Reklama

Reklama

MMA: Fallon Fox odpowiada na zarzuty, że ma "niesprawiedliwą przewagę"

Pierwsza transseksualna zawodniczka w historii MMA Fallon Fox stara się odeprzeć zarzuty ze strony mistrzyni UFC Rondy Rousey i popularnego komentatora UFC Joe Rogana, którzy twierdzą, że nie powinna rywalizować w MMA z kobietami.

Fallon Fox (5-1) w materiale zamieszczonym w serwisie YouTube prostuje słowa Rogana o tym, że ma na swoim koncie trzy brutalne nokauty i dlatego wpuszczanie jej do oktagonu z zawodniczkami będącymi kobietami od urodzenia zagraża ich zdrowiu. W rzeczywistości, zauważa Fox, znokautowała dopiero jedną przeciwniczkę.

Reklama

Gdy inne zawodniczki masakrują swoje rywalki, to nie pojawiają się takie argumenty - stwierdza Fox. Jako przykład podaje karierę Kaitlin Young, rozpoczętą od czterech nokautów.

Fox nie przekonują też twierdzenia Rogana, że ma naturalną przewagę przejawiającą się w rozmiarze barków, dłoni, nadgarstków, bioder czy stóp. Na materiale wideo Fox porównuje swoją sylwetkę z posturą innej zawodniczki, która przy podobnym wzroście wykazuje dużo więcej typowo męskich cech sylwetki.

Dyskusja toczy się także o to, czy Fox nie ma większej niż u kobiety gęstości kości. Jak twierdzi Fox, gęstość jej kości plasuje się na poziomie przeciętnej kobiety. Fox wskazuje też na badania, które sugerują, że przeciętna czarna kobieta ma wyższą gęstość kości niż biała kobieta.

Nikt nie podważa praw czarnych kobiet do uprawiania sportu, co zdaniem Fox jest argumentem za tym, że powinna być traktowana na równi z innymi zawodniczkami.

We wcześniejszych swoich wypowiedziach Fox cytowała też wyniki badań, które wskazują, że mężczyźni, którzy przeszli operację zmiany płci, mają generalnie gorsze wyniki badań niż wynosi przeciętna dla kobiet.

Argumenty Joe Rogana powtórzyła niedawno w kilku wywiadach mistrzyni UFC w wadze koguciej Ronda Rousey, która stwierdziła, że "nigdy nie wejdzie do oktagonu walczyć z osobą transseksualną".

"Walczę jako transseksualna kobieta tak, jak inne dziewczyny walczą jako kobieta-lesbijka czy Afroamerykanka" - napisała w komentarzu do tych słów Fox na swoim oficjalnym profilu w serwisie Facebook.

Opracowanie: ML

Dowiedz się więcej na temat: Fallon Fox | Joe Rogan | UFC | Ronda Rousey

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama