Reklama

Reklama

"Złote kolce" dla Włodarczyk i Małachowskiego

Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań) i Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) zostali zwycięzcami 40. rankingu "Złote Kolce" redakcji "Sport" i PZLA na najlepszych lekkoatletów 2009 roku.

Włodarczyk, rekordzistka i mistrzyni świata w rzucie młotem, wyprzedziła dwie tyczkarki, medalistki berlińskich mistrzostw świata - złotą Annę Rogowską (SKLA Sopot) i srebrną Monikę Pyrek (MKL Szczecin), pięciokrotną triumfatorkę rankingu (2001, 2003, 2005, 2006, 2008).

Za Małachowskim, wicemistrzem świata w rzucie dyskiem, uplasowali się medaliści z Berlina: srebrny w pchnięciu kulą Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa), srebrny w rzucie młotem Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) i brązowy w skoku wzwyż Sylwester Bednarek (RKS Łódź).

Reklama

"Do klasyfikacji challenge'u liczą się punkty, które przyznawane są zawodniczkom i zawodnikom za czołowe miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za wartościowe wyniki" - wyjaśniła regulaminowe zasady Monika Kania-Robak, czuwająca nad prawidłowością obliczeń.

Największą liczbę punktów - 900 można uzyskać za złoty medal olimpijski. Mistrzostwo świata to 500 punktów, a Europy - 300. W zawodach halowych lekkoatleci otrzymują nieco mniejsze bonusy, np. za mistrzostwo świata 200 punktów.

Triumfatorami pierwszej edycji rankingu w roku 1970 była rekordzistka świata w biegu na 100 m przez płotki Teresa Sukniewicz oraz halowy mistrz Europy na 1500 m Henryk Szordykowski.

Potem w gronie kobiet nastąpiła zwycięska seria Ireny Szewińskiej, która aż siedem razy zajmowała pierwsze miejsce (1971-1977). Również siedmiokrotnie poszedł po "Złote kolce" Robert Korzeniowski (1990, 1996-97, 2000, 2002-04). Sześciokrotnie zwyciężał Artur Partyka, w tym pięć lat z rzędu (1991-95, 1998).

Uroczystość wręczenia nagród za sezon 2009 odbędzie się 4 lutego w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.

Najlepsi lekkoatleci 40. rankingu PZLA i redakcji "Sport" - "Złote kolce 2009" (kluby odnoszą się do roku 2009):

kobiety

1. Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań) 1160 pkt

2. Anna Rogowska (SKLA Sopot) 890

3. Monika Pyrek (MKL Szczecin) 845

4. Żaneta Glanc (AZS Poznań) 515

5. Kamila Chudzik (AZS AWFiS Gdańsk) 480

6. Lidia Chojecka (Warszawianka) 450

7. Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) 345

8. Anna Kiełbasińska (AZS AWF Warszawa) 270

9. Anna Jagaciak (MKS Juvenia Puszczykowo) 245

10. Karolina Tymińska (AZS AWFiS Gdańsk) 240

11. Joanna Skibińska (MKS Aleksandrów Łódzki) 200

12. Sylwia Ejdys (AZS AWF Wrocław) 195

13. Marta Jeschke (SKLA Sopot) 195

14. Kamila Stepaniuk (Podlasie Białystok) 190

15. Małgorzata Trybańska (Warszawianka) 180

16. Teresa Dobija (AZS Łódź) 175

17. Marika Popowicz (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 175

18. Anna Rostkowska (Athletic Jakać Młoda) 170

19. Joanna Piwowarska (AZS AWF Warszawa) 170

20. Joanna Kocielnik (Orzeł Warszawa) 160

mężczyźni

1. Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) 1010

2. Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) 960

3. Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) 625

4. Sylwester Bednarek (RKS Łódź) 405

5. Grzegorz Sudoł (AZS AWF Kraków) 340

6. Marcin Marciniszyn (WKS Śląsk Wrocław) 315

7. Marcin Starzak (AZS AWF Kraków) 310

8. Adam Kszczot (RKS Łódź) 305

9. Dariusz Kuć (AZS AWF Kraków) 302

10. Piotr Klimczak (Śląsk Wrocław) 290

11. Jan Ciepiela (AZS AWF Kraków) 275

12. Marcin Lewandowski (Ósemka Police) 275

13. Łukasz Michalski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 225

14. Igor Janik (AZS AWFiS Gdańsk) 200

15. Grzegorz Sposób (Start Lublin) 160

16. Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn) 150

17. Tomasz Szymkowiak (Orkan Września) 125

18. Robert Kubaczyk (AZS Poznań) 122

19. Artur Noga (Warszawianka) 120

20. Rafał Augustyn (AZS AWF Kraków) 120

Zdobywcy "Złotych Kolców":

1970 - Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski

1971 - Irena Szewińska i Władysław Komar

1972 - Szewińska i Komar

1973 - Szewińska i Bronisław Malinowski

1974 - Szewińska i Malinowski

1975 - Szewińska i Władysław Kozakiewicz

1976 - Szewińska i Jacek Wszoła

1977 - Szewińska i Kozakiewicz

1978 - Grażyna Rabsztyn i Jan Ornoch

1979 - Rabsztyn i Marian Woronin

1980 - Rabsztyn i Kozakiewicz

1981 - Małgorzata Nowakowa i Bogusław Mamiński

1982 - Lucyna Kałkowa i Janusz Trzepizur

1983 - Kałkowa i Zdzisław Hoffmann

1984 - Kałkowa i Bogusław Mamiński

1985 - Genowefa Błaszakowa i Woronin

1986 - Ewa Kasprzyk i Krzysztof Krawczyk

1987 - Kasprzyk i Woronin

1988 - Agata Karczmarek i Zdzisław Szlapkin

1989 - Małgorzata Rydz i Tomasz Nagórka

1990 - Wanda Panfil i Robert Korzeniowski

1991 - Panfil i Artur Partyka

1992 - Rydz i Partyka

1993 - Urszula Włodarczyk i Partyka

1994 - Włodarczyk i Partyka

1995 - Małgorzata Sobańska i Partyka

1996 - Włodarczyk i Korzeniowski

1997 - Włodarczyk i Korzeniowski

1998 - Włodarczyk i Partyka

1999 - Krystyna Zabawska i Marcin Urbaś

2000 - Kamila Skolimowska i Korzeniowski

2001 - Monika Pyrek i Szymon Ziółkowski

2002 - Skolimowska i Korzeniowski

2003 - Pyrek i Korzeniowski

2004 - Anna Rogowska i Korzeniowski

2005 - Pyrek i Ziółkowski

2006 - Pyrek i Daniel Dąbrowski

2007 - Anna Jesień i Marek Plawgo

2008 - Pyrek i Tomasz Majewski

2009 - Anita Włodarczyk i Piotr Małachowski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje