Japonia - RPA 1-0 (0-0). 1. kolejka Igrzyska olimpijskie

W starciu 1. kolejki Igrzyska olimpijskie, które rozegrane zostało 22 lipca, reprezentacja Japonii wygrała z RPA 1-0 (0-0). Pojedynek odbył się na Ajinomoto Stadium w Chōfu.

T. Kubo 71'

Obie drużyny grały dotychczas ze sobą tylko raz. Mecz zakończył się zwycięstwem jedenastki Japonii.

Pierwszym ważniejszym wydarzeniem w meczu było ukaranie zawodnika. Na siedem minut przed zakończeniem pierwszej połowy sędzia ukarał kartką Wataru Enda, reprezentanta Japonii.

Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 0-0.

W 57. minucie arbiter pokazał kartkę Ritsu Doanowi z reprezentacji Japonii. W 60. minucie za Kojego Miyoshiego wszedł Yuki Soma.

Dopiero w drugiej połowie Takefusa Kubo wywołał eksplozję radości wśród kibiców Japonii, strzelając gola w 71. minucie meczu. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Ao Tanaka.

W 72. minucie Daichi Hayashi został zmieniony przez Ayase Uedę, a za Yutę Nakayamę wszedł na boisko Reo Hatate, co miało wzmocnić jedenastkę Japonii. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Reeve'a Froslera na Kobamela Kodisanga. Niedługo później trener Japonii postanowił bronić wyniku. W 85. minucie postawił na defensywę. Za napastnika Ritsu Doana wszedł Koki Machida, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła jedenastce Japonii utrzymać prowadzenie. W doliczonym czasie gry kartkę dostał Yuta Nakayama, piłkarz Japonii.

W pierwszej minucie doliczonego czasu gry w drużynie RPA doszło do zmiany. Nkosingiphile Ngcobo wszedł za Goodmana Mosele'a.

Luke Donn Fleurs
90′ 72′ Yuta Nakayama
Reeve Frosler79′
Ao Tanaka
Goodman Mosele90′
57′ 85′ Ritsu Doan
Thabo Cele
60′ Koji Miyoshi
Luther Wesley Singh
38′ Wataru Endo
Sibusiso Gideon Mabiliso
 71′ Takefusa Kubo
Teboho Mokoena
72′ Daichi Hayashi
Sekotori Evidence Makgopa
Keisuke Osako
Sifiso Nqobeka Mlungwana
Daiki Hashioka
Mondli Mpoto
72′ Reo Hatate
MacBeth Kamogelo Mahlangu
85′ Koki Machida
Katlego Mohamme
Daizen Maeda
Thabiso James Monyane
60′ Yuki Soma
Kobamelo Kodisang79′
72′ Ayase Ueda
Kamohelo Abel Mahlatsi

Nkosingiphile Nhlakanipho Ngcobo90′

Reprezentacja Japonii zagrała bardzo agresywnie, co niestety przełożyło się na dużą liczbę fauli. Sędzia nie ukarał reprezentantów RPA żadną kartką, natomiast piłkarzom Japonii przyznał trzy żółte.

Jedenastka Japonii w drugiej połowie dokonała czterech zmian. Natomiast drużyna RPA w drugiej połowie dokonała dwóch zmian.