Alpejski PŚ. Pinturault wygrał gigant w Soelden

Francuz Alexis Pinturault wygrał slalom gigant w austriackim Soelden, inauguracyjne zawody Pucharu Świata alpejczyków. O 0,54 s wyprzedził rodaka Mathieu Faivre'a i o 0,63 Słoweńca Zana Kranjca. Polacy nie startowali.

Specjalizujący się w gigancie i kombinacji Pinturault prowadził już po pierwszym przejeździe, ale z minimalną przewagą nad Faivrem. W drugim uzyskał piąty rezultat, ale pozwoliło mu to powiększyć przewagę nad najgroźniejszymi rywalami.

28-letni Francuz od lat zaliczany jest do światowej czołówki. W ubiegłym sezonie zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ i po zakończeniu kariery przez Austriaka Marcela Hirschera jest uważany za jednego z faworytów rywalizacji o dużą Kryształową Kulę. Wygrał 24. pucharowe zawody w karierze. W dwóch ostatnich igrzyskach w Pjongczangu i Soczi zdobywał brązowe medale w slalomie gigancie, na najniższym stopniu podium w tej konkurencji stawał także dwukrotnie w mistrzostwach świata, w tym w ostatnich w Aare.

W niedzielę nie doszło do niespodzianki, jak dzień wcześniej w gigancie kobiet, gdy zwycięstwo odniosła zaledwie 17-letnia Nowozelandka Alice Robinson. Jednak z dobrej strony pokazał się inny nastolatek, o dwa lata starszy Norweg Lucas Braathen, który uzyskał najlepszy czas drugiego przejazdu i awansował z 23. miejsca na szóste.

Teraz alpejczyków czeka prawie miesiąc przerwy. Kolejne zawody odbędą się 23 listopada w fińskim Levi, a później cykl Pucharu Świata przeniesie się do Ameryki Północnej.