• 5 .Montpellier HSC (31 pkt.)
  • 6 .AS Monaco (29 pkt.)
  • 7 .FC Nantes (28 pkt.)
  • 8 .Lille OSC (28 pkt.)

Olympique Marsylia - Stade Brest 1-2 (1-0). Liga francuska - 17. kolejka Ligue 1

W starciu 17. kolejki francuskiej Ligue 1, które rozegrane zostało 4 grudnia, drużyna Olympique Marsylia przegrała ze Stade Brest 1-2 (1-0). Mecz na Stade Orange Vélodrome w Marsylii obejrzało 54 413 widzów.

17. kolejka Francja - Ligue 1
2021-12-04 17:00 | Stadion: Stade Orange Vélodrome | Widzów: 54413 | Arbiter: Gaël Angoula
F. Honorat 70'

Jedenastka Olympique Marsylia (”OM”) bardzo potrzebowała punktów, by utrzymać się w czołówce ligowej tabeli. Zespół ten zajmował drugą pozycję i był zdecydowanym faworytem spotkania.

Występujące tu jedenastki w historii bezpośrednich pojedynków spotkały się ze sobą dziewięć razy. Drużyna Olympique Marsylia wygrała aż sześć razy, zremisowała dwa, a przegrała tylko raz.

Już w pierwszych minutach drużyna Olympique Marsylia próbowała rozpoznać przeciwników konstruując akcje zaczepne. Przez dłuższy czas przewaga w posiadaniu piłki była aż nadto widoczna, jednak nie przynosiło to efektów w postaci bramek. Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy ”OM” w 29. minucie spotkania, gdy Gerson zdobył pierwszą bramkę. Asystę przy golu zaliczył Dimitri Payet.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny ”OM”.

W 53. minucie na listę strzelców wpisał się Romain Faivre. To już siódme trafienie tego zawodnika w sezonie.

W 57. minucie za Amine Harita wszedł Pol Lirola. W tej samej minucie w jedenastce Olympique Marsylia doszło do zmiany. Cengiz Ünder wszedł za Konrada De La Fuente'a. W 61. minucie arbiter przyznał kartkę Boubacarowi Kamarze z ”OM”.

Chwilę później trener Stade Brest postanowił skorzystać ze swojego jokera. W 66. minucie na plac gry wszedł Irvin Cardona, a murawę opuścił Romain Del Castillo. W następstwie utraty gola trener Olympique Marsylia postanowił zagrać agresywniej. W 70. minucie zmienił obrońcę Boubacara Kamarę i na pole gry wprowadził napastnika Arkadiusza Milika, który w bieżącym sezonie ma na koncie jedną bramkę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego jedenastka wciąż miała problemy ze skutecznością.

Niedługo później Franck Honorat wywołał eksplozję radości wśród kibiców Stade Brest, zdobywając kolejną bramkę w tej samej minucie meczu. Sytuację bramkową stworzył Jérémy Le Douaron.

Na boisku zawrzało. Aby uspokoić sytuację w doliczonej trzeciej minucie spotkania, sędzia pokazał żółte kartki zawodnikom Stade Brest: Ronaëlowi Pierre-Gabrielowi i Irvinowi Cardonie. Do końca pojedynku wynik nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się rezultatem 1-2.

Romain Faivre  53′ (k.)
57′ Amine Harit
Hugo Magnetti72′
57′ Konrad De La Fuente
Haris Belkebla
 29′ Gerson Santos da Silva
Franck Honorat  70′ 84′
61′ 70′ Boubacar Bernard Kamara
Jere Juhani Uronen
57′ Pol Mikel Lirola Kosok
Lucien Jefferson Agoume72′
Pape Alassane Gueye
Rafiki Said Ahamada84′
57′ Cengiz Ünder
Youssouph Mamadou Badji
70′ Arkadiusz Milik
Irvin Cardona66′ 90′
Luis Henrique Tomaz de Lima

Przewaga drużyny Olympique Marsylia w posiadaniu piłki była ogromna (74 procent), niestety, pomimo takiej przewagi piłkarze przegrali mecz.

Arbiter przyznał jedną żółtą kartkę piłkarzom Olympique Marsylia, natomiast zawodnikom gości pokazał dwie.