Reklama

Reklama

Zabawska z olimpijskim minimum

23-letni Jewgienij Łukianienko jest pierwszym zawodnikiem, który pokonał w Polsce wysokość ponad 6 metrów w skoku o tyczce.

6,01 Rosjanina to drugi w tym roku wynik na świecie i najlepszy w 8. Europejskim Festiwalu Lekkoatletycznym Tamex Cup na zmodernizowanym stadionie w Bydgoszczy.

Mistrzyni świata Blanka Vlasić nie zawiodła 8-tysięcznej publiczności. Wprawdzie Chorwatka nie zdołała odebrać Bułgarce Stefce Kostadinowej rekordu świata ustanowionego w 1987 roku - choć niewiele brakowało by w drugiej próbie pokonała 2,10 - to jednak potwierdziła swe aspiracje do złotego medalu olimpijskiego. Wygrała konkurs znakomitym rezultatem 2,05.

Zdobywcy brązowych medali mistrzostw świata w 2007 roku w Osace w biegu na 400 m przez płotki nie dali się nikomu wyprzedzić na niebieskiej bieżni stadionu im. Zdzisława Krzyszkowiaka. Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) wygrała zdecydowanie z dwukrotną mistrzynią świata Australijką Janą Rawlinson (54,86 - 55,94), natomiast Marek Plawgo (KS Warszawianka) z Rosjaninem Aleksandrem Dieriewiaginem (49,51 -49,60).

Reklama

Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) nie sprawił sobie wprawdzie w Bydgoszczy urodzinowego prezentu (1 lipca 1976 w Poznaniu), zajmując trzecie miejsce w konkursie rzutu młotem (77,95), ale - jak oświadczył - w Pekinie powalczy w sierpniu o zwycięstwo.

Do Chin "paszport" wyrobiła sobie w Bydgoszczy Krystyna Zabawska. 40-letnia lekkoatletka KS Podlasie Białystok uzyskała w pchnięciu kulą wynik 18,68 - lepszy o 33 cm od olimpijskiego minimum PZLA. Jeśli znajdzie się w ekipie, którą 10 lipca zatwierdzi zarząd PKOl, igrzyska w Pekinie będą jej czwartymi.

Wydarzeniem mityngu, którego nikt się nie spodziewał, był skok Łukianienki na wysokość 6,01. Wyżej w tym roku na 6,04 wspiął się o tyczce tylko Amerykanin Brad Walker. Dotychczas najwyżej w Polsce skoczyło trzech zawodników po 5,80 - bydgoszczanin Mirosław Chmara w Sopocie w 1988 roku, Kazach Igor Potapowicz także w Sopocie w 1996 roku oraz reprezentant Australii Wiktor Czystiakow w Gdańsku w 2001 roku.

Blanka Vlasić - jak przyznała - mocno koncentrowała się przed atakiem na rekord świata, ale 2,10 nie było w jej mocy w pierwszym dniu lipca. Chorwatka dość nieoczekiwanie wyjawiła, że pokonanie wysokości 2,10 jest tylko kwestią czasu, natomiast ma znacznie większy apetyt. - Aż się boję mówić, ile zamierzam skoczyć, jeśli tylko wykorzystam swoje warunki fizyczne i predyspozycje...

Wyniki:

100 m kobiet

1. Jones Laverne (Amerykańskie Wyspy Dziewicze) 11,27

2. Laura Turner (W.Brytania) 11,33

3. Mantell Douglas (W.Brytania) 11,35

4. Anyika Onuora (W.Brytania) 11,39

5. Monika Bejnar (AZS AWF Warszawa) 11,78

100 m ppł (wiatr +2,2 m/s)

1. Tatiana Diektiariewa (Rosja) 12,81

2. Aurelia Trywiańska (AZS AWF Warszawa) 12,82

3. Sarah Claxton (W.Brytania) 12,95

4. Gemma Bennet (W.Brytania) 13,17

5. Joanna Kocielnik (KS Orzeł Warszawa) 13,20

6. Gemma Werret (W.Brytania) 13,52

7. Kaja Tokarska (AZS AWF Warszawa) 13,55

8. Justyna Rybak (AZS AWF Kraków) 13,60

110 m ppł

1. Igor Pieriemota (Rosja) 13,65

2. Artur Noga (KS Warszawianka) 13,69

3. Dominika Bochenek (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 13,76

4. William Sharmam (W.Brytania) 13,82

5. Mariusz Kubaszewski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 13,98

6. Damjan Zlantar (Słowenia) 14,27

kula kobiet

1. Krystyna Zabawska (KS Podlasie Białystok) 18,68

2. Daria Rogalska (BKS Bydgoszcz) 13,55

3. Marta Kaniewska (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 13,39

młot mężczyzn

1. Krisztian Pars (Węgry) 80,03

2. Marco Lingua (Włochy) 79,97

3. Szymon Ziółkowski (AZS Poznań) 77,95

4. Libor Charfreitag (Słowacja) 77,57

5. Mohamed Al-Zinkawi (Kuwejt) 77,25

6. Maciej Pałyszko (KKL Kielce) 73,63

200 m kobiet

1. Jones Laverne (Amerykańskie Wyspy Dziewicze) 22,62

2. Cydonie Mothersill (Kajmany) 22,94

3. Roxana Diaz (Kuba) 23,06

4. Anyika Onuora (W.Brytania) 23,27

5. Montell Douglas (W.Brytania) 23,47

6. Monika Bejnar (AZS AWF Warszawa) 23,72

200 m mężczyzn

1. Rikki Fifton (W.Brytania) 20,83

2. Matic Osovnikar (Słowenia) 21,30

3. Szymon Maliński (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 22,37

3000 m z przeszkodami mężczyzn

1. Abdelkader Hachlaf (Maroko) 8.28,27

2. Paweł Potapowicz (Rosja) 8.29,08

3. Łukasz Parszczyński (MKS Polonia Warszawa) 8.29,46

4. David Chemweno (Kenia) 8.30,05

5. David Langat (Kenia) 8.30,07

6. Marcin Chabowski (KS Wejher Wejherowo) 8.30,82

7. Wadim Słobodieniuk (Ukraina) 8.31,26

8. Adam Boden (W.Brytania) 8.33,20

9. Rafał Snochowski (LKS Omega Kleszczów) 8.33,20

10. Bisluke Kiplagat (Kenia) 8.33,62

kula mężczyzn

1. Lajos Kurthy (Węgry) 19,97

2. Jakub Giża (LKS Stal Mielec) 19,64

3. Leszek Śliwa (SL WKS Zawisza Bydgoszcz)19,63

trójskok mężczyzn

1. Phillips Idowu (W.Brytania) 17,36

2. Dimitrios Tsiamis (Grecja) 17,05

3. Dmitrij Valukevic (Słowacja) 16,91

4. Charles Friedek (Niemcy) 16,77

5. Jacek Kazimierowski (BKS Bydgoszcz) 16,26

6. Anders Moller (Dania) 15,70

7. Tosin Oke (W.Brytania) 15,66

8. Karol Hoffmann (AZS AWF Warszawa) 15,41

400 m ppł kobiet

1. Anna Jesień (AZS AWF Warszawa) 54,86

2. Jana Rawlinson (Australia) 55,94

3. Elodie Ouedraogo (Belgia) 56,36

4. Michelle Carey (Irlandia) 56,57

5. Tasha Danvers (W.Brytania) 56,66

6. Małgorzata Pskit (AZS AWF Wrocław) 56,88

400 m ppł mężczyzn

1. Marek Plawgo (KS Warszawianka) 49,51

2. Aleksandr Dieriewiagin (Rosja) 49,60

3. Ockert Cilliers (RPA) 49,85

4. Alwyn Myburgh (RPA) 49,99

5. Salah Ghaidi (Francja) 50,19

6. Pieter de Villiers (RPA) 50,72

dysk mężczyzn

1. Gerd Kanter (Estonia) 68,82

2. Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław) 66,43

3. Zoltan Kovago (Węgry) 65,61

4. Omar El-Ghazaly (Egipt) 61,98

5. Mart Israel (Estonia) 60,67

6. Andrzej Krawczyk (AZS AWF Biała Podl.) 59,91

800 m kobiet

1. Marilyn Okoro (W.Brytania) 1.59,91

2. Monika Gradzki (Niemcy) 2.00,51

3. Anna Rostkowska (KS Athletics Jakać Młoda) 2.00,64

4. Ewelina Sętowska-Dryk (AZS AWF Warszawa) 2.00,96

5. Switłana Usowicz (Białoruś) 2.01,35

6. Charlotte Best (W.Brytania) 2.01,60

7. Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) 2.02,75

8. Hachlaf Halima (Maroko) 2.04,67

9. Anna Jakubczak (KS Agros Zamość) 2.05,76

800 m mężczyzn

1. Jurij Borzakowski (Rosja) 1.45,56

2. Mohammed Al-Sahli (Arabia Saudyjska) 1.46,57

3. Dmitrijs Milkevics (Litwa) 1.46,72

4. Dmitrij Bogdanow (Rosja) 1.46,93

5. Paweł Czapiewski (LKS Lubusz Słubice) 1.47,51

6. Mattias Claesson (Szwecja) 1.47,96

wzwyż kobiet

1. Blanka Vlasic (Chorwacja) 2,05

2. Jekatierina Sawczenko (Rosja) 1,92

3. Karolina Gronau (AZS AWF Biała Podlaska) 1,85

tyczka

1. Jewgienij Łukianienko (Rosja) 6,01

2. Steve Hooker (Australia) 5,81

3. Alhaji Jeng (Szwecja) 5,71

4. Tim Lobinger (Niemcy) 5,71

5. Steven Lewis (W.Brytania) 5,71

6. Paul Burgess (Australia) 5,61

7. Przemysław Czerwiński (MKL Szczecin) 5,51

8. Łukasz Michalski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) 5,51

Dowiedz się więcej na temat: wysokość | Kenia | Niemcy | RPA | szymon | Węgry | Australia | Warszawa | AWF

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy