El. Euro 2020: Finlandia - Liechtenstein 3-0. Historyczny awans Finlandii

Finlandia wygrała 3-0 z Lichtensteinem i zapewniła sobie awans na Euro 2020. Dla reprezentacji był to historyczny awans na mistrzostwa Europy.

Spotkanie z ostatnim w tabeli Lichtensteinem teoretycznie było idealne do pewnej wygranej i przypieczętowania zajęcia drugiego miejsca w tabeli. Drużyna Helgiego Kolvidssona lubiła jednak urwać punktom faworytom i udało im się zremisować z Armenią czy Grecją.

Tym razem podobny scenariusz się nie ziścił. Już w 21. minucie Jasse Tuominen wykorzystał dobre podanie z okolic 16. metra i precyzyjnym strzałem pokonał Benjamina Buchela. Drużyna Finlandii nie zwalniała tempa i była bliska podwyższenia wyniku tuż przed przerwą.

Teemu Pukki wykorzystał niezdecydowanie obrońców Lichtensteinu i oddał groźny strzał z dystansu. Piłka zmierzała w kierunku słupka, lecz pewną interwencją popisał się Buchel.

W 47. minucie bliski zdobycia drugiego gola był Tuominem. Napastnik otrzymał futbolówkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, oddał strzał i piłka odbiła się od słupka. Już po kilku minutach rozpędzona Finlandia mogła podwyższyć wynik meczu.

Piłkarze trenera Kanerva popędzili prawą stroną boiska. Po chwili futbolówka znalazła się w polu karnym i nabiegł na nią Robin Lod, jednak jego strzał minął bramkę.

W 64. minucie Pyry Soiri wpadł w pole karne i został sfaulowany przez obronę drużyny gości. Do piłki podszedł Pukki i precyzyjnym strzałem w dolny róg bramki pokonał Buchela. Napastnik dołożył kolejne trafienie po zaledwie dziewięciu minutach gry.

Pukki urwał się obrońcom po prostopadłym podaniu, minął bramkarza i skierował piłkę do siatki. Bramka przypieczętowała zwycięstwo Finlandii i historyczny awans drużyny z Skandynawii. Po meczu kibice wparowali na boisko.

Martin Rechsteiner
 21′ Jasse Tuominen
Daniel Brändle
78′ Pyry Henri Hidipo Soiri
Martin Buechel
Glen Adjei Kamara
Livio Meier90′
Robin Lod
Michele Polverino73′
71′ Tim Sparv
Dennis Salanović
 64′ (k.), 75′ 84′ Teemu Pukki
Marco Wolfinger
71′ Joni Kauko
Sandro Wolfinger
Rasmus Schüller
Ridvan Kardesoglu84′
Robert Taylor
Philipp Ospelt
84′ Rasmus Ilmari Karjalainen

78′ Simon Ivar Alexander Skrabb