Reklama

Reklama

Maryna Gąsienica-Daniel. Jak wygląda życiorys polskiej narciarki alpejskiej?

Maryna Gąsienica-Daniel w sezonie 2021/2022 osiąga coraz lepsze rezultaty w Pucharze Świata. Jak wyglądała jej dotychczasowa kariera? Oto najważniejsze informacje dotyczące polskiej narciarki alpejskiej.

Maryna Gąsienica-Daniel przyszła na świat 19 lutego 1994 roku w Zakopanem. Można powiedzieć, że poszła w ślady siostry - starsza od niej o siedem lat Agnieszka również znalazła w narciarstwie alpejskim swoją wielką pasję i reprezentowała Polskę kilkukrotnie na mistrzostwach świata i raz na igrzyskach olimpijskich - w Vancouver w 2010 roku.

Czytaj także: Kolejny znakomity start Maryny Gąsienicy-Daniel

Maryna Gąsienica-Daniel: Pierwsze sukcesy i występy

Reklama

Sama Maryna swój pierwszy sukces osiągnęła już jako 13-latka - zwyciężyła wówczas w gigancie w zawodach dziecięcych Trofeo Topolino organizowanych we Włoszech. Za jej pierwszy znaczący występ na arenie międzynarodowej można z kolei uznać udział w rywalizacji FIS Race w Taernaby, gdzie zajęła 24. lokatę w slalomie.

Rok później zadebiutowała w mistrzostwach świata juniorów, które odbywały się wówczas we Francji - jej najlepszą lokatą było 50. miejsce w supergigancie. Najlepszy wynik na MŚJ uzyskała w 2013 roku w kanadyjskim Quebecu - zajęła wtedy piąte miejsce w gigancie.

Maryna Gąsienica-Daniel: Na nartach nie jeżdżę za karę 

W tym samym roku po raz pierwszy kibice mieli okazję zobaczyć ją na mistrzostwach świata - na zawodach zorganizowanych w austriackim Schladming została sklasyfikowana jedynie w gigancie - na 34. miejscu. Od tego czasu regularnie występowała na MŚ, z reguły zdobywając miejsca poza czołową trzydziestką. 2013 rok zakończyła przy tym ze złotym medalem Uniwersjady odbywającej się w Trydencie.

Maryna Gąsienica-Daniel: Debiut na igrzyskach i walka w Pucharze Świata w narciarstwie alpejskim

Rok 2014 przyniósł debiut Maryny Gąsienicy-Daniel na igrzyskach olimpijskich - w całości ukończyła jedynie rywalizację w gigancie, w którym była 32. Pod tym względem poprawiła się cztery lata potem w Pjongczangu - w tej samej konkurencji była 27.

W Pucharze Świata jest klasyfikowana regularnie od sezonu 2016/2017 (prócz sezonu 2019/2020), choć swój debiut zaliczyła już w kampanii 2011/2012 podczas zawodów w Lienzu (nie ukończyła wówczas giganta). Na pierwsze punkty w PŚ czekała do lutego 2017 (26. miejsce w superkombinacji na zawodach w Crans-Montana).

Maryna Gąsienica-Daniel zdobywała też medale mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Maryna Gąsienica-Daniel zaliczyła niedawno najlepszy sezon w karierze

Sezon 2020/2021 był wyjątkowo udany dla narciarki - na MŚ w Cortina d'Ampezzo w supergigancie była co prawda 27., ale już w superkombinacji zgarnęła 12. lokatę oraz była dwukrotnie ósma - w gigancie i gigancie równoległym.

W Pucharze Świata również sięgnęła na przełomie 2020 i 2021 roku po swój rekordowy rezultat - skończyła rywalizację na 37. miejscu w klasyfikacji generalnej.

W sezonie 2021/2022 Maryna Gąsienica-Daniel - jak wiele innych narciarek - skupia wiele swojej uwagi na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W specjalnym wywiadzie udzielonym Interii opowiada o swoim nastawieniu i przygotowaniach.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje