Reklama

Reklama

Alpejski PŚ. Lindsey Vonn: Moim celem jest pobicie rekordu Stenmarka

Amerykańska alpejka Lindsey Vonn chce koniecznie pobić rekord Szweda Ingemara Stenmarka, który w latach 1974-1989 odniósł 86 zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Zawodniczka startująca od 2000 roku ma ich na koncie 77.

"Nigdy nie przypuszczałam, że mogę zbliżyć się kiedykolwiek do osiągnięcia Ingemara Stenmarka. Aby go wyprzedzić muszę wygrać dziesięć imprez cyklu. To jeszcze potrwa, ale nie tracę nadziei" - powiedziała Vonn.

Reklama

Wyprzedzenie Szweda ma dla niej większe znaczenie niż zdobycie kolejnego, drugiego złotego medalu olimpijskiego. Pierwszy w zjeździe wywalczyła w Vancouver w 2010 roku. Na tych samych igrzyskach była trzecia w supergigancie. Z mistrzostw świata przywiozła dwa złote, trzy srebrne i jeden brązowy medal.

"Oczywiście marzę o kolejnym złocie w igrzyskach. Kiedy już nie będę startować i spojrzę w przeszłość, to pobicie osiągnięcia Stenmarka będę sobie cenić bardziej od złotego medalu olimpijskiego" - uważa 32-letnia Amerykanka.

Vonn często podkreśla, że hartu ducha nabrała przed laty, po morderczych letnich treningach w Monako, pod kierunkiem Polaka specjalizującego się w przygotowaniu fizycznym i uważanego w narciarskim światku za brutala Jacques'a Choynowskiego.

"Trening jest ciężki, jeśli tak uważasz - było jego dewizą. To on nauczył mnie trenować aż do końca, dawać z siebie wszystko" - powiedziała Vonn.

Teraz czeka ją start w zbliżających się mistrzostwach świata w szwajcarskim St. Moritz. Chce tam wystartować zjeździe, supergigancie i kombinacji, nie wyklucza także pojawienia się na trasie slalomu giganta.

Vonn plasuje się z 77 zwycięstwami na czwartym miejscu listy wszech czasów uwzględniającej wygrane w konkurencjach narciarskich wg Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS).

Stawce przewodzą Norwegowie - biegaczka Marit Bjoergen, która od 1999 roku odniosła 105 zwycięstw oraz Ole Einar Bjoerndalen - 95 od 1994 w biathlonie i biegach. Trzeci jest Stenmark - 86.

Piąta na liście jest kolejna alpejka, Austriaczka Annemarie Moser-Proell (Austria). W latach 1971-1979 62 razy stanęła na najwyższym stopniu podium.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje