Reklama

Reklama

Niezwykłe ćwiczenia w Katarze przed mundialem. 1300 autobusów w stolicy!

Szaleństwo w stolicy Kataru. 1300 autobusów zaczęło nagle jednego dnia jeździć po Dauszy. Były to... ćwiczenia przed mundialem czyli symulacja transportu kibiców podczas mistrzostw świata, które rozpoczną się tam już za trzy miesiące, 20 listopada.

Każdy mundial różni się od poprzedniego. Ten w Katarze będzie odlotem pod wieloma względami. Katarczycy zwracają uwagę na zaskakujące szczegóły. Ulicami stolicy właśnie przejechało... 1300 autobusów, bo zrobili symulację transportu setek tysięcy gości.

Katar: Transport 300 tysięcy ludzi w jeden dzień

Specyfika kraju, który organizuje mundial powoduje, że na małej przestrzeni - Katar ma zaledwie 11,6 tys. km²  powierzchni, to najmniejszy kraj-gospodarz mistrzostw świata w całej historii - pojawiają się nieznane dotąd wyzwania.

Dotąd najmniejszym krajem gospodarzem była Szwajcaria, od Kataru jednak cztery razy większa. Co prawda wszędzie jest blisko, ale jak wyliczyli gospodarze - czasem może zajść potrzeba transportu aż 300 tysięcy ludzi tego samego dnia na małej przestrzeni. Jak przyznają Katarczycy nie do każdego stadionu dojedzie metro.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE: FIFA chce przyśpieszyć mundial w Katarze. Zdecydował jeden czynnik

Jak wyglądała próba? W skwarnym upale setki klimatyzowanych, ale prawie pustych autobusów jeździły między stadionami, stacjami metra i zaplanowanymi punktami odbioru. Na wszelki wypadek zapewniono większość ilość kierowców (14 tys.), głównie z Azji i Afryki. Niektórzy z nich odgrywali rolę... kibiców podczas operacji symulacyjnej.

- Są to najbardziej złożone operacje transportowe, jakie kiedykolwiek zrealizowano podczas ważnego wydarzenia sportowego - dzieli się opinią z AFP Ahmad al Obaidly, szef Mowasalat - firmy, która jest operatorem usług autobusowych i taksówkarskich w Katarze. Można mieć nadzieję, że podczas imprezy nie będzie więc problemów transportowych.

Pierwszy mundial na Bliskim Wschodzie

Mistrzostwa odbędą się między 18 listopada a 20 grudnia. Będzie to pierwszy turniej mistrzostw świata, który odbędzie się na Bliskim Wschodzie i pierwszy w kraju islamskim, jednocześnie pierwszy, który zostanie rozegrany jesienią

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL