Reklama

Reklama

Londyn: Kadra sztangistów trenuje w Cetniewie

Zawodnicy kadry Polski w podnoszeniu ciężarów od pięciu dni trenują na zgrupowaniu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Nad Bałtykiem formę będą szlifowali przez trzy tygodnie, a od początku lipca przeniosą się do Spały.

W Cetniewie trener kadry Mirosław Choroś ma do dyspozycji 14 zawodników, wśród nich nie ma jednak trzech pewniaków do reprezentacji na igrzyska olimpijskie w Londynie Marcina Dołęgi, Arsena Kasabijewa i Adriana Zielińskiego.

Dołęga, który ma indywidualny program przygotowań, jest - za zgodą trenera kadry - na obozie w Spale, skąd ma blisko do kliniki w Łodzi, gdzie miał przed mistrzostwami świata w 2011 roku operowane kontuzjowane kolana.

"Marcin chce być bliżej łódzkiej kliniki doktora Krochmalskiego, który go wyleczył, w Spale pracuje z trenerem Jackiem Chruściewiczem, jego forma rośnie z dnia na dzień rośnie, co było widać podczas mistrzostw Polski. Arsen Kasabijew aktualnie jest w Ciechanowie, gdzie leczy kontuzję stawu kolanowego. To stara sprawa, która odnowiła mu się podczas mistrzostw Polski w Zakliczynie. Lekarze zapewniają, że potrzebują dwóch tygodni, aby go całkowicie wyleczyć. W tej sytuacji Arsen będzie trenował kadrą od obozu w Spale" - powiedział Mirosław Choroś.

Reklama

Trzecim nieobecnym jest mistrz świata z 2010 i brązowy medalista z 2011 roku w kategorii 85 kg Adrian Zieliński. Zawodnik klubu Tarpan Mrocza pod koniec maja podczas mistrzostw Polski w Zakliczynie w kategorii 94 kg zaliczył wszystkie sześć podejść i rekord życiowy poprawił o 10 kg uzyskując 395 kg w dwuboju. Cztery lata temu podczas igrzysk w Pekinie taki wynik w dwuboju dawał w kategorii 85 kg złoty medal olimpijski.

Zieliński już po raz drugi w tym roku, bez zgody Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów, wraz ze swoim trenerem klubowym Jerzym Śliwińskim wyjechał do Gruzji, gdzie trenuje w ośrodku wysokogórskim.

"Zieliński jeździł na zgrupowania kadry do końca marca, od kwietnia już w nich nie uczestniczy. Z tego co wiem, to podczas mistrzostw Polski w Zakliczynie poinformował, że chce pojechać, tak samo jak Marcin Dołęga, do Spały. Ale - jak widać - z tego zrezygnował. Dla mnie najważniejsze jest to, że jego forma rośnie" - dodał Choroś.

O swoim już drugim w ostatnich miesiącach wyjeździe do Gruzji, Adrian Zieliński poinformował PZPC post factum. Faks informujący o jego planach dotarł do siedziby związku w ostatni poniedziałek, gdy zawodnik już był w Gruzji. PZPC o sprawie zawiadomił oficjalnie Ministerstwo Sportu i Turystyki, które - z racji przynależności Zielińskiego do elitarnego klubu Londyn 2012 - finansuje ze środków budżetowych przygotowania do startu w Londynie.

Po zakończeniu obozu w Cetniewie kilku zawodników kadry wystartuje 24 czerwca w gdańskim Memoriale Waldemara Malaka. To będzie dla nich ostatni sprawdzian przed ostatecznym podaniem składu reprezentacji na igrzyska, który będzie zatwierdzony przez PKOl.

"Na razie jest pięciu zawodników, którzy są "pewniakami" do reprezentacji na Londyn. O ile nic się nie wydarzy, to w ekipie znajdą się Adrian Zieliński (85 kg), Arsen Kasabijew (94 kg), Marcin Dołęga (105 kg), Tomasz Zieliński (94 kg) i Bartłomiej Bonk (105 kg). W rezerwie są Krzysztof Zwarycz (77 kg), Krystian Sroka (85 kg), Kornel Czekiel (+105 kg) oraz Daniel Dołęga (+105 kg). Bardzo liczę na start w Londynie Kasabijewa, oczywiście pod warunkiem, że będzie zdrowy" - powiedział trener kadry.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL