Reklama

Reklama

Zaskakująca decyzja. Mistrzostwa Europy przeniesione

To zaskoczenie - kolejne lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy w 2024 roku odbędą się winnym terminie niż planowano i jest to zmiana kluczowa. Rzym miał je organizować po igrzyskach olimpijskich w Paryżu, a tymczasem zorganizuje je przed nimi. I to w tak wczesnym terminie, że trudno będzie zawodnikom o formę.

Stolica Włoch zorganizuje europejski czempionat lekkoatletów w dniach od 7 do 12 czerwca 2024 roku. Igrzyska w Paryżu odbędą się w terminie 26 lipca - 11 sierpnia 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Trudne chwile polskiej wieloboistki. Co teraz zrobi?

To wiele zmienia, bowiem gdy ostatni raz mieliśmy do czynienia z taką sytuacją w 2016 roku, wówczas poprzedzające igrzyska w Rio de Janeiro mistrzostwa w Amsterdamie nie miały pełnej obsady. Wielu zawodników opuściło je, stawiając na start olimpijski. Nawiasem mówiąc, Polska wygrała wówczas w Holandii klasyfikację medalową, chociaż dla przykładu dwa lata wcześniej w Zurichu była zaledwie szósta.

Reklama

Mistrzostwa Europy niegdyś odbywały się co cztery lata i dzięki temu nigdy nie wchodziły w kolizję z igrzyskami olimpijskimi. Od 1934 roku naprzemiennie je uzupełniały, jednakże w 2012 roku zmieniono tę zasadę. Wówczas Mistrzostwa Europy w Helsinkach odbyły się już dwa lata po tych, rozegranych w 2010 roku w Barcelonie. I tak zostało do dzisiaj, z wyjątkiem odwołanych z powodu pandemii mistrzostw w 2020 roku właśnie w Paryżu. W tym roku to europejski czempionat odbywa się w normalnym terminie, a niedawne mistrzostwa świata w Eugene przesunięto z 2021 roku.

Stolica Francji będzie gospodarzem olimpijskich zmagań po raz trzeci w historii. Poprzednio nad Sekwaną walczono o medale w 1900 i 1924 roku

Wyżej, dalej, mocniej. Co pamiętasz z mistrzostw? [GRA NAWROTA o lekkoatletycznych mistrzostwach świata]

 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL