El. Euro 2020. Irlandia - Dania 1-1 w grupie D

W grupie D kwestia awansu do Euro 2020 ważyła się do ostatniej kolejki. W niej Dania zremisowała z Irlandią 1-1 i zapewniła sobie awans do Euro 2020. Na turniej pojedzie też Szwajcaria, która wygrała grupę.

M. Braithwaite 73'

W pierwszej połowie piłkarze Irlandii i Danii grali bardzo agresywnie. Pod bramkami niewiele się działo. Taki styl bardzo odpowiadał podopiecznym Micka McCarthy’ego i w efekcie dwóch Duńczyków zeszło z kontuzjami, jeszcze przed przerwą. Na początku meczu boisko opuścił Thomas Delaney, a później, z zabandażowaną głową, zmieniony został Andreas Cornelius.

Irlandczycy faulowali jednak sprytnie i nie zostali ukarani kartkami. Duńczycy próbowali się dostosować do takiego stylu gry. W efekcie, w 33. minucie, żółtą kartkę otrzymał Lasse Schone.

Pierwszą indywidualną karę, którykolwiek z Irlandczyków otrzymał dopiero po przerwie. W 55. minucie Glenn Whelan zobaczył żółtą kartkę za faul na Yussufie Poulsenie.

W tym fragmencie meczu to właśnie gospodarze byli aktywniejsi. Mieli kilka sytuacji, szczególnie po rzutach rożnych, ale brakowało im precyzji.

Niewykorzystane sytuacje zemściły się na Irlandczykach w 73. minucie. Henrik Dalsgaard zagrał w pole karne. Zza pleców obrońców wybiegł Martin Braithwaite i trącił piłkę, czym zaskoczył bramkarza.

Jednak Irlandczycy się nie poddawali i w końcówce ich wysiłek został nagrodzony. Po wrzutce z lewej strony Endy Stevensa, głową do siatki trafił Matt Doherty.

Ta bramka nic jednak gospodarzom nie dała. Mecz zakończył się remisem, a oni zajęli trzecie miejsce w grupie z 13. punktami na koncie. Za to Duńczykom remis wystarczył do awansu. Zgromadzili oni 16 "oczek" i zajęli drugie miejsce w grupie. O punkt więcej zdobyła Szwajcaria, która w ostatniej kolejce pokonała Gibraltar 6-1.

Irlandia - Dania 1-1 (0-0)

Bramki: 0-1 Braithwaite (73.), 1-1 Doherty (85.)

Irlandia: Randolph - Doherty, Duffy, Egan (46. Clark), Stevens - Browne, Hendrick, Whelan, Hourihane (68. Robinson), McClean - McGoldrick.

Dania: Schmeichel - Dalsgaard, Jorgensen, Kjaer, Stryger Larsen - Braithwaite, Shone, Delaney (13. Hojbjerg), Eriksen - Poulsen, Cornelius (33. Dolberg).

Kasper Schmeichel90′
 85′ Matt Doherty
Henrik Dalsgaard
Shane Duffy
Mathias Jorgensen
46′ John Egan
Thomas Delaney13′
68′ Conor Hourihane
Lasse Schoene33′ 84′
78′ James McClean
Yussuf Yurary Poulsen
55′ 81′ Glenn Whelan