przez ponad 35 minut. Trafił dziesięć z 15 rzutów z gry, zebrał z tablic 15 piłek, w tym 14 w defensywie, miał też dwa bloki, przechwyt i stratę. Dwukrotnie został zablokowany oraz popełnił cztery faule.

Oprócz Polaka, wśród przyjezdnych wyróżnili się Jared Dudley 19 pkt oraz Steve Nash 18 pkt i dziesięć asyst. Najskuteczniejszymi zawodnikami "Rakiet" byli Goran Dragic 22 pkt i Luis Scola 21. Marcus Camby w pierwszej połowie zanotował aż 18 zbiórek (nie radził sobie z nim Gortat), zaś w drugiej - ani jednej. Zdobył 14 punktów.

Nie wiedzie się nadal zawodnikom Sacramento Kings. W piątek przegrali na wyjeździe z Oklahoma City Thunder 89:115. To 41. porażka w 60 meczach sezonu.

Boston Celtics ulegli w Toronto tamtejszym Raptors 79:84. Wprawdzie zdołali odrobić część strat w ostatniej kwarcie, to jednak z sukcesu, mimo absencji czołowych graczy Andrei Bargnaniego i Jose Calderona, cieszyli się gospodarze.

Trzynaste zwycięstwo na wyjeździe zanotowali zawodnicy New Jorsey Nets, pokonując Philadelphia 76ers 95:89. W "domu" zdołali wygrać tylko dziewięć spotkań.

Najgorszy zespół rozgrywek Charlotte Hornets poniósł 51. porażkę. W Miami uległ Heat 82:105.

Zdobyciem 18 punktów dla New York Knicks, w wygranej rywalizacji z Washington Wizards 103:65, 33. urodziny uczcił Baron Davis.

Dotychczas do fazy play off awansowało sześć klubów: Chicago Bulls, Indiana Pacers, Miami Heat, Oklahoma City Thunder, Los Angeles Lakers i San Antonio Spurs. Wolnych miejsc jest dziesięć.