Alpejski PŚ. Hirscher wygrał slalom gigant w Ga-Pa

Austriak Marcel Hirscher wygrał slalom gigant zaliczany do alpejskiego Pucharu Świata w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Lider klasyfikacji generalnej zanotował 55. w karierze zwycięstwo w zawodach cyklu.

Hirscher prowadził w niedzielnych zmaganiach także na półmetku. Ostatecznie drugie miejsce zajął jego rodak Manuel Feller, a trzeci Amerykanin Ted Ligety. Stracili oni do zwycięzcy - odpowiednio - 1,57 i 1,69.

Hirscher awansował na siódme miejsce klasyfikacji wszech czasów sportów narciarskich uwzględniającej zwycięstwa w zawodach PŚ. Dzięki 55 triumfom zrównał się na tej liście ze startującą na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych szwajcarską alpejką Vreni Schneider.

W zestawieniu uwzględniającym zwycięzców zawodów cyklu w narciarstwie alpejskim został samodzielnie wiceliderem. Dotychczas miano to dzielił z rodakiem Hermannem Maierem. Na czele tej listy jest Szwed Ingemar Stenmark z 86 wygranymi.

W gronie 70 zawodników rywalizujących w niedzielę nie było Polaków.

Drugie miejsce zajął jego rodak Manuel Feller - strata 1,57 s, a trzecie Amerykanin Ted Ligety - 1,69. Polacy nie startowali. Dla Fellera jest to pierwsze w karierze podium w PŚ.

Hirscher był liderem po pierwszym przejeździe, wyprzedzał Ligety'ego o 0,63 s, a Francuza Alexisa Pinturaulta o 0,94. W drugim Hirscher ponownie był najszybszy i zapewnił sobie 55. zwycięstwo w zawodach pucharowych. Austriak odniósł dziesiątą wygraną w sezonie, a siódmą w slalomie.

Zadowolony ze swojego przejazdu był Ligety, który stanął na podium po dłuższej przerwie. Poprzednio zajął drugie miejsce w supergigancie w Beaver Creek w... grudniu 2015 roku.

Na czwartej pozycji uplasował się ze stratą 1,83 s Norweg Henrik Kristoffersen, który praktycznie już jako jedyny walczy z Austriakiem o "Kryształową Kulę".

W klasyfikacji generalnej PŚ prowadzi Hirscher - 1254 pkt. Drugi jest Kristoffersen - 1030, a trzeci jego rodak Aksel Lund Svindal, który zgromadził dotychczas 716 pkt.

Gigant w Ga-Pa był ostatnim przed igrzyskami olimpijskimi w Pjongczangu, które rozpoczynają się 9 lutego.

Wyniki:

1. Marcel Hirscher (Austria)           2.40,18 (1.18,64/1.21,54)

2. Manuel Feller (Austria)             2.41,75 (1.19,62/1.22,13)

3. Ted Ligety (USA)                    2.41,87 (1.19,27/1.22,60)

4. Henrik Kristoffersen (Norwegia)     2.42,01 (1.19,99/1.22,02)

5. Matts Olsson (Szwecja)              2.42,15 (1.20,03/1.22,12)

6. Aleksander Aamodt Kilde (Norwegia)  2.42,31 (1.19,82/1.22,49)