Reklama

Reklama

To będą historyczne mistrzostwa świata. Mecze będą sędziować kobiety

Mistrzostwa świata w piłce nożnej zbliżają się wielkimi krokami. Poznaliśmy już większość reprezentacji, jakie zagrają na turnieju w Katarze. Dodatkowo FIFA opublikowała listę sędziów, którzy poprowadzą mecze na mundialu i mamy tutaj sporą sensację, gdyż sędziować będą także kobiety.

Jak już wiadomo na mistrzostwa świata pojadą sędziowie z Polski. Na ich czele stanie sędzia Szymon Marciniak, a zespół uzupełnią Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Za system VAR odpowiadać będzie Tomasz Kwiatkowski.

FIFA podjęła dość nieoczekiwaną decyzję i na mistrzostwa świata nominowała sędzie, które po raz pierwszy w historii będą prowadzić mecze na mundialu. Co ciekawe wyznaczonych zostało aż sześć kobiet - trzy będą sędziami głównymi i trzy asystentkami. To pierwszy taki przypadek w 92-letniej historii mundiali, gdy kobiety będą sędziami na tym turnieju.

Reklama

Kobiety poprowadzą mecze na MŚ. Sensacyjna decyzja FIFA

Wśród nominowanych znalazła się najbardziej rozpoznawalna sędzia Stephanie Frappart z Francji. 38-letnia arbiter uznawana jest za jedną z najlepszych na świecie, a na co dzień prowadzi spotkania Ligue 1. W swojej karierze prowadziła także mecz Ligi Mistrzów, Ligi Europy i Ligi Konferencji. Dodatkowo w 2019 roku była sędzią prestiżowego meczu Superpucharu Europy.

W grupie innych nominowanych sędzi znalazły się także Japonka Yoshimi Yamashita, która ma 36 lat i 34-letnia Salima Mukansanga z Rwandy. Co ciekawe Rwandyjka była pierwszą w historii panią arbiter, która sędziowała męskie spotkanie Pucharu Narodów Afryki.

Na mistrzostwa świata udadzą się także trzy sędzie asystentki. Będą to: Neuza Back z Brazylii, Karen Diaz Medina z Meksyku, oraz pochodząca z USA Kathryn Nesbitt.

Co działo się w ostatniej kolejce naszej Ekstraklasy - sprawdź w naszym programie wideo!

Pierluigi Collina podjął ważną decyzję. Kobiety poprowadzą mecze na mundialu

Powołanie kobiet na mistrzostwa świata skomentował Pierluigi Collina, szef sędziów FIFA: - To w pewnym sensie podsumowanie długiego procesu, który rozpoczął się kilka lat temu poprzez rozwój kobiecego sędziowania na męskich turniejach juniorskich i seniorskich. W ten sposób jasno dajemy do zrozumienia, że liczy się dla nas jakość sędziowania, a nie płeć.

Na turniej Mistrzostwa Świata w Katarze FIFA powołała 129 sędzi i sędziów z całego świata. Wśród nich znalazło się 36 arbitrów głównych, 69 asystentów i 24 sędziów VAR.

Czytaj także: Lewandowski trafił do elitarnego grona!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL