Lindsey Vonn wygrała gigant w Mariborze

Słowenka Tina Maze, zajmując w sobotę drugie miejsce w slalomie gigancie przed własną widownią w Mariborze, zapewniła sobie małą "Kryształową Kulę" w tej konkurencji. W słoweńskiej miejscowości wygrała Amerykanka Lindsey Vonn, odnotowując 59. triumf w karierze.

Vonn wyprzedziła Słowenkę zaledwie o osiem setnych sekundy, a trzecią na mecie Austriaczkę Anne Fenninger 0,57 s.

Na półmetków prowadziła Maze, która po południu miała dopiero siódmy czas w gronie 30 zawodniczek. Ta porażka mogła ją trochę zaboleć, ponieważ na początku kariery specjalizowała się właśnie w gigancie, który dla odmiany zawsze sprawiał najwięcej problemów Amerykance.

Maze ma w dorobku 17 zwycięstw, z czego 12 odniosła w swojej ulubionej konkurencji, w której zapewniła sobie pierwszą w karierze małą "Kryształowa Kulę". Zgromadziła dotychczas w klasyfikacji 620 punktów i już nie zdoła jej wyprzedzić druga w stawce Austriaczka Kathrin Zettel - 382 (zostały dwa starty), która w sobotę była dopiero szósta.

Vonn zdołała triumfować w gigancie dopiero po raz trzeci. Wciąż najlepiej czuje się w startach szybkościowych - 29 triumfów w zjeździe i 20 w supergigancie. Poza tym wygrała pięć razy zawody w superkombinacji i dwa slalomy.

Jedyna Polka na liście startowej - Maryna Gąsienica-Daniel nie ukończyła pierwszego przejazdu.

Maze umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ, w której zdobyła dotychczas 1554 punktów. Na 13 startów przed końcem sezonu wyprzedza Niemkę Marię Riesch-Hoefl - 806 pkt oraz broniącą tytułu najlepszej alpejki świata Vonn - 740.