Reklama

Reklama

Alpejskie MŚ: Gąsienica-Daniel i Bydliński w Beaver Creek

Dwoje reprezentantów Polski Maryna Gąsienica-Daniel i Maciej Bydliński wystąpi w rozpoczynających się 3 lutego w amerykańskim Beaver Creek mistrzostwach świata w narciarstwie alpejskim.

Bazą zawodów będzie Vail, natomiast rywalizacja odbędzie się w pobliskim Beaver Creek. Ten znany kurort w Kolorado już po raz trzeci zorganizuje mistrzostwa świata - poprzednio w 1989 i 1999 roku.

Polacy na sukcesy szans nie mają. - Maciek zostanie zgłoszony do wszystkich konkurencji, ale największe nadzieje wiążemy oczywiście z jego występem w superkombinacji. Celem jest miejsce w czołowej piętnastce - powiedział kierownik wyszkolenia alpejczyków w Polskim Związku Narciarskim Adam Klimek.

Superkombinacja mężczyzn jest zaplanowana na 8 lutego. Dzień wcześniej odbędzie się zjazd, ale nie wiadomo, czy Bydliński zdecyduje się w nim wystąpić. Z pewnością będzie natomiast uczestniczył we wcześniejszych treningach.

Reklama

- Jeśli chodzi o Marynę, to za cel przyjęliśmy 25. miejsce w supergigancie, gigancie lub slalomie - dodał Klimek. O ile oczekiwania wobec Bydlińskiego nie są bezpodstawne - w niedawnych zawodach w Kitzbuehel zajął 12. miejsce - to Gąsienicy-Daniel może być trudno sprostać zadaniu, ponieważ mistrzyni Uniwersjady z 2013 roku w slalomie gigancie jeszcze nigdy nie udało się znaleźć w czołowej trzydziestce zawodów Pucharu Świata.

Początkowo do wyjazdu na mistrzostwa świata typowana była Karolina Chrapek, ale w wymaganym terminie nie udało jej się zdobyć żadnego punktu nawet w Pucharze Europy i w związku z tym nie mogła zostać zgłoszona. - Trochę mieliśmy pecha, bo kilka zawodów zostało odwołanych, a ostatnio zajęła dziewiąte miejsce w supergigancie w Hinterstoder, ale było już zbyt późno - dodał Klimek. Do USA pojechała Gąsienica-Daniel, którą później czekają jeszcze mistrzostwa świata juniorów w Norwegii.

Rywalizacja o medale zapowiada się bardzo interesująco. Wśród mężczyzn w konkurencjach technicznych faworytem jest Austriak Marcel Hirscher, który dwa lata temu w Schladming był najlepszy w slalomie i zdobył srebro w slalomie gigancie. W tym sezonie zdecydowanie dominuje w gigancie, natomiast w slalomie jak na razie lepszy jest Niemiec Felix Neureuther. Kandydatów do medali w tej ostatniej konkurencji jest znacznie więcej - ostatnio dołączył do nich niespodziewany zwycięzca zawodów w Schladming Rosjanin Aleksander Choroszyłow.

W konkurencjach szybkościowych także powinno być interesująco. Początek sezonu zdecydowanie należał do Norwega Kjetila Jansruda, który później przeżywał wahania formy, ale ostatnio potwierdził swoje medalowe aspiracje wygrywając słynny zjazd w Kitzbuehel. W klasyfikacji zjazdu wyprzedza Włocha Dominika Parisa, podobnie jak w punktacji supergiganta.

Wielką niewiadomą pozostaje dyspozycja słynnego Amerykanina Bode Millera. Czterokrotny złoty medalista MŚ w listopadzie przeszedł operację dysku i w tym sezonie nie startował jeszcze w żadnych zawodach PŚ. Znalazł się jednak w 26-osobowej kadrze USA.

Wśród kobiet faworytką konkurencji szybkościowych jest Lindsey Vonn. Czterokrotna triumfatorka klasyfikacji generalnej PŚ 5 lutego 2013 roku upadła na trasie supergiganta podczas mistrzostw świata w Schladming i doznała zerwania więzadła krzyżowego przedniego i bocznego oraz pęknięcia główki kości piszczelowej. Powrót na alpejskie trasy ponad pół roku później był pechowy. Podczas jednego z listopadowych treningów ponownie nadwerężyła więzadła i musiała wznowić rehabilitację. Amerykanka powróciła do rywalizacji w PŚ w grudniu i spisuje się wyśmienicie - wygrała trzy zjazdy i dwa supergiganty.    

W slalomie najlepiej radzą sobie w tym sezonie urodzona w Vail mistrzyni olimpijska z Soczi Amerykanka Mikaela Shiffrin i Szwedka Frida Hansdotter. W gigancie szans medalowych powinny szukać także Austriaczki Eva-Maria Brem i Anna Fenninger, a we wszystkich konkurencjach groźna będzie najbardziej wszechstronna alpejka świata Słowenka Tina Maze.

Mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim odbywają się od 1931 roku. W 1939 roku ich gospodarzem było Zakopane. Jedynym polskim medalistą pozostaje Andrzej Bachleda-Curuś, który w 1970 roku w Val Gardenie zdobył brąz w kombinacji, a cztery lata później w Sankt Moritz w tej samej konkurencji zajął drugie miejsce.

Program mistrzostw świata w Vail/Beaver Creek:

3.2. - supergigant kobiet

4.2. - supergigant mężczyzn

6.2. - zjazd kobiet

7.2. - zjazd mężczyzn

8.2. - superkombinacja mężczyzn

9.2. - superkombinacja kobiet

10.2. - zawody drużynowe

12.2. - slalom gigant kobiet

13.2. - slalom gigant mężczyzn

14.2. - slalom kobiet

15.2. - slalom mężczyzn

Medaliści mistrzostw świata w Schladming w 2013 roku:

mężczyźni

zjazd

1. Aksel-Lund Svindal (Norwegia)

2. Dominik Paris (Włochy)

3. David Poisson (Francja)

supergigant

1. Ted Ligety (USA)

2. Gauthier de Tessieres (Francja)

3. Aksel-Lund Svindal (Norwegia)

slalom gigant

1. Ted Ligety (USA)

2. Marcel Hirscher (Austria)

3. Manfred Moelgg (Włochy)

slalom

1. Marcel Hirscher (Austria)

2. Felix Neureuther (Niemcy)

3. Mario Matt (Austria)

superkombinacja

1. Ted Ligety (USA)

2. Ivica Kostelić (Chorwacja)

3. Romed Baumann (Austria)

kobiety

zjazd

1. Marion Rolland (Francja)

2. Nadia Fanchini (Włochy)

3. Maria Riesch-Hoefl (Niemcy)

supergigant

1. Tina Maze (Słowenia)

2. Lara Gut (Szwajcaria)

3. Julia Mancuso (USA)

slalom gigant

1. Tessa Worley (Francja)

2. Tina Maze (Słowenia)

3. Anna Fenninger (Austria)

slalom

1. Mikaela Shiffrin (USA)

2. Michaela Kirchgasser (Austria)

3. Frida Hansdotter (Szwecja)

superkombinacja

1. Maria Riesch-Hoefl (Niemcy)

2. Tina Maze (Słowenia)

3. Nicole Hosp (Austria)

zawody drużynowe

1. Austria (Michaela Kirchgasser, Nicole Hosp, Carmen Thalmann, Marcel Hirscher, Philipp Schoerghofer, Marcel Mathis)

2. Szwecja (Nathalie Eklund, Frida Hansdotter, Maria Pietelae-Holmner, Jens Byggmark, Mattias Hargin, Andre Myhrer)

3. Niemcy (Lena Duerr, Maria Riesch-Hoefl, Veronique Hronek, Fritz Dopfer, Stefan Luitz, Felix Neureuther)

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL