10. kolejka Euro 2020-Kwalifikacje: Szkocja - Kazachstan 3-1 (0-1)

W starciu 10. kolejki Euro 2020-Kwalifikacje, które rozegrane zostało 19 listopada, reprezentacja Szkocji wygrała z Kazachstanem 3-1 (0-1). Mecz na Hampden Park w Glasgow obejrzało 19 515 widzów.

B. Zainutdinov 34'

Drużyna Kazachstanu przed meczem zajmowała 38. pozycję w tabeli, co oznacza, że każdy punkt był dla niej na wagę złota.

Reprezentacja Kazachstanu od początku meczu skupiła się na obronie własnej bramki. Przeciwnicy długo próbowali sforsować linię obrony. W 22. minucie kartkę dostał Bauyrżan Isłamchan z zespołu gości.

Szczęście uśmiechnęło się do reprezentantów Kazachstanu w 34. minucie spotkania, gdy Baktiyor Zainutdinov zdobył pierwszą bramkę. Asystę zanotował Aleksiej Szczotkin.

Na dwie minuty przed zakończeniem pierwszej połowy kartką został ukarany Aybol Abiken, piłkarz gości. Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny Kazachstanu.

Kilka chwil później okazało się, że wysiłki podejmowane przez jedenastkę Szkocji w końcu przyniosły efekt bramkowy. W 48. minucie na listę strzelców wpisał się John McGinn. To już szóste trafienie tego reprezentant w sezonie.

Niedługo później Steven Naismith wywołał eksplozję radości wśród kibiców Szkocji, strzelając kolejnego gola w 64. minucie meczu. W 66. minucie sędzia ukarał żółtą kartką Declana Gallaghera ze Szkocji, a w 67. minucie Aleksandra Marochkina z drużyny przeciwnej.

Po chwili trener Kazachstanu postanowił wzmocnić linię pomocy i w 74. minucie zastąpił zmęczonego Yuriego Pertsukha. Na boisko wszedł Islambek Kuat, który miał za zadanie wprowadzić nieco spokoju w środku boiska. W 75. minucie za Bauyrżana Isłamchana wszedł Maxim Fedin. W 78. minucie Steven Naismith został zmieniony przez Olivera Burke'a, a za Ryana Christiego wszedł na boisko John Fleck, co miało wzmocnić reprezentację Szkocji. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Aleksieja Szczotkina na Abata Ajmbetowa.

Na dziewięć minut przed zakończeniem spotkania kartkę otrzymał Islambek Kuat z Kazachstanu.

W ostatnich minutach spotkania na murawie stadionu atmosfera była rozgrzana. Bramkę na 3-1 zdobył po raz drugi w pierwszej minucie doliczonego czasu gry John McGinn. Przy strzeleniu gola asystę zaliczył Greg Taylor.

Minutę później w drużynie Szkocji doszło do zmiany. Stuart Armstrong wszedł za Johna McGinna. Do końca starcia wynik nie uległ zmianie. Mecz zakończył się rezultatem 3-1.

Dmytro Nepogodov
66′ Declan Gallagher
Aybol Abiken43′
Scott McKenna
Jurij Łogwinienko
Greg John Taylor
Serhij Małyj
83′ Ryan Christie
Aleksandr Marochkin67′
James Forrest
Gafurżan Sujumbajew
Ryan Jack
Bauyrżan Isłamchan22′ 75′
 48′, 90′ 90′ John McGinn
Yuriy Pertsukh74′
Callum William McGregor
Dmitrij Szomko
Liam Palmer
Baktiyor Zainutdinov  34′
 64′ 78′ Steven Naismith
Dmitrij Miroszniczenko
90′ Stuart Armstrong
Islambek Kuat74′ 81′
78′ Oliver Burke
Aschat Tagybierbgen
83′ John Fleck
Gieorgij Żukow
Lewis Morgan
Abat Ajmbetow83′
Eamonn Brophy
Maxim Fedin75′
Oliver McBurnie

Jedenastka Szkocji była w posiadaniu piłki przez 61 procent czasu gry, przełożyło się to na zwycięstwo w tym spotkaniu.

Drużyna Kazachstanu zagrała bardzo agresywnie, co niestety przełożyło się na dużą liczbę fauli. Sędzia starał się panować nad sytuacją i chętnie wyciągał kolorowe kartoniki, niestety nawet to nie ochłodziło rozgrzanych głów zawodników. Piłkarze Szkocji obejrzeli w meczu jedną żółtą kartkę, natomiast ich przeciwnicy cztery.

Obie reprezentacje wykorzystały wszystkie zmiany w drugiej połowie.