Alpejski PŚ: Amerykanin Ligety wygrał gigant w Soelden

Amerykanin Ted Ligety wygrał slalom gigant w austriackim Soelden, inauguracyjne zawody Pucharu Świata alpejczyków w tym sezonie. Drugiego na mecie Włocha Manfreda Moelgga wyprzedził o 2,75, a trzeci był broniący trofeum Austriak Marcel Hirscher - strata 3,12.

Ligety, który przed rokiem również był najlepszy w zawodach otwarcia sezonu, po pierwszym przejeździe zajmował drugą pozycję, ale w finale uzyskał zdecydowanie najlepszy czas. Amerykanin odniósł 12. pucharowe zwycięstwo, wszystkie w slalomie gigancie.

Prowadzący na półmetku Francuz Thomas Fanara ostatecznie uplasował się na czwartym miejscu.

Drugie miejsce Moelgga, który po pierwszym przejeździe był trzeci, to jego największy sukces w zawodach PŚ od 6 stycznia 2010 roku, kiedy był także drugi w slalomie w Zagrzebiu.

Z kolei Hirscher, zdobywca Kryształowej Kuli w sezonie 2011/12, na podium wskoczył z dziewiątej pozycji po pierwszej próbie. W drugim przejeździe z udziałem 30 najlepszych zawodników uzyskał trzeci rezultat. Oprócz Ligety'ego, wyprzedził go jeszcze nieznany Słowak Adam Zampa, który ostatecznie był dziewiąty.

Triumfator PŚ z 2011 roku Chorwat Ivica Kostelic zajął 14. miejsce.

Zawody rozegrano w trudnych warunkach atmosferycznych. W trakcie finałowej próby padał gęsty, mokry śnieg, na trasie powstało wiele wyrw, które sprawiały narciarzom poważne problemy, m.in. siedmiu nie ukończyło przejazdu.

Wyniki slalomu giganta:

1. Ted Ligety (USA)            2.36,02 (1.18,52/1.17,50)

2. Manfred Moelgg (Włochy)     2.38,77 (1.18,64/1.20,13)

3. Marcel Hirscher (Austria)   2.39,14 (1.19,84/1.19,30)

4. Thomas Fanara (Francja)     2.39,25 (1.18,48/1.20,77)

5. Didier Defago (Szwajcaria)  2.39,45 (1.19,75/1.19,70)

6. Hannes Reichelt (Austria)   2.39,62 (1.20,00/1.19,62)

Klasyfikacja generalna PŚ (po 1 z 37 zawodów) i slalomu giganta (po 1 z 8 zawodów):