Euro 2020 - eliminacje: Bośnia i Hercegowina - Irlandia Północna 1-1 (1-0,1-1) rzuty karne 3-4

8 października na Stadionie Grbavica w Sarajewie odbyło się starcie rozgrywek Euro 2020 - eliminacje pomiędzy drużynami Bośni i Hercegowiny a Irlandii Płn. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Irlandii Płn., który wywalczyła awans wygrywając serię rzutów karnych 4-3.

Euro 2020 - eliminacje
2020-10-08 20:45 | Stadion: Stadion Grbavica | Arbiter: Antonio Miguel Mateu Lahoz
N. McGinn 53'

Na pierwszą bramkę meczu nie trzeba było długo czekać. Rade Krunić wywołał eksplozję radości wśród kibiców Bośni i Hercegowiny , zdobywając bramkę w 13. minucie meczu.

Jedyną kartkę w pierwszej połowie dostał Amir Hadžiahmetović z reprezentacji Bośni i Hercegowiny. Była to 19. minuta spotkania. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny Bośni i Hercegowiny.

W pierwszych sekundach drugiej połowy spotkania kartkę dostał Sead Kolaszinać, reprezentant Bośni i Hercegowiny.

Piłkarze Irlandii Płn. w końcu odpowiedzieli strzeleniem gola. W 53. minucie wynik ustalił Niall McGinn.

W 73. minucie Corry Evans został zmieniony przez Gavina Whyte'a. Trener Irlandii Płn. postanowił zagrać agresywniej. W 82. minucie zmienił pomocnika Nialla McGinna i na pole gry wprowadził napastnika Jordana Jonesa. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko wyjdzie na prowadzenie. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego reprezentacja wciąż miała problemy ze skutecznością. Od 83 minuty boisko opuścili piłkarze Bośni i Hercegowiny: Amir Hadžiahmetović, Rade Krunić, na ich miejsce weszli: Amer Gojak, Dino Hotič. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Patricka Colemana, Josha Magennisa zajęli: Jordan Thompson, Kyle Lafferty.

Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 1-1.

Jonathan Grant Evans
47′ 118′ Sead Kolaszinać
Jamal Lewis
105′ Gojko Cimirot
Steven Davis108′
100′ Miralem Pjanić
Corry Evans73′
19′ 83′ Amir Hadžiahmetović
Niall McGinn  53′ 82′
Edin Visca
George Saville
Edin Dżeko
Patrick James Coleman McNair90′
 13′ 88′ Rade Krunić
Shane Ferguson
83′ Amer Gojak
Tom Flanagan
Dennis Hadzikadunic
Conor McLaughlin
118′ Haris Hajradinović
Jordan Thompson90′ 120′
105′ Stjepan Lončar
Gavin Whyte73′
Deni Milošević
Liam Boyce120′
Armin Hodžić
Jordan Lewis Jones82′ 120′
88′ Dino Hotič
Kyle Lafferty90′
Milan Đurić
Conor Washington120′

Niedługo przed końcem pierwszej części dogrywki sędzia przyznał kartkę Miralemowi Pjaniciowi z Bośni i Hercegowiny. W 105. minucie w jedenastce Bośni i Hercegowiny doszło do zmiany. Stjepan Lončar wszedł za Gojka Cimirota.

Po rozpoczęciu drugiej części dogrywki kartkę obejrzał Steven Davis z drużyny Irlandii Płn.. W 118. minucie Sead Kolaszinać został zmieniony przez Harisa Hajradinovicia, co miało wzmocnić reprezentację Bośni i Hercegowiny. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Jordana Jonesa na Conora Washingtona oraz Jordana Thompsona na Liama Boyce'a.

Dogrywka nie przyniosła rozstrzygnięcia. W serii jedenastek drużyna Irlandii Płn. pokonała reprezentantów Bośni i Hercegowiny 4-3. Swoją drużynę pogrążyli Haris Hajradinović, Edin Visca, którzy nie wykorzystali karnych. Więcej szczęścia miał George Saville z jedenastki Irlandii Płn., który nie wykorzystał jedenastki, a mimo to jego drużyna wygrała.

Sędzia przyznał trzy żółte kartki piłkarzom Bośni i Hercegowiny, natomiast reprezentantom Irlandii Płn. pokazał jedną.

Reprezentacja Bośni i Hercegowiny wymieniła czterech graczy. Natomiast jedenastka Irlandii Płn. wymieniła sześciu zawodników.