Reklama

Reklama

Zmarła Giuliana Chenal-Minuzzo, legenda włoskiego narciarstwa alpejskiego

W wieku 88 lat zmarła Giuliana Chenal-Minuzzo, legenda włoskiego narciarstwa alpejskiego. W 1956 roku podczas uroczystości otwarcia igrzysk w Cortina d'Ampezzo złożyła ślubowanie olimpijskie jako pierwsza kobieta w historii.

Chenal-Minuzzo była pierwszą Włoszką, która stanęła na podium zimowych igrzysk - w 1952 roku w Oslo wywalczyła brąz w zjeździe. Osiem lat później w Squaw Valley zdobyła drugi brązowy medal olimpijski, tym razem w slalomie gigancie.

W 1956 roku w Cortina d'Ampezzo złożyła ślubowanie olimpijskie w imieniu wszystkich sportowców. Nigdy wcześniej, również na letnich igrzyskach, tego zaszczytu nie dostąpiła kobieta. Ślubowanie jest stałą częścią ceremoniału olimpijskiego od igrzysk w Antwerpii w 1920 roku.

"Chenal-Minuzzo należała do grona największych mistrzyń narciarstwa alpejskiego w okresie powojennym" - podkreśliła w komunikacie włoska federacja.

Reklama

af/ pp/

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy