Reklama

Reklama

Alpejski PŚ. Mało niewiadomych przed finałem w Aare

Niewiele niewiadomych pozostało przed finałem alpejskiego Pucharu Świata, który od środy do niedzieli będzie się odbywał w szwedzkim Aare. Znani są już właściciele ośmiu z 12 Kryształowych Kul, w tym tych najważniejszych za triumf w klasyfikacji generalnej.

Wśród mężczyzn siódmą z rzędu dużą Kryształową Kulę zapewnił sobie Austriak Marcel Hirscher, który odbierze także trofea za slalom i slalom gigant. W gronie alpejek po raz drugi bezkonkurencyjna okazała się Amerykanka Mikaela Shiffrin, najlepsza także w slalomie. 

Wprawdzie w większości konkurencji jest już wszystko jasne, ale do końca będzie trwała rywalizacja m.in. w "królewskich" zjazdach. Wśród mężczyzn szansę na pierwszą w karierze Kryształową Kulę ma aktualny mistrz świata i brązowy medalista z Pjongczangu w tej konkurencji Szwajcar Beat Feuz, który o 60 punktów wyprzedza Norwega Aksela Lunda Svindala.  

Reklama

Wśród kobiet Włoszka Sofia Goggia ma 23 pkt przewagi nad Lindsey Vonn. Amerykanka ma w dorobku osiem Kryształowych Kul za zjazd, ale w tym sezonie dobre starty przeplata słabszymi. W Pjongczangu była trzecia, przegrywając m.in. ze złotą medalistką Goggią.

Środowe zjazdy otwierają program finałowych zawodów. Plany może jednak pokrzyżować pogoda; z powodu złych warunków odwołano już poniedziałkowe treningi. Jeśli jakiejś konkurencji nie uda się przeprowadzić w terminie, zostanie ona definitywnie odwołana, bez przeniesienia na inny dzień.

Prawo startów w finałowych zawodach ma czołowa "25" każdej konkurencji, mistrzowie świata juniorów i mistrzowie olimpijscy. Stawkę mogą uzupełnić alpejczycy, którzy w punktacji łącznej PŚ mają co najmniej 500 pkt. Punkty uzyska pierwsza "15". Polacy nie startują.

Program finałowych zawodów w Aare:

środa

10.30 - zjazd mężczyzn

12.00 - zjazd kobiet

czwartek

10.30 - supergigant kobiet

12.00 - supergigant mężczyzn

piątek

16.00 - zawody drużynowe

sobota

 9.45/12.30 - slalom gigant mężczyzn

10.45/13.30 - slalom kobiet

niedziela

 9.45/12.30 - slalom gigant kobiet

10.45/13.30 - slalom mężczyzn

Sytuacja w PŚ:

kobiety

klasyfikacja generalna - Mikaela Shiffrin (USA) zjazd - nierozstrzygnięty supergigant - nierozstrzygnięty slalom gigant - nierozstrzygnięty slalom - Mikaela Shiffrin (USA) kombinacja - Wendy Holdener (Szwajcaria)

mężczyźni

klasyfikacja generalna: Marcel Hirscher (Austria) zjazd - nierozstrzygnięty supergigant - Kjetil Jansrud (Norwegia) slalom gigant - Marcel Hirscher (Austria) slalom - Marcel Hirscher (Austria) kombinacja - Peter Fill (Włochy)

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama