Reklama

Reklama

Zmarła Alice Coachman Davis, pierwsza ciemnoskóra mistrzyni olimpijska

Pierwsza ciemnoskóra mistrzyni olimpijska Alice Coachman Davis zmarła w poniedziałek w wieku 90 lat w mieście Albany. Śmierć byłej amerykańskiej lekkoatletki, która w 1948 roku wywalczyła złoty medal igrzysk w skoku wzwyż, potwierdziła jej córka.

Jak podaje amerykańska federacja lekkoatletyczna, Coachman Davis 66 lat temu w Londynie wynikiem 1,68 m ustanowiła rekord olimpijski i USA.

W 1975 roku została włączona do amerykańskiej lekkoatletycznej Galerii Sław, a 10 lat temu dołączyła do Olimpijskiej Galerii Sław USA.

Coachman Davis była jedyną reprezentantką Stanów Zjednoczonych, która w 1948 roku stanęła na najwyższym stopniu podium igrzysk. Jak napisał historyk zajmujący się tematyką olimpijską David Wallechinsky, po powrocie do ojczyzny w drodze do Albany (stan Georgia) towarzyszył jej honorowy konwój motorowy. Podczas uroczystości w rodzinnym mieście publiczność była jednak rozdzielona na trybunach ze względu na kolor skóry.

Reklama

Coachman Davis w wywiadach zaznaczała, że wielokrotnie musiała mierzyć się z trudnościami związanymi z segregacją rasową. Z tego powodu m.in. zabroniono jej korzystać z publicznych obiektów sportowych.

"Mój ojciec nie chciał, bym jechała na krajowe mistrzostwa, gdy te rozgrywane były w północnej części kraju. Uważał, że to zbyt niebezpieczne. Wtedy życie Afroamerykanina wyglądało zupełnie inaczej niż obecnie. Ale nie zrezygnowałam, a gdy wróciłam, to pokazałam rodzicom wywalczone medale i opowiadałam o tym, co widziałam. Byli ze mnie bardzo dumni" - wspominała po latach.

Coachman Davis miała na koncie 25 złotych krążków lekkoatletycznych mistrzostw USA, z czego 10 zdobyła w skoku wzwyż. Uprawiała także koszykówkę. Trzy razy z rzędu jej drużyna triumfowała w konferencji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje