Reklama

Reklama

Lindsey Vonn triumfowała w supergigancie

Amerykańska alpejka Lindsey Vonn wygrała w Meribel finałowe zawody Pucharu Świata w supergigancie i zdobyła małą Kryształową Kulę za triumf w tej konkurencji. To jej 67. zwycięstwo w PŚ w karierze.

Drugie miejsce zajęła Austriaczka Anna Fenninger, która umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Jej przewaga nad trzecią w czwartek Słowenką Tiną Maze nie jest jednak duża - wynosi 32 pkt.

W sobotę kobiety będą rywalizowały w slalomie, a w niedzielę w slalomie gigancie. W pierwszej z tych konkurencji Fenninger praktycznie nie startuje, ale w drugiej jest liderką PŚ. Maze czuje się bardzo dobrze w obu. 

Vonn ma świetną końcówkę sezonu. Po zwycięstwie w zjeździe dołączyła kolejne trofeum w supergigancie i w sumie ma już 19 Kryształowych Kul, w tym cztery najcenniejsze - za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Reklama

Amerykanka wznowiła w tym sezonie starty po ciężkiej kontuzji - 5 lutego 2013 roku upadła na trasie supergiganta podczas mistrzostw świata w Schladming, doznając zerwania więzadła krzyżowego przedniego i bocznego oraz pęknięcia główki kości piszczelowej. Powrót na alpejskie trasy ponad pół roku później był pechowy. Podczas jednego z listopadowych treningów ponownie nadwerężyła więzadła i musiała wznowić rehabilitację.

Vonn powróciła do rywalizacji w PŚ w grudniu 2014 i spisywała się wyśmienicie, seryjnie wygrywając zjazdy i supergiganty. MŚ w Beaver Creek były dla niej jednak nieudane - była faworytką konkurencji szybkościowych, ale zdobyła tylko brązowy medal w supergigancie. Później odzyskała wysoką formę i na zakończenie sezonu odniosła dwa zwycięstwa w Meribel.

Przed zawodami finałowymi w klasyfikacji supergiganta Vonn miała tylko osiem punktów przewagi nad Fenninger. Jadąca przed nią Austriaczka uzyskała bardzo dobry czas, jednak Amerykanka mimo kilku drobnych błędów pojechała o blisko pół sekundy szybciej, potwierdzając dominację w tej konkurencji. Trzecia Maze straciła do zwyciężczyni 0,8 s.

Wyniki supergiganta:

1. Lindsey Vonn (USA)              1.07,70

2. Anna Fenninger (Austria)        1.08,19

3. Tina Maze (Słowenia)            1.08,50

4. Tina Weirather (Liechtenstein)  1.08,90

5. Nicole Hosp (Austria)           1.09,09

6. Francesca Marsaglia (Włochy)    1.09,19

Klasyfikacja generalna PŚ:

1. Anna Fenninger (Austria)        1453 pkt

2. Tina Maze (Słowenia)            1421

3. Lindsey Vonn (USA)              1042

4. Mikaela Shiffrin (USA)           900

5. Nicole Hosp (Austria)            658

6. Elisabeth Goergl (Austria)       638

Klasyfikacja końcowa supergiganta:

1. Lindsey Vonn (USA)               540

2. Anna Fenninger (Austria)         512

3. Tina Maze (Słowenia)             390

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje