Japonia - Hiszpania 0-1 (0-0,0-0). Igrzyska olimpijskie

3 sierpnia na Saitama Stadium 2002 w Saitamie odbyło się spotkanie rozgrywek Igrzyska olimpijskie pomiędzy drużynami Japonii a Hiszpanii. Starcie zakończyło się po dogrywce zwycięstwem Hiszpanii 1-0, który wywalczyła awans.

Asensio 115'

Obie drużyny grały dotychczas ze sobą tylko raz. Mecz zakończył się zwycięstwem jedenastki Japonii.

Sędzia musiał uspokoić zawodników już na początku meczu. Jedyną kartkę w pierwszej połowie dostał Óscar Gil z Hiszpanii. Była to 13. minuta pojedynku.

Na drugą połowę drużyna Hiszpanii wyszła w zmienionym składzie, za Óscara Gila wszedł Vallejo. W 51. minucie arbiter pokazał kartkę Mikelowi Merinowi z reprezentacji Hiszpanii.

W 59. minucie w drużynie Hiszpanii doszło do zmiany. Carlos Soler wszedł za Mikela Merina. W 60. minucie za Daniego Olmę wszedł Javi Puado. Na 25 minut przed zakończeniem drugiej połowy w jedenastce Japonii doszło do zmiany. Ayase Ueda wszedł za Daichiego Hayashiego.

Trener Japonii postanowił zagrać agresywniej. W 65. minucie zmienił obrońcę Reo Hatatego i na pole gry wprowadził napastnika Yukiego Somę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko wyjdzie na prowadzenie. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego reprezentacja wciąż miała problemy ze skutecznością. W 83. minucie Pedri został zmieniony przez Asensia, co miało wzmocnić jedenastkę Hiszpanii. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Takefusę Kubo na Kojego Miyoshiego oraz Ritsu Doana na Daizena Maedę. W doliczonej piątej minucie meczu sędzia pokazał kartkę Martínowi Zubimendiemu, piłkarzowi Hiszpanii.

Unai Simón Mendibil
99′ Hiroki Sakai
Marc Cucurella Saseta105′
90′ Ritsu Doan
Mikel Merino Zazón51′ 59′
Wataru Endo
Pedro González López83′
65′ Reo Hatate
Martín Zubimendi Ibáñez90′ 97′
118′ Ao Tanaka
Rafael Mir Vicente117′
90′ Takefusa Kubo
Mikel Oyarzabal Ugarte
65′ Daichi Hayashi
Daniel Olmo Carvajal60′
Keisuke Osako
Iván Villar Martínez
118′ Daiki Hashioka
Juan Miranda González105′
Ayumu Seko
Jesús Vallejo Lázaro46′ 110′
90′ Daizen Maeda
Jon Moncayola Tollar97′
90′ Koji Miyoshi
Carlos Soler Barragán59′
65′ Yuki Soma
Marco Asensio Willemsen83′  115′ 116′
65′ Ayase Ueda
Javier Puado Díaz60′

W 99. minucie arbiter przyznał kartkę Hirokiemu Sakaiemu z Japonii. W pierwszych minutach drugiej części dogrywki kartką został ukarany Vallejo, reprezentant Hiszpanii.

Reprezentacji Hiszpanii w końcu udało się pokonać bramkarza rywali. Z przebiegu meczu wynikało, że ta bramka im się należała. Było już siedem celnych strzałów na bramkę przeciwnika i w końcu piłka wpadła do siatki. W 115. minucie wynik ustalił Asensio. Asystę zanotował Mikel Oyarzabal.

Arbiter pokazał żółte kartki zawodnikom Hiszpania: Asensiowi w 116. i Rafie Mir w 117. minucie. Tuż przed końcem dogrywki w jedenastce Japonii doszło do zmiany. Daiki Hashioka wszedł za Ao Tanakę. Dogrywkę wygrała drużyna Hiszpanii która zdobyła jedną bramkę.

Reprezentacja Hiszpanii była w posiadaniu piłki przez 68 procent czasu gry, przełożyło się to na zwycięstwo w tym spotkaniu.

To nie było ładne widowisko, piłkarze często faulowali, co powodowało przestoje w meczu i zniecierpliwienie na trybunach. Piłkarze Japonii dostali w meczu jedną żółtą kartkę, a ich przeciwnicy sześć.

Jedenastka Japonii dokonała pięciu zmian. Natomiast drużyna Hiszpanii wymieniła sześciu graczy.