Reklama

Reklama

X Cracovia Maraton: Godzina "zero" coraz bliżej!

Już tylko 16 dni zostało do największego święta biegowego w Krakowie i całej Małopolsce - Cracovia Maratonu! Jego jubileuszowa X edycja odbędzie się w niedzielę 17 kwietnia. Start o godz. 9:30.

Kaczmarski: Cracovia Maraton nie tylko dla elity

Piękna i szybka trasa wiodąca po najpiękniejszej starówce w Polsce, a także stającej się coraz bardziej modną Nowej Hucie, kolorowy tłum biegaczy i jeszcze większy kibiców - to atuty Cracovia Maratonu. Cracovia Maraton to najważniejsza polska impreza biegowa na wiosnę, a w Małopolsce jest w ogóle największa.

Dla biegaczy i rolkarzy

Oprócz biegaczy, koronny dystans 42 km 195 m pokonają rolkarze. Z tą różnicą, że wystartują w sobotę, 16 kwietnia o godz. 16. Rolkarze będą mieli nieco monotonną trasę - 12 okrążeń wokół Błoń. Wszystko przez to, że organizatorzy nie dostali zgody, by na dwa dni z rzędu wyłączyli z ruchu kluczowe ulice.

Reklama

Także w sobotę, o godz. 15 na Błoniach wystartuje Minimaraton im. Piotra Gładkiego - jedynego Polaka, który wygrał Cracovia Maraton.

Trasa krakowskiego maratonu została zmieniona tak, by biegacze osiągali jeszcze lepsze czasy.Podczas IX Cracovia Maraton zawodnicy mijali Wawel ul. Bernardyńską, skąd wybiegali bezpośrednio na Bulwary Wiślane. W tym roku wybiegając z ul. Grodzkiej uczestnicy skręcą w prawo w ul. Świętego Idziego, a następnie pobiegną ul. Podzamcze do Bulwarów Wiślanych.

Kolejna zmiana nastąpiła w obrębie Podgórza. Ubiegłoroczna trasa wyprowadzała maratończyków z Bulwarów Wiślanych pod mostem Kotlarskim w ul. Podgórską. Teraz z Bulwarów Wiślanych wybiegną na ul. Podgórską na wysokości ul. Daszyńskiego.

Ostatnia zmiana dotyczy Nowej Huty. Zamiast ul. Daniłowskiego, trasa będzie przebiegać ul. Zuchów.

Silna i liczna elita

Były maratończyk, a dzisiaj trener biegania i animator ścieżek biegowych, Dariusz Kaczmarski skompletował już listę zawodowców, którzy będą nadawać ton Cracovia Maratonowi. - W tym roku postawiliśmy na dużą grupę elity - 50 biegaczy. Liczymy na to, że wewnętrzna rywalizacja między nimi nada dramaturgii biegowi i pozwoli na osiągnięcie dobrego czasu - powiedział nam Kaczmarski.

Na razie rekord Cracovia Maratonu należy do Kenijczyka Juliusa Kipkorira Kilimo, który w 2009 roku dobiegł do mety w 2:11.26 godziny! Kipkorir Kilimo również był sprowadzony do Krakowa przez Kaczmarskiego. W tym roku do grona faworytów imprezy mogą należeć: Kenijczyk Peter Kariuki Wantiru (w minioną niedzielę zajął drugie miejsce w Półmaratonie Warszawskim z dobrym rezultatem - 1:02.17) i Ukrainiec Jurij Giczun, który legitymuje się świetnym czasem - 2:10!

Gdyby wskaźnik PKB brutto rósł w takim tempie, jak liczba uczestników imprez biegowych w Polsce, to niebawem dogonilibyśmy Szwajcarię, Anglię i Niemcy. Również Cracovia Maraton w dziesiątej edycji pod względem uczestników, a wierzymy, że także liczby widzów - pobije wcześniejsze!

Cracovia Maraton jest świętem dla środowiska biegowego z całej Małopolski, ale również z pozostałych części krajów. Jak przystało na najpiękniejsze polskie miasto, Kraków odwiedza szczególnie liczna grupa biegaczy z zagranicy.

Uważaj, byś nie utknął samochodem!

Ważne też, by to święto nie zamieniło się w piekło dla kierowców i użytkowników dróg. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy w niedzielę 17 kwietnia, w godzinach 9-15 planują wyjazdy, by zapoznali się z trasą Cracovia Maratonu. Nie musicie nas, biegaczy wspierać, ale życzylibyśmy sobie, aby na trasie nie było sfrustrowanych panów z pianą na twarzy i "dopingiem": "Żeby im ktoś nogi z d... powyrywał, żeby ich połamało!", a takiego "kibica" spotkaliśmy rok temu. Rozwścieczył go fakt, że maraton uwięził jego samochód wewnątrz osiedla. Nie byłoby nerwów i zamieszania, gdyby nadeszła w porę informacja: "Uwaga! Jeśli chcesz wyjechać z tego i tego osiedla w niedzielę, musisz zaparkować gdzie indziej, albo zrobić to po godz. 15".

Dlatego, Szanowni Biegacze i Szanowni Kierowcy, nie czekajcie! Już teraz sprawdźcie trasę X Cracovia Maratonu!

Kierowcy szerokim łukiem powinni omijać ważne dla miejskiego ruchy ulice, jak al. Pokoju, al. Jana Pawła II, al. Solidarności, ul. Andersa, Bulwarową (w godz. 9-15 niemożliwy będzie wyjazd z przylegających do niej osiedli).

Opis trasy:

Start - deptak przy al. 3 Maja (w pobliżu stadionu piłkarskiego Wisły), pętla wokół Błoń - al. Focha, Królowej Jadwigi, Piastowska, al. 3 Maja, Piłsudskiego, Straszewskiego, św. Anny, Rynek Główny, Sławkowska, odcinek Plant do Bramy Floriańskiej, Floriańska, Rynek Główny, Grodzka, św. Idziego, Bulwary Wiślane do Mostu Kotlarskiego, wybieg na ul. Podgórską (na wysokości al. Daszyńskiego), Kotlarska (przez Rondo Grzegórzeckie), al. Pokoju (do Ronda Czyżyńskiego), al. Jana Pawła II, Zuchów, Mierzwy, al. Solidarności, Andersa, Kocmyrzowska, Bulwarowa, powrót al. Jana Pawła II, al. Pokoju do ul. Miedzianej, Bulwary Wiślane, Kościuszki, Kasztelańska, al. Focha, al. 3 Maja, pętla wokół Błoń - chodnik ul. Piastowskej, Na Błoniach, deptaki al. Focha i al. 3 Maja - meta.

Nagrody we wszystkich kategoriach wiekowych (takie same dla kobiet i mężczyzn):

1. 600 PLN,

2. 500 PLN

3. 400 PLN

4. 300 PLN

5. 200 PLN

6. 100 PLN

Triumfatorzy Cracovia Maratonu:

I edycja (11 maja 2002 r.) - Thomas Magut (Kenia) - czas 02:19:23

II edycja (10 maja 2003 r.) - Azzedine Sakhri (Algieria) - 02:17:59

III edycja (8 maja 2004 r.) - Henry Kapkyani (Kenia) - 02:16:51

IV edycja (7 maja 2005 r.) - Piotr Gładki (Polska) - Piotr Gładki - 02:19:30

V edycja (6 maja 2006 r.) - Mathew Kosgei (Kenia) - 02:17:16

VI edycja (6 maja 2007) - Mathew Kosgei (Kenia) - 02:18:16

VII edycja (4 maja 2008 r.) - Andriej Gordiejew (Białoruś) - 02:13:41

VIII edycja (26 kwietnia 2009 r.) - Julius Kipkorir Kilimo (Kenia) - 02:11:26

IX edycha (26 kwietnia 2010 r. ) - Abebe Dagane (Etiopia) - 2:16:13

Tak wyglądał IX Cracovia Maraton:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje