Reklama

Reklama

Anna Fenninger mistrzynią świata w supergigancie

Anna Fenninger wywalczyła mistrzostwo świata w supergigancie. Podczas zawodów w amerykańskim Beaver Creek Austriaczka wyprzedziła Słowenkę Tinę Maze i wielką faworytkę gospodarzy Lindsey Vonn.

Fenniger była szybsza od Maze zaledwie o 0,03 s. Vonn straciła do Austriaczki 0,15 s.

Jedyna reprezentantka Polski - Maryna Gąsienica-Daniel ukończyła przejazd ze stratą 5,97 s do Fenninger i została sklasyfikowana na 31. miejscu, ale na swój start czeka jeszcze kilka zawodniczek.

Supergigant kobiet był pierwszą konkurencją mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim Beaver Creek.

25-letnia Fenninger ma w dorobku złoty medal olimpijski z Soczi właśnie w supergigancie oraz srebrny w gigancie, a także Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2013/14. W 2011 roku była mistrzynią świata w superkombinacji.

Reklama

Daleko jej jednak do dorobku Vonn. Dla 30-letniej Amerykanki miał to być pierwszy tak ważny start od dwóch lat. 5 lutego 2013 roku upadła na trasie supergiganta podczas mistrzostw świata w Schladming, doznając zerwania więzadła krzyżowego przedniego i bocznego oraz pęknięcia główki kości piszczelowej. Powrót na stoki ponad pół roku później był pechowy. Podczas jednego z treningów ponownie nadwerężyła więzadła i musiała wznowić rehabilitację. Amerykanka powróciła do rywalizacji w PŚ w grudniu i spisuje się wyśmienicie - wygrała trzy zjazdy i dwa supergiganty. Stała się w ten sposób najbardziej utytułowaną alpejką w historii, mając łącznie na koncie 64 zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata.

We wtorek dojechała do mety z pierwszym rezultatem, co wywołało wybuch radości fanów i głośny krzyk "Yes!" Tigera Woodsa. Radość trwała jednak krótko, ponieważ kolejna zawodniczka - Tina Maze zepchnęła reprezentantkę gospodarzy z pierwszej pozycji. Ostatecznie Vonn musiała zadowolić się brązem. To jej szósty medal mistrzostw świata, ale pierwszy z tego kruszcu.

Wyniki:

 1. Anna Fenninger (Austria)         1.10,29

 2. Tina Maze (Słowenia)             1.10,32

 3. Lindsey Vonn (USA)               1.10,44

 4. Cornelia Huetter (Austria)       1.10,55

 5. Viktoria Rebensburg (Niemcy)     1.11,07

 6. Tina Weirather (Liechtenstein)   1.11,32

 7. Lara Gut (Szwajcaria)            1.11,57

 8. Kajsa Kling (Szwecja)            1.11,76

 9. Julia Mancuso (USA)              1.11,94

10. Elena Curtoni (Włochy)           1.11,97

...

34. Maryna Gąsienica-Daniel (Polska) 1.16,26

Reklama

Reklama

Reklama