Reklama

Reklama

Alpejski PŚ: siedem niewiadomych przed finałem w Lenzerheide

Tylko trzy z dziesięciu "Kryształowych Kul" za alpejski Puchar Świata znalazły właścicieli przed finałowymi zawodami cyklu, które w środę rozpoczną się Lenzerheide. W Szwajcarii wyłonieni zostaną m.in. najlepsi narciarze sezonu. Pretendentów pozostało czworo.

Pięciodniowy spektakl zapowiada się frapująco, bo zagadek jest sporo, a różnice w klasyfikacji generalnej są minimalne.

Reklama

Wśród kobiet przed czterema ostatnimi startami, po jednym w każdej konkurencji, najbliżej głównego trofeum jest Niemka Maria Riesch-Hoefl. Ma 29 pkt przewagi nad Austriaczką Anną Fenninger.

U mężczyzn na szczycie stawki jest jeszcze ciaśniej - najlepszy w PŚ w dwóch poprzednich sezonach Austriak Marcel Hirscher o cztery punkty wyprzedza Norwega Aksela Lunda Svindala, triumfatora z lat 2007 i 2009.

Przed rokiem także ci dwaj narciarze walczyli o prymat, ale skończyło się na wyraźnym zwycięstwie, o 309 pkt, Austriaka.

Norweg zapewnił sobie już dwie małe "Kryształowe Kule". Niezależnie od rozstrzygnięć w finałowych zawodach będzie najlepszy w zjeździe i supergigancie. Wśród kobiet tylko jedna niewiadoma została rozwiązana - w slalomie bezkonkurencyjna jest w tym sezonie Amerykanka Mikaela Shiffrin, która dominację przypieczętowała olimpijskim złotem w Soczi.

Niewielkie różnice w klasyfikacji generalnej to nic nowego, szczególnie w przypadku Svindala.

31-letni narciarz z Loerenskog, który ma w dorobku już 10 "Kryształowych Kul" różnej wielkości (łącznie z dwoma za ten sezon) i raz był najlepszy w klasyfikacji superkombinacji, w 2009 roku wyprzedził Austriaka Benjamina Raicha o dwa punkty. Natomiast dwa lata wcześniej tego samego zawodnika o 13. To najmniejsze przewagi na finiszu PŚ, odkąd w sezonie 1991/92 wprowadzono obowiązujące obecnie zasady punktacji (100 za zwycięstwo i punkty dla czołowej "30").

U kobiet rekord pod tym względem dzielą Anja Paerson i Riesch-Hoefl. W 2005 roku Szwedka o trzy punkty zdystansowała Chorwatkę Janicę Kostelić, a Niemka trzy lata temu identyczną różnicą wyprzedziła Amerykankę Lindsey Vonn.

29-letnia Riesch-Hoefl siódmy sezon z rzędu zakończy na podium pucharowej klasyfikacji. Wygrała tylko w 2011 roku, trzykrotnie była druga, a raz trzecia.

Z pięć lat młodszą Fenninger walczy o miano największych wygranych sezonu, gdyż w igrzyskach w Soczi ich rywalizacja zakończyła się remisem - obie zdobyły po złotym i srebrnym medalu.

Niemka jest bliska pucharowego triumfu w zjeździe, gdyż o 80 pkt wyprzedza Austriaczkę. Ta z kolei może jeszcze zagrozić Szwajcarce Larze Gut w rankingu supergiganta, gdyż - choć jest trzecia - traci do niej 71 pkt. Druga w klasyfikacji tej konkurencji i trzecia w "generalce" Tina Weirather z Liechtensteinu z powodu kontuzji musiała przedwcześnie zakończyć sezon.

Największe szanse Fenninger będzie mieć w slalomie gigancie. Tu także jest druga, ale do Szwedki Jessiki Lindell-Vikarby traci tylko 14 pkt.

Wśród mężczyzn najbardziej zacięta walka, oprócz klasyfikacji generalnej, szykuje się w slalomie. Na razie prowadzi Niemiec Felix Neureuther, ale ma ledwie pięć punktów przewagi nad Hirscherem i 40 nad tegorocznym mistrzem świata juniorów Norwegiem Henrikiem Kristoffersenem.

W gigancie Austriak o 50 pkt wyprzedza mistrza olimpijskiego z Soczi Amerykanina Teda Ligety'ego.

W finale PŚ, który rozpoczną w środę zjazd kobiet i mężczyzn, ma prawo wystąpić tylko 25 najlepszych alpejczyków sezonu w danej konkurencji. Dodatkowe miejsca przeznacza się dla zawodników, którzy zgromadzili łącznie minimum 500 pkt oraz - w tym sezonie - dla mistrzów olimpijskich i złotych medalistów mistrzostw świata juniorów. Punktuje czołowa "15" na mecie według skali z każdych zawodów PŚ.

Czołówka klasyfikacji generalnej PŚ:

kobiety (po 28 z 32 zawodów):

1. Maria Riesch-Hoefl (Niemcy)      1180 pkt

2. Anna Fenninger (Austria)         1151

3. Tina Weirather (Liechtenstein)    943

4. Tina Maze (Słowenia)              888

5. Lara Gut (Szwajcaria)             856

6. Mikaela Shiffrin (USA)            773

mężczyźni (po 30 z 34 zawodów):

1. Marcel Hirscher (Austria)        1050 pkt

2. Aksel Lund Svindal (Norwegia)    1046

3. Alexis Pinturault (Francja)       819

4. Ted Ligety (USA)                  744

5. Felix Neureuther (Niemcy)         673

6. Kjetil Jansrud (Norwegia)         603

Program zawodów:

12 marca, środa

godz. 9.30 - zjazd mężczyzn

11.30 - zjazd kobiet

13 marca, czwartek

9.30 - supergigant mężczyzn

11.30 - supergigant kobiet

14 marca, piątek

10.30 - zawody drużynowe

15 marca, sobota

9.00/11.30 - slalom kobiet

10.00/12.30 - slalom gigant mężczyzn

16 marca, niedziela

9.00/11.30 - slalom mężczyzn

10.00/12.30 - slalom gigant kobiet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje