5. kolejka Ligi Narodów UEFA: Bułgaria - Finlandia 1-2 (0-2)

W spotkaniu 5. kolejki europejskiej Ligi Narodów UEFA, które rozegrane zostało 15 listopada, drużyna Bułgarii przegrała z Finalndią 1-2 (0-2). Pojedynek odbył się na Stadionie Vasil Levski w Sofii.

R. Lod 45'

Obie drużyny grały dotychczas ze sobą tylko raz. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem reprezentacji Finalndii.

Od początku spotkania niewiele się działo na boisku. Można powiedzieć, że jednym z ważniejszych wydarzeń w pierwszych minutach meczu było ukaranie zawodnika kartką. W szóstej minucie po gwizdku arbitra oznaczającego początek spotkania kartkę dostał Galin Stefanov, reprezentant Bułgarii.

Już na początku meczu piłkarze Finalndii nie dali szansy bramkarzowi drużyny przeciwnej. W siódmej minucie bramkę zdobył Teemu Pukki. Asystę zaliczył Robert Taylor.

W dziewiątej minucie sędzia ukarał żółtą kartką Nikolaiego Alha z Finalndii, a w 32. minucie Vasila Georgieva z drużyny przeciwnej. W 35. minucie Joel Pohjanpalo zastąpił Marcusa Forssa.

Szczęście uśmiechnęło się do reprezentantów Finalndii w 45. minucie spotkania, gdy Robin Lod zdobył drugą bramkę.

Między 56. a 60. minutą, arbiter starał się uspokoić grę pokazując dwie żółte kartki piłkarzom gospodarzy i jedną drużynie przeciwnej. W 60. minucie sędzia wskazał na jedenasty metr, jednak bramkarz nie bez kłopotów obronił nieudany strzał. Niewykorzystany karny na pewno nie pomógł drużynie w odbudowywaniu morale.

Na pół godziny przed końcowym gwizdkiem kartkę otrzymał Spas Delew z zespołu gospodarzy. W 65. minucie Dominik Ivilin został zmieniony przez Dimityra Iliewa, co miało wzmocnić jedenastkę Bułgarii. Niewiele później trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Roberta Taylora na Pyrego Hidipa. W 68. minucie wynik ustalił z rzutu karnego Dimityr Iliew.

Na 21 minut przed zakończeniem drugiej połowy w reprezentacji Finalndii doszło do zmiany. Rasmus Schüller wszedł za Tima Sparva. Trener Bułgarii postanowił zagrać agresywniej. W 78. minucie zmienił pomocnika Galina Stefanova i na pole gry wprowadził napastnika Birsenta Karagarena. Jak widać, trener sądził, że jego zespół szybko odrobi straty. Jednak pomylił się - pomimo zmiany taktyki jego jedenastka wciąż miała problemy ze skutecznością. W tej samej minucie Spas Delew został zmieniony przez Svetoslava Svetlozarova, a za Yanisa Karabelyova wszedł na boisko Aleksandar Cwetkow, co miało wzmocnić reprezentację Bułgarii. W niedługim czasie trener drużyny przeciwnej także postanowił odświeżyć skład, zmieniając Teemu Pukkiego na Ilmariego Niskanena.

W 83. minucie kartką został ukarany Rasmus Schüller, reprezentant gości. Drużynie Bułgarii zabrakło czasu, żeby zadać decydujący cios i spotkanie zakończyło się skromnym zwycięstwem reprezentacji Finalndii.

Joona Toivio
32′ Vasil Georgiev Bozhikov
Paulus Arajuuri
Dimitar Valentinov Velkovski
Jere Juhani Uronen
58′ Kristiyan Aleksandrov Malinov
Robin Lod  45′
62′ 78′ Spas Borislavov Delew
Tim Sparv60′ 69′
60′ (k.) 6′ 78′ Galin Stefanov Ivanov
Glen Adjei Kamara
85′ Yanis Karabelyov
Robert Taylor68′
65′ Dominik Ivilin Yankov
Teemu Pukki  7′ 89′
56′ Bozhidar Boykov Kraev
Nicholas Hamalainen
85′ Aleksandar Cwetkow
Juhani Lauri Henrik Ojala
Serkan Kadir Yusein
Daniel O'Shaughnessy
78′ Svetoslav Svetlozarov Kovachev
Pyry Henri Hidipo Soiri68′
Aleksandar Vasilev
Joni Kauko
Denislav Aleksandrov
Ilmari Niskanen89′
65′  68′ (k.) Dimityr Iliew
Rasmus Schüller69′ 83′
78′ Birsent Karagaren
Onni Valakari

Marcus Forss35′

Rasmus Ilmari Karjalainen

Przewaga jedenastki Bułgarii w posiadaniu piłki była ogromna (61 procent), niestety, pomimo takiej przewagi drużyna poniosła porażkę.

Arbiter w pierwszej połowie pokazał dwie żółte kartki zawodnikom gospodarzy, natomiast w drugiej trzy. Piłkarze Finalndii obejrzeli w pierwszej połowie jedną żółtą kartkę, a w drugiej jedną więcej.

Jedni i drudzy wymienili po czterech zawodników.