Euro 2020 - eliminacje: Serbia - Szkocja 1-1 (0-0,1-1) rzuty karne 4-5

12 listopada na Stadionie Rajko Mitić w Belgradzie odbyło się starcie rozgrywek Euro 2020 - eliminacje pomiędzy drużynami Serbii a Szkocji. Pojedynek zakończył się zwycięstwem Szkocji, który wywalczyła awans wygrywając serię rzutów karnych 5-4.

Euro 2020 - eliminacje
2020-11-12 20:45 | Stadion: Stadion Rajko Mitić | Arbiter: Antonio Miguel Mateu Lahoz
R. Christie 52'

Od początku spotkania niewiele się działo na boisku. Można powiedzieć, że jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych minutach meczu było ukaranie zawodnika kartką. W 10. minucie arbiter ukarał żółtą kartką Nikolę Milenković z Serbii, a w 44. minucie Declana Gallaghera z drużyny przeciwnej.

Jedyną kartkę w drugiej połowie dostał Nemanja Gudelj z Serbii. Była to 49. minuta spotkania.

Szczęście uśmiechnęło się do reprezentantów Szkocji w 52. minucie spotkania, gdy Ryan Christie zdobył pierwszą bramkę. Sytuację bramkową stworzył Callum McGregor.

W 59. minucie Filip Kostić został zmieniony przez Filipa Mladenovicia. Trener Serbii postanowił zagrać agresywniej. W 70. minucie zmienił pomocnika Nemanję Maksimovicia i na pole gry wprowadził napastnika Lukę Jovicia, który w bieżącym sezonie ma na koncie jednego gola. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Nie mylił się, jego jedenastka zdołała zdobyć bramkę, odrobić straty i zremisować. W tej samej minucie Sergej Milinković-Savić został zmieniony przez Aleksandara Kataiego, co miało wzmocnić reprezentację Serbii. Trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Lyndona Dykesa na Olivera McBurniego w 83. minucie oraz Johna McGinna na Kennego McLeana w tej samej minucie.

Chwilę później trener Szkocji postanowił bronić wyniku. W 87. minucie postawił na defensywę. Za pomocnika Ryana Christiego wszedł Callum Paterson, typowy obrońca, który miał pomóc swojej drużynie obronić wynik.

Piłkarze gospodarzy nie zrazili się bieżącą sytuacją na boisku. Ruszyli do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Ich wysiłki przyniosły efekt. W 90. minucie gola wyrównującego strzelił Luka Jović. Bramka padła po podaniu Filipa Mladenovicia.

Do końca pojedynku wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się rezultatem 1-1.

David Marshall
10′ Nikola Milenković
Scott McTominay
49′ Nemanja Gudelj
Kieran Tierney
108′ Stefan Mitrović
Declan Gallagher44′
Darko Lazović
Ryan Jack
70′ Nemanja Maksimović
Stephen Gerard O'Donnell117′
Dušan Tadić
Callum William McGregor
70′ Sergej Milinković-Savić
Andrew Robertson
59′ Filip Kostić
Andrew Considine
59′ Filip Mladenović
Liam Cooper
108′ Urosz Spajić
Scott McKenna
Mijat Gaćinović
Callum Paterson87′
Marko Grujić
Stuart Armstrong
70′ Aleksandar Katai
Oliver Burke
Nemanja Radonjić
Kenny McLean83′
Mihailo Ristić
Liam Palmer
70′  90′ Luka Jović
Leigh Griffiths117′
Dušan Vlahović
Oliver McBurnie83′

W 108. minucie Stefan Mitrović został zmieniony przez Urosza Spajicia, co miało wzmocnić jedenastkę Serbii. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Stephena O'Donnella na Leigh Griffiths.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W rzutach karnych lepszy okazał się zespół gości. Seria jedenastek zakończyła się wynikiem 4-5. Największym pechowcem okazał się Aleksandar Mitrović, który nie wykorzystał karnego.

Arbiter przyznał dwie żółte kartki piłkarzom Serbii, a zawodnikom gości pokazał jedną.

Obie drużyny wymieniły po czterech zawodników w drugiej połowie.