Szwajcaria - Turcja 3-1 (2-0). 3. kolejka Euro 2020

20 czerwca na Bakı Olimpiya Stadionu w Baku odbyło się spotkanie 3. kolejki Euro 2020 pomiędzy drużynami Szwajcarii i Turcji. Mecz zakończył się zwycięstwem Szwajcarii 3-1. Na stadionie stawiło się 17 138 widzów.

3. kolejka Euro 2020
2021-06-20 18:00 | Stadion: Bakı Olimpiya Stadionu | Widzów: 17138 | Arbiter: Slavko Vinčić
İ. Kahveci 62'

Obie drużyny grały dotychczas ze sobą tylko raz. Mecz zakończył się zwycięstwem jedenastki Turcji.

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Niedługo po rozpoczęciu meczu Haris Seferović wywołał eksplozję radości wśród kibiców Szwajcarii , zdobywając bramkę w szóstej minucie pojedynku. Asystę zanotował Steven Zuber.

Jedenastka Turcji ruszyła do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała reprezentacja Szwajcarii, strzelając kolejnego gola. W 26. minucie na listę strzelców wpisał się Xherdan Shaqiri. Asystę przy bramce po raz kolejny zanotował Steven Zuber.

Do końca pierwszej połowy żadnej z drużyn nie udało się zmienić wyniku meczu.

Bramkarz Szwajcarii wielokrotnie wychodził z opresji obronną ręką. Skutecznie interweniował w spotkaniu sześć razy, ale nie zachował czystego konta. W 62. minucie gola kontaktowego strzelił İrfan Kahveci. Przy strzeleniu gola pomagał Hakan Calhanoglu.

W 63. minucie Kaan Ayhan został zastąpiony przez Okaya Yokuşlu. W tej samej minucie w drużynie Turcji doszło do zmiany. Yusuf Yazıcı wszedł za Ozana Tufana.

Reprezentanty Szwajcarii szybko odpowiedzieli zdobyciem bramki. W 68. minucie Xherdan Shaqiri ponownie strzelił gola zmieniając wynik na 3-1. Bramka padła po podaniu Stevena Zubera.

Między 70. a 78. minutą, sędzia starał się uspokoić grę pokazując trzy żółte kartki reprezentantom Turcji i jedną drużynie przeciwnej. Między 75. a 80. minutą, boisko opuścili reprezentanty Szwajcarii: Haris Seferović, Xherdan Shaqiri, na ich miejsce weszli: Mario Gavranović, Ruben Estephan. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce İrfana Kahveciego, Cengiza Ündera zajęli: Orkun Kökçü, Kenan Karaman. Niedługo później trener Szwajcarii postanowił bronić wyniku. W 85. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Stevena Zubera wszedł Loris Benito, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik. Trener okazał się dobrym strategiem, jego decyzja pozwoliła drużynie Szwajcarii utrzymać prowadzenie.

W 86. minucie Hakan Calhanoglu został zmieniony przez Dorukhana Toköza, co miało wzmocnić reprezentację Turcji. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Breela Embolo na Admira Mehmediego oraz Silvana Widmera na Melinga Mbabu. Do końca meczu wynik nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się rezultatem 3-1.

Caglar Soyuncu77′
90′ Silvan Widmer
Mert Müldür
Remo Marco Freuler
Cengiz Ünder80′
 26′, 68′ 75′ Xherdan Shaqiri
Kaan Ayhan64′
78′ Granit Xhaka
İrfan Can Kahveci  62′ 80′
85′ Steven Zuber
Ozan Tufan65′
 6′ 75′ Haris Seferović
Hakan Calhanoglu70′ 86′
85′ Breel Donald Embolo
Burak Yilmaz
Gregor Kobel
Altay Bayındır
Yvon Landry Mvogo
Fehmi Mert Günok
90′ Melingo Kevin Mbabu
Okay Yokuşlu64′
Christian Fassnacht
Taylan Antalyalı
85′ Admir Mehmedi
Ozan Muhammed Kabak
85′ Loris Benito Souto
Orkun Kökçü80′
75′ Ruben Estephan Vargas Martínez
Dorukhan Toköz86′
75′ Mario Gavranović
Kenan Karaman80′
Djibril Sow
Yusuf Yazıcı65′

Arbiter pokazał jedną żółtą kartkę piłkarzom Szwajcarii, a reprezentantom Turcji przyznał trzy.

Jedni i drudzy wymienili po pięciu zawodników w drugiej połowie.