Reklama

Reklama

"Złote Kolce" dla Pyrek i Majewskiego

Monika Pyrek (MKL Szczecin) i Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa) zostali zwycięzcami 39. rankingu "Złote Kolce" redakcji "Sport" i PZLA na najlepszych lekkoatletów 2008 roku.

Pyrek, piąta zawodniczka olimpijskiego konkursu skoku o tyczce, po raz piąty sięgnęła po "Złote Kolce". Wyprzedziła ubiegłoroczną laureatkę Annę Jesień (AZS AWF Warszawa), która w pekińskich igrzyskach była piąta w biegu na 400 m przez płotki. Na trzeciej pozycji uplasowała się rewelacyjnie rzucająca młotem w minionym sezonie Anita Włodarczyk (AZS AWF Poznań).

Mistrz olimpijski w pchnięciu kulą Tomasz Majewski oraz wicemistrz w rzucie dyskiem Piotr Małachowski (Śląsk Wrocław) zdominowali rywalizację w gronie lekkoatletów. Wyprzedzili zwycięzcę 38. rankingu, płotkarza Marka Plawgę (Warszawianka).

Reklama

"Do klasyfikacji challenge'u liczą się punkty, które przyznawane są zawodniczkom i zawodnikom za czołowe miejsca w najważniejszych imprezach międzynarodowych i krajowych oraz za wartościowe wyniki" - wyjaśniła regulaminowe zasady Monika Kania, czuwająca nad prawidłowością obliczeń.

Największą liczbę punktów - 900 można uzyskać za złoty medal olimpijski. Mistrzostwo świata to 500 punktów, a Europy - 300. W zawodach halowych lekkoatleci otrzymują nieco mniejsze bonusy, np. za mistrzostwo świata 200 punktów.

Triumfatorami pierwszej edycji rankingu w roku 1970 była rekordzistka świata w biegu na 100 m przez płotki Teresa Sukniewicz oraz halowy mistrz Europy na 1500 m Henryk Szordykowski.

Potem w gronie kobiet nastąpiła zwycięska seria Ireny Szewińskiej, która aż siedem razy zajmowała pierwsze miejsce (1971- 1977). Również siedmiokrotnie poszedł po "Złote kolce" Robert Korzeniowski (1990, 1996,-97, 2000, 2002-04). Sześciokrotnie zwyciężał Artur Partyka, w tym pięć lat z rzędu (1991-95, 1998).

Uroczystość wręczenia nagród za sezon 2008 odbędzie się 2 grudnia (godz. 13.15) w Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie.

Najlepsi lekkoatleci rankingu PZLA i redakcji "Sport" - "Złote kolce 2008":

kobiety

1. Monika Pyrek (tyczka, MKL Szczecin) 840 pkt

2. Anna Jesień (400 m ppł, AZS AWF Warszawa) 590

3. Anita Włodarczyk (młot, AZS AWF Poznań) 560

4. Wioletta Frankiewicz (3000 m/p, AZS AWF Kraków) 485

5. Karolina Tymińska (wielobój, AZS AWFiS Gdańsk) 435

6. Barbara Madejczyk (oszczep, Jantar Ustka) 390

7. Anna Rogowska (tyczka, SKLA Sopot) 275

8. Sylwia Ejdys (800 m, AZS AWF Wrocław) 250

9. Anna Rostkowska (1500 m, Athletic Jakać Młoda) 215

10. Ewelina Sętowska-Dryk (800 m, AZS AWF Warszawa) 200

11. Joanna Wiśniewska (dysk, Gwardia Warszawa) 200

12. Aurelia Trywiańska-Kollasch (100 m ppł,AZS AWF Warszawa) 190

13. Ewelina Klocek (sprint,Śląsk Wrocław) 185

. Daria Korczyńska (sprint, Śląsk Wrocław) 185

15. Krystyna Zabawska (kula, Podlasie Białystok) 180

16. Kamila Chudzik (wielobój, AZS AWFiS Gdańsk) 175

. Agnieszka Karpiesiuk (400 m, AZS AWFiS Gdańsk) 175

18. Marta Jeschke (sprint, SKLA Sopot) 170

. Kamila Skolimowska (młot, Skra Warszawa) 170

20. Anna Jagaciak (w dal/trójskok, Juvenia Puszczykowo) 160

Małgorzata Trybańska (w dal, Warszawianka) 160

mężczyźni

1. Tomasz Majewski (kula, AZS AWF Warszawa) 1420

2. Piotr Małachowski (dysk, Śląsk Wrocław) 1205

3. Marek Plawgo (400 m ppł, Warszawianka) 805

4. Artur Noga (110 m ppł, Warszawianka) 530

5. Szymon Ziółkowski (młot, AZS Poznań) 530

6. Piotr Kędzia (400 m, AZS Łódź) 355

7. Piotr Klimczak (400 m, Śląsk Wrocław) 315

8. Rafał Fedaczyński (chód, AZS AWF Katowice) 290

9. Marcin Starzak (w dal, AZS AWF Kraków) 270

. Marcin Lewandowski (800 m, Ósemka Police) 270

11. Łukasz Chyła (sprint, SKLA Sopot) 247

12. Paweł Czapiewski (800 m, Lubusz Słubice) 245

. Rafał Wieruszewski (400 m, Orkan Środa Wlkp.) 245

14. Przemysław Czerwiński (tyczka, MLK Szczecin) 220

. Paweł Fajdek (młot, Agros Zamość) 220

16. Przemysław Krawczak (kula, AZS AWF Warszawa) 215

17. Marcin Jędrusiński (sprint, Śląsk Wrocław) 212

. Dariusz Kuć (sprint, AZS AWF Kraków) 212

19. Igor Janik (oszczep, AZS AWFiS Gdańsk) 205

20. Paweł Wojciechowski (tyczka, SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 200

Zdobywcy "Złotych Kolców":

1970 - Teresa Sukniewicz i Henryk Szordykowski

1971 - Irena Szewińska i Władysław Komar

1972 - Szewińska i Komar

1973 - Szewińska i Bronisław Malinowski

1974 - Szewińska i Malinowski

1975 - Szewińska i Władysław Kozakiewicz

1976 - Szewińska i Jacek Wszoła

1977 - Szewińska i Kozakiewicz

1978 - Grażyna Rabsztyn i Jan Ornoch

1979 - Rabsztyn i Marian Woronin

1980 - Rabsztyn i Kozakiewicz

1981 - Małgorzata Nowakowa i Bogusław Mamiński

1982 - Lucyna Kałkowa i Janusz Trzepizur

1983 - Kałkowa i Zdzisław Hoffmann

1984 - Kałkowa i Bogusław Mamiński

1985 - Genowefa Błaszakowa i Woronin

1986 - Ewa Kasprzyk i Krzysztof Krawczyk

1987 - Kasprzyk i Woronin

1988 - Agata Karczmarek i Zdzisław Szlapkin

1989 - Małgorzata Rydz i Tomasz Nagórka

1990 - Wanda Panfil i Robert Korzeniowski

1991 - Panfil i Artur Partyka

1992 - Rydz i Partyka

1993 - Urszula Włodarczyk i Partyka

1994 - Włodarczyk i Partyka

1995 - Małgorzata Sobańska i Partyka

1996 - Włodarczyk i Korzeniowski

1997 - Włodarczyk i Korzeniowski

1998 - Włodarczyk i Partyka

1999 - Krystyna Zabawska i Marcin Urbaś

2000 - Kamila Skolimowska i Korzeniowski

2001 - Monika Pyrek i Szymon Ziółkowski

2002 - Skolimowska i Korzeniowski

2003 - Pyrek i Korzeniowski

2004 - Anna Rogowska i Korzeniowski

2005 - Pyrek i Ziółkowski

2006 - Pyrek i Daniel Dąbrowski

2007 - Anna Jesień i Marek Plawgo

2008 - Monika Pyrek i Tomasz Majewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy