Reklama

Reklama

"Rosja nie może brać udziału w zawodach, podczas gdy jej armia zabija"

Andrij Jarmołenko, kapitan piłkarskiej reprezentacji Ukrainy, stwierdził, że Rosja powinna zostać "izolowana na każdym poziomie" od sportu. "Nie możemy pozwalać Rosji na branie udziału w jakichkolwiek zawodach, podczas gdy jej armia zabija ludność cywilną na Ukrainie" - powiedział.

UEFA ogłosiła właśnie, ze reprezentacja Rosji została wykluczona z eliminacji do mistrzostw Europy w 2024 roku, a to oznacza, że nie wystąpi w finałach tej imprezy.

To kolejny przykład wykluczenia kadry tego kraju przez władze europejskiej czy światowej piłki po tym, jak Rosja w lutym zaatakowała Ukrainę.

Jarmołenko, który rozegrał do reprezentacji Ukrainy 109 meczów, określił Rosję jako "kraj terrorystów" i podkreślił, że całkowite wykluczenie ze sportu jest właściwym podejściem.

Reklama

"Moje przesłanie jest bardzo proste. Rosyjska piłka, rosyjski sport powinien zostać całkowicie wyizolowany. To kraj terrorystów, kraj, który zabija Ukraińców, który zabija ukraińskie dzieci. Jeśli takie rzeczy się dzieją, to nie możemy rozmawiać tylko o sporcie. Wszyscy ukraińscy piłkarze chcą izolacji Rosji od sportu na każdym poziomie" - mówił kapitan kadry przed meczem Ligi Narodów ze Szkocją.

Wojna na Ukrainie. Andrij Jarmołenko o Rosji w sporcie

"Nie możemy pozwalać Rosji na branie udziału w jakichkolwiek zawodach, podczas gdy jej armia zabija ludność cywilną na Ukrainie. Stanowisko naszej kadry jest jasne: Rosja powinna być wykluczona z każdego sportu" - dodał Jarmołenko.

W piłce nożnej reprezentacja Rosji i kluby nie mogą brać w rywalizacji międzynarodowej, co zostało przedłużone do 2024 roku.

Z kolei w tenisie Rosjanie jak i Białorusini mogą występować, choć bez przynależności narodowej. Jednakże organizatorzy wielkoszlemowego Wimbledonu nie pozwolili tym nacjom na start, co skończyło się rozegraniem imprezy bez przyznawania punktów do rankingu.

Ukraina i Szkocja zagrają ze sobą dwa razy w przeciągu kilku dni w ramach Ligi Narodów. W środę w Glasgow (początek o 20.45), a w przyszły wtorek w Krakowie. Transmisje na sportowych kanałach Polsatu.

Czytaj takżeSzewczenko przekazał opaskę Lewandowskiemu. Ma ją zabrać na MŚ

Czytaj takżePiękne słowa Szewczenki o Polakach

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL