Reklama

Reklama

Alpejski PŚ. Sezon wyjątkowy, ale początek jak zwykle w Soelden

Bez kibiców i Mikaeli Shiffrin, ale za to z pandemią koronawirusa w tle i nadziejami, że sezon uda się dokończyć zgodnie z planem, rusza w weekend w Soelden alpejski Puchar Świata. W inauguracyjnym slalomie gigancie wystartują Maryna Gąsienica-Daniel i Michał Jasiczek.

Pandemia odcisnęła piętno także na narciarstwie alpejskim. Wprawdzie ubiegły sezon udało się zakończyć i wyłonić zdobywców Kryształowych Kul, ale część zawodów została odwołana, w tym finałowe w Cortinie d'Ampezzo. Z triumfu w klasyfikacji generalnej po raz pierwszy w karierze cieszyli się Włoszka Federica Brignone i Norweg Aleksander Aamodt Kilde.

O ile Kilde może z powodzeniem powalczyć o powtórzenie sukcesu, to w rywalizacji kobiet faworytka jest tylko jedna - Shiffrin. 25-letnia Amerykanka, najbardziej wszechstronna alpejka na świecie, po trzech kolejnych triumfach w klasyfikacji generalnej PŚ w lutym ubiegłego roku przerwała starty po śmierci ojca i została zdetronizowana przez Brignone. Ten sezon, którego kulminacją mają być mistrzostwa świata w Cortinie d'Ampezzo (8-21 lutego 2021), rozpocznie jednak z opóźnieniem. W Soelden nie wystąpi z powodu kontuzji pleców. Na dojście do pełnej dyspozycji będzie mieć trochę czasu, bowiem kolejne zawody zaplanowano dopiero za miesiąc w Lech/Zuers w Tyrolu.

Reklama

W inauguracyjnych zawodach zaprezentuje się natomiast dwoje Polaków. Do pucharowej rywalizacji, po kilkunastomiesięcznej przerwie spowodowanej złamaniem kości piszczelowej na treningu w Nowej Zelandii, powraca Gąsienica-Daniel. W Soelden wystartuje po raz siódmy, ale jeszcze nigdy nie udało jej się tu zakwalifikować do drugiego przejazdu. Specjalizujący się w slalomie Jasiczek po raz pierwszy w karierze będzie walczył o punkty PŚ w slalomie gigancie.

Pandemia zmusiła organizatorów do dużych zmian w pucharowym kalendarzu. Z powodu problemów z podróżowaniem znajdują się w nim niemal wyłącznie zawody w Europie. Jedynym wyjątkiem mają być zjazd i supergigant kobiet w chińskim Yanqing (27-28 lutego), na trasach igrzysk w Pekinie w 2022 roku. Ta przedolimpijska próba w zeszłym sezonie została odwołana.

Po raz drugi w historii zrezygnowano z organizacji imprez w Ameryce Północnej (poprzednio w sezonie 1973/74). Po wieloletniej przerwie do kalendarza powracają natomiast zawody w austriackim Lech/Zeurs i szwajcarskim Davos. Finał zaplanowano w dniach 17-21 marca w szwajcarskim Lenzerheide. Nowością jest brak zawodów w kombinacji. Medale w tej konkurencji zostaną natomiast rozdane w mistrzostwach świata.

Zazwyczaj pierwsze zawody sezonu to wielki festyn - dla kibiców, zawodników, dziennikarzy, ale i lokalnych restauratorów oraz hotelarzy. Z powodu pandemii tym razem będzie inaczej. Po raz pierwszy w historii trybuny w Soelden będą puste, smutne i... biedne.

Dla miejscowej ludności, która żyje z turystyki, to duży cios. W trakcie tego jednego weekendu w roku zatrzymywało się w okolicy ok. 20 tys. kibiców. W sumie na trybunach zasiadało ok. 30 tys. osób. Obroty liczono w milionach euro.

"To jest ogromny zawód i bardzo trudna sytuacja, ale taka decyzja była jedyną możliwą do podjęcia. Zdrowie jest najważniejsze, a impreza w Soelden odgrywa zawsze rolę pioniera. Te zawody są przykładem dla innych organizatorów, dlatego właśnie musimy być wzorem" - powiedział szef marketingu regionu tyrolskiego Florian Phleps.

Samo Soelden też jest nie do poznania. Bary, restauracje i kluby, które otwierane były na kilka dni przed imprezą i działały już do końca zimowego sezonu, tym razem są zamknięte i nie widać nawet prac, które sugerowałyby wznowienie działalności. Czy i kiedy właściciele zdecydują się na otwarcie, na razie nie wiadomo. Na ulicach spotkać można niewiele osób, a najczęściej są to mieszkańcy.

W mieście mają powstać cztery "bańki". Znajdą się w nich kolejno sportowcy i ich teamy, organizatorzy, media i 200 zaproszonych gości. To ma zapewnić wszystkim dodatkowe środki bezpieczeństwa. Każda z tych grup ma mieć mocno ograniczone ze sobą kontakty. Wszyscy będą musieli przejść testy na zakażenie koronawirusem. I bez negatywnego wyniku nikt nie będzie mógł wejść do "bańki". W tym celu będzie na miejscu specjalne laboratorium, które w ekspresowym tempie ma przekazywać wyniki badań.

Z powodu pandemii to może być najtrudniejszy sezon w historii PŚ. Zabraknie w nim kilku wielkich nazwisk. Kariery zakończyli m.in.: Austriaczka Anna Veith (Fenninger), Tina Weirather z Liechtensteinu, włoskie siostry Nadia i Elena Fanchini, Niemka Viktoria Rebensburg, Kanadyjczyk Manuel Osborne-Paradis, Szwed Andre Myhrer czy Włoch Peter Fill.

krys/ mar/ pp/Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama