• 6 .FC Lorient (0 pkt.)
  • 7 .FC Metz (0 pkt.)
  • 8 .FC Nantes (0 pkt.)

Bordeaux - RC Lens 3-0 (1-0). Liga francuska - 37. kolejka Ligue 1

16 maja na Stade Matmut-Atlantique odbyło się starcie 37. kolejki francuskiej Ligue 1 pomiędzy drużynami Bordeaux i RC Lens. Mecz zakończył się zwycięstwem Bordeaux 3-0.

M. Zerkane 90'

Przed meczem można było odgadnąć kto jest faworytem. Jedenastka Bordeaux (”Żyrondyści”) znajduje się na dole tabeli zajmując 15. miejsce, za to zespół RC Lens zajmując szóstą pozycję w rozgrywkach był zdecydowanym kandydatem do zwycięstwa.

Dotychczasowa historia spotkań między jedenastkami jest bardzo bogata. Na 35 pojedynków drużyna ”Żyrondystów” wygrała 13 razy i zanotowała 10 porażek oraz 12 remisów.

Od początku meczu obie drużyny postawiły na obronę, co spowodowało senną atmosferę na boisku na początku meczu. Szczęście uśmiechnęło się do piłkarzy Bordeaux w 32. minucie spotkania, gdy Hwang Ui-jo strzelił z karnego pierwszego gola. To już dwunaste trafienie tego zawodnika w sezonie.

Pierwsza połowa zakończyła się skromnym prowadzeniem drużyny Bordeaux.

Arbiter przyznał żółte kartki zawodnikom RC Lens: Loïcowi Badému w 56. i Gaelowi Kakucie w 58. minucie. Trener RC Lens postanowił zagrać agresywniej. W 60. minucie zmienił obrońcę Facunda Medinę i na pole gry wprowadził napastnika Corentina Jeana, który w bieżącym sezonie ma na koncie jedną bramkę. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego drużyna wciąż miała problemy ze skutecznością.

W tej samej minucie Simon Banza został zastąpiony przez Arnauda Muingę. W 66. minucie Ismaël Boura został zmieniony przez Cheicka Traorégo, co miało wzmocnić zespół RC Lens. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Hwang Ui-jo na Sékou Marę oraz Yacine'a Adlego na Issoufa Sissokho. Kibice ”Żyrondystów” nie mogli już doczekać się wprowadzenia Rémiego Oudina. W bieżącym sezonie ten napastnik wchodził już jako rezerwowy dziewięć razy i ma na koncie cztery zdobyte bramki. Murawę musiał opuścić Nicolas de Préville. To była dobra decyzja, ponieważ jego drużynie udało się strzelić kolejnego gola.

Między 80. a 85. minutą, boisko opuścili zawodnicy Bordeaux: Maxime Poundjé, Tom Lacoux, na ich miejsce weszli: Mehdi Zerkane, Jean Seri. Także w drużynie przeciwnej trener zarządził roszady na boisku, miejsce Cheicka Doucourégo, Gaela Kakuty zajęli: Tony Mauricio, David Costa. W 82. minucie kartkę dostał Maxime Poundjé, piłkarz gospodarzy.

Zespół RC Lens ruszył do ataku, żeby jak najszybciej odrobić stratę. Sytuację wykorzystała jedenastka gospodarzy, zdobywając kolejną bramkę. W samej końcówce pojedynku drugiego gola dla zawodników gospodarzy strzelił Youssouf Sabaly. Do wypracowania sytuacji bramkowej przyczynił się Sékou Mara.

Prawie natychmiast Mehdi Zerkane wywołał eksplozję radości wśród kibiców Bordeaux, zdobywając kolejną bramkę w pierwszej minucie doliczonego czasu starcia spotkania. Asystę przy golu ponownie zaliczył Sékou Mara.

Minutę później arbiter pokazał kartkę Mehdiemu Zerkanemu z drużyny gospodarzy. Do końca meczu rezultat nie uległ zmianie. Starcie zakończyło się wynikiem 3-0.

Jean-Louis Leca
 89′ Youssouf Sabaly
Jonathan Clauss
Enock Kwateng
Jonathan Gradit
Loris Benito Souto
Facundo Axel Medina60′
82′ 84′ Maxime Poundjé
Ismaël Boura66′
Paul Baysse
Loïc Badé56′
75′ Yacine Adli
Gael Kakuta58′ 80′
Toma Bašić
Seko Fofana
85′ Tom Lacoux
Cheick Oumar Doucouré80′
75′ Nicolas de Préville
Ignatius Kpene Ganago
 32′ (k.) 66′ Ui-Jo Hwang
Simon Bokoté Banza60′
Gaëtan Poussin
Wuilker Fariñez Aray
Loïc Bessile
Steven Fortès
85′ Jean Michaël Seri
Cheick Omar Traoré66′
75′ Issouf Sissokho
Yannick Cahuzac
84′  90′ 90′ Mehdi Zerkane
Tony Mauricio80′
Jimmy Briand
David Pereira da Costa80′
66′ Sékou Mara
Boubakar Camara
75′ Rémi Oudin
Corentin Jean60′
Amadou Traore
Arnaud Kalimuendo Muinga60′

Przewaga jedenastki RC Lens w posiadaniu piłki była ogromna (66 procent), niestety, pomimo takiej przewagi zespół poniósł porażkę.

Piłkarze obu drużyn otrzymali po dwie żółte kartki.

Obie drużyny wymieniły po pięciu zawodników w drugiej połowie.