Reklama

Reklama

Wybrano polskich lekkoatletów 90-lecia

Irena Szewińska, Lidia Chojecka i Urszula Włodarczyk jako jedyne uhonorowane zostały tytułem lekkoatletki 90-lecia w dwóch konkurencjach. Uroczystość wręczenia nagród laureatom plebiscytu odbyła się w piątek wieczorem w Centrum Olimpijskim w Warszawie.

Z okazji 90. rocznicy powstania Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, jubilat - wspólnie z Fundacją Polskiej Lekkiej Atletyki oraz Stowarzyszeniem Sport Dzieci i Młodzieży - zorganizował plebiscyt na najlepszych zawodników i najlepsze zawodniczki w historii w poszczególnych konkurencjach. Każdy z głosujących przyznawał osobom, które widziałby na podium - odpowiednio - trzy, dwa i jeden punkt.

W gronie mężczyzn nie zdarzyła się sytuacja, by ktoś dwa razy znalazł się na pierwszym miejscu. Za to wśród kobiet taki przypadek przytrafił się trzykrotnie.

Reklama

Irena Szewińska została wybrana najlepszą zawodniczką 90-lecia na 200 i 400 m, Lidia Chojecka na 1500 m oraz w biegach długich (3000 m, 5000 m, 10 000 m), a Urszula Włodarczyk w trójskoku i wieloboju.

- Na taką skalę to pierwszy plebiscyt nie tylko w historii PZLA, ale i polskiego sportu, uwzględniający osiągnięcia zawodników w poszczególnych konkurencjach. Podobny, trochę w mniejszym formacie, związek zorganizował na swe 75-lecie - powiedziała Irena Szewińska, honorowy prezes PZLA.

Znany dziennikarz Bohdan Tomaszewski, który przez całą karierę związany był z królową sportu, przyznał, że nie jest w stanie wytypować najlepszych lekkoatletów w historii. - To potwornie trudne zadanie. Chociaż jest to sport wyjątkowo wymierny, to jednak nie pokusiłbym się o wytypowanie najlepszych w tak zwanej klasyfikacji generalnej. Czy Janusz Kusociński był lepszy niż Zdzisław Krzyszkowiak? Takich pytań można postawić wiele. Dlatego dobrze się stało, że podjęto się wytypowania najlepszych zawodniczek i zawodników w poszczególnych konkurencjach - podkreślił popularny sprawozdawca radiowy.

Na Galę przybyło 280 osób, w tym 50 medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy. Po raz pierwszy od niepamiętnych lat publicznie pokazała się Ewa Kłobukowska - lekkoatletka 90-lecia w biegu na 100 metrów.

Laureaci plebiscytu na najlepszych lekkoatletów 90-lecia PZLA:

kobiety

100 m

1. Ewa Kłobukowska

2. Irena Kirszenstein-Szewińska

3. Stanisława Walasiewicz (Olson)

EWA KŁOBUKOWSKA - 11,1 (rekord świata, Praga 1965). Brązowa medalistka IO 1964 w Tokio; mistrzyni Europy (Budapeszt 1966); w sztafecie 4x100 m - mistrzyni olimpijska (Tokio) i mistrzyni Europy (Budapeszt) oraz współrekordzistka świata.

200 m

1. Irena Kirszenstein-Szewińska

2. Barbara Lerczak-Janiszewska-Sobotta

3. Ewa Witkowska-Kasprzyk

IRENA KIRSZENSTEIN-SZEWIŃSKA - 22,21 (rekord świata, Poczdam 1974). Mistrzyni olimpijska (Meksyk 1968), wicemistrzyni (Tokio 1964), brązowa medalistka IO w Monachium (1972); mistrzyni Europy (Budapeszt 1966, Rzym 1974), brązowa medalistka ME 1971 w Helsinkach; trzy rekordy świata przy ręcznym pomiarze (22,7 - 22,7 - 22,5) i jeden przy elektronicznym (22,21).

400 m

1. Irena Kirszenstein-Szewińska

2. Grażyna Prokopek-Janaczek

3. Krystyna Hryniewicka-Kacperczyk

IRENA KIRSZENSTEIN-SZEWIŃSKA - 49,28 (rekord świata, Montreal 1976). Mistrzyni olimpijska 1976, trzykrotna rekordzistka świata: 49,9 w 1974, 49,75 i 49,28 w 1976; pięciokrotna rekordzistka Polski; do niej do dziś należy rekord 49,28.

800 m

1. Jolanta Januchta

2. Elżbieta Skowrońska-Katolik

3. Danuta Sobieska-Wierzbowska

JOLANTA JANUCHTA - 1.56,95 (Budapeszt 1980); szósta w IO w Moskwie 1980; trzecia w Pucharze Świata 1981 w Rzymie; czwarta w ME 1982 w Atenach; halowa mistrzyni Europy 1980 w Sindelfingen; pięciokrotna mistrzyni Polski; aktualna rekordzistka kraju.

1500 m

1. Lidia Chojecka

2. Anna Bukis

3. Małgorzata Kapkowska-Rydz

LIDIA CHOJECKA - 3.59,22 (Oslo 2000, rekord Polski); piąta w IO w Sydney, szósta w Atenach; piąta w MŚ 2001 w Edmonton, ósma w 2007 w Osace, siódma w 2009 w Berlinie; halowa mistrzyni Europy 2007 w Birmingham, wicemistrzyni w 1998 w Walencji; brązowa medalistka halowych MŚ 1997 w Paryżu i 1999 w Maebashi; 10-krotna mistrzyni kraju.

Biegi długie: 3000 m, 5000 m, 10 000 m

1. Lidia Chojecka

2. Wanda Panfil

3. Bronisława Doborzyńska-Ludwichowska

LIDIA CHOJECKA - 8.31,69 - 3000 m (Bruksela 2002), 15.04,88 - 5000 m (Berlin 2002),3 32.55,10 - 10 000 m (Warszawa 2007). Na 3000 m halowa mistrzyni Europy (Madryt 2005 i Birmingham 2007); brązowa medalistka halowych MŚ 2006 w Moskwie.

3000 m z przeszkodami

1. Wioletta Frankiewicz

2. Justyna Bąk

3. Katarzyna Kowalska

WIOLETTA FRANKIEWICZ - 9.17,15 (Ateny 2006); brązowa medalistka ME 2006 w Goeteborgu; ósma w IO w Pekinie; w 2006 rekordzistka świata na 2000 m z przeszkodami (6.03,38 w Gdańsku).

maraton

1. Wanda Panfil

2. Małgorzata Sobańska-Mańkowska

3. Kamila Gradus

WANDA PANFIL (Gonzalez) - 2:24.18 (Boston 1991); mistrzyni świata 1991 (Tokio); w 1990 wygrała w Nagoi, Londynie (w 1989 druga) i Nowym Jorku, a w 1991 w Bostonie i Tokio.

80/100 m przez płotki

1. Grażyna Rabsztyn

2. Teresa Wieczorek-Ciepły

3. Lucyna Langer-Kałek

GRAŻYNA RABSZTYN - 12,36 (rekord świata 100 m ppł, Warszawa 1980); piąta w IO w Montrealu i Moskwie, ósma w Monachium; w halowych ME: złoto w 1974 w Goeteborgu, 1975 w Katowicach, 1976 w Monachium, srebro w 1978 w Mediolanie, w 1979 w Wiedniu i w 1980 w Sindelfingen, brąz w 1972 w Grenoble.

400 m przez płotki

1. Anna Olichwierczuk-Jesień

2. Krystyna Hryniewicka-Kacperczyk

3. Genowefa Nowaczyk-Błaszak

ANNA JESIEŃ - 53,86 (rekord Polski, Osaka 2007); brązowa medalistka MŚ 2007, czwarta w 2005 w Helsinkach; piąta w IO 2008 w Pekinie; brązowa medalistka ME 2002.

skok wzwyż

1. Jarosława Jóźwiakowska-Bieda

2. Urszula Kielan

3. Danuta Bułkowska

JAROSŁAWA JÓŹWIAKOWSKA-BIEDA - 1,75 (Warszawa 1964); wicemistrzyni olimpijska (Rzym 1960); brązowa medalistka ME 1966 w Budapeszcie; pierwsza Polka, która skoczyła 1,70 m.

skok o tyczce

1. Anna Rogowska

2. Monika Pyrek

3. Joanna Piwowarska

ANNA ROGOWSKA - 4,83 (Bruksela 2005); mistrzyni świata (Berlin 2009); brązowa medalistka IO w Atenach; halowa wicemistrzyni świata (Moskwa 2006) i Europy (Madryt 2005), brązowa HME 2007 w Birmingham; rekordzistka Polski na stadionie (4,83) i w hali (4,80).

skok w dal

1. Elżbieta Duńska-Krzesińska

2. Irena Kirszenstein-Szewińska

3. Mirosława Sałacińska-Sarna

ELŻBIETA DUŃSKA-KRZESIŃSKA - 6,35 (rekord świata Budapeszt 1956); złota medalistka olimpijska (6,35 - wyrównany RŚ, Melbourne 1956); wicemistrzyni olimpijska (Rzym 1960); wicemistrzyni Europy (Belgrad 1962), brązowa medalistka ME (Berno 1954).

trójskok

1. Urszula Włodarczyk

2. Małgorzata Trybańska

3. Liliana Zagacka

URSZULA WŁODARCZYK - 13,98 (Kielce 1993); ósma w MŚ 1993 w Stuttgarcie; pięciokrotna mistrzyni Polski na stadionie i pięciokrotna w hali.

pchnięcie kulą

1. Krystyna Danilczyk-Zabawska

2. Ludwika Dobrowolska-Chewińska

3. Wanda Flakowicz

KRYSTYNA DANILCZYK-ZABAWSKA - 19,42 (Lyon 1992); halowa wicemistrzyni świata (Maebashi 1999), halowa wicemistrzyni Europy (Madryt 2005). W IO: 10. w Barcelonie, 5. w Sydney, 6. w Atenach; w MŚ: 12. w 1991 w Tokio, 8. w 1997 w Paryżu, 8. w 1999 w Sewilli, 10. w 2001 w Edmonton, 6. w 2003 w Paryżu.

rzut dyskiem

1. Halina Konopacka-Matuszewska

2. Jadwiga Wajs-Marcinkiewicz

3. Renata Katewicz

HALINA KONOPACKA - 39,62 (rekord świata, Amsterdam 1928); mistrzyni olimpijska 1928; 4 oficjalne rekordy świata (z nieoficjalnymi 7).

rzut młotem

1. Kamila Skolimowska

2. Anita Włodarczyk

3. Katarzyna Kita

KAMILA SKOLIMOWSKA - 76,83 (Dauha 2007); mistrzyni olimpijska z Sydney 2000; piąta w Atenach 2004; 4. w MŚ 2001 w Edmonton, 8. w 2003 w Paryżu, 7. w 2005 w Helsinkach, 4. w 2007 w Osace; wicemistrzyni Europy 2002 (Monachium), brązowa medalistka ME 2006 w Goeteborgu.

rzut oszczepem

1. Maria Kwaśniewska-Maleszewska

2. Daniela Tarkowska-Jaworska

3. Ewa Gryziecka

MARIA KWAŚNIEWSKA-MALESZEWSKA - 44,03 (Czeladź 1936 - stary typ oszczepu); brązowa medalistka IO 1936 w Berlinie; 4. w Światowych Igrzyskach Kobiet 1934 w Londynie; 6. w ME 1946 w Oslo.

pięciobój/siedmiobój

1. Urszula Włodarczyk

2. Kamila Chudzik

3. Małgorzata Guzowska-Nowak

URSZULA WŁODARCZYK - 6542 pkt w 7-boju (Ateny 1997); IO: Barcelona 1992 - 8.; Atlanta 1996 - 4.; Sydney 2000 - 4; MŚ: Tokio 1991 - 6.; Stuttgart 1993 - 5; Goeteborg 1995 - 9.; Ateny 1997 - 4.; Sewilla 1999 - 7.; ME: Helsinki 1994 - brąz; Budapeszt 1998 - srebro.

chód sportowy

1. Katarzyna Schewe-Radtke

2. Sylwia Korzeniowska

3. Agnieszka Dygacz

KATARZYNA SCHEWE-RADTKE - 42.17- 10 km Eisenhuettenstadt 1996 (do dziś rekord Polski); 1:31.26 - 20 km Mezidon 1999; 20 km - 5. w MŚ 1999 w Sewilli; na 10 km - 7. w IO w Atlancie; 11. w IO w Barcelonie; 6. w MŚ 1993 w Stuttgarcie; 12. w MŚ 1991 w Tokio.

mężczyźni

100 m

1. Marian Woronin

2. Wiesław Maniak

3. Marian Foik

MARIAN WORONIN - 10,00 (rekord Europy, Warszawa 1984); 7. w IO 1980 w Moskwie; brąz w ME 1982 w Atenach; w sztafecie 4x100 m: srebro w IO w Moskwie, 4. w IO w Montrealu; złoto w ME 1978 w Pradze. Czas 10,00 do dziś jest rekordem Polski.

200 m

1. Marian Foik

2. Marcin Urbaś

3. Marian Dudziak

MARIAN FOIK - 20,6 (Łódź 1960 ręczny pomiar), 20,83 (Tokio 1964); 4. w IO w Rzymie (20,90), 6. w Tokio (20,83); wicemistrz Europy (Belgrad 1962 - 20,8).

400 m

1. Andrzej Badeński

2. Jan Werner

3. Robert Maćkowiak

ANDRZEJ BADEŃSKI - 45,42 (Meksyk 1968); brązowy medalista IO w Tokio (45,64), 6. w Meksyku; wicemistrz Europy (Budapeszt 1966).

800 m

1. Paweł Czapiewski

2. Kazimierz Kucharski

3. Zbigniew Makomaski

PAWEŁ CZAPIEWSKI - 1.43,22 (Zurych 2001); brązowy medalista MŚ 2001 Edmonton, halowy mistrz Europy 2002 Wiedeń.

1500 m

1. Witold Baran

2. Henryk Szordykowski

3. Stefan Lewandowski

WITOLD BARAN - 3.38,9 (Tokio 1964); 6. w IO 1964 w Tokio; wicemistrz Europy (Belgrad 1962); rekordzista Europy na 1 milę (3.56,0 w 1964 w Londynie).

5000 m

1. Kazimierz Zimny

2. Zdzisław Krzyszkowiak

3. Janusz Kusociński

KAZIMIERZ ZIMNY - 13.44,4 (Berlin 1959); brązowy medalista olimpijski (Rzym 1960); wicemistrz Europy (Sztokholm 1958, Belgrad 1962).

10 000 m

1. Janusz Kusociński

2. Zdzisław Krzyszkowiak

3. Bronisław Malinowski

JANUSZ KUSOCIŃSKI - 30.11,4 (Los Angeles 1932); mistrz olimpijski 1932, trzykrotny rekordzista Polski.

3000 m z przeszkodami

1. Bronisław Malinowski

2. Zdzisław Krzyszkowiak

3. Jerzy Chromik

BRONISŁAW MALINOWSKI - 8.09,11 (Montreal 1976); mistrz olimpijski (Moskwa 1980), wicemistrz olimpijski (Montreal 1976), 4. w IO 1972 (Monachium); dwukrotny mistrz Europy (Rzym 1974, Praga 1978). Wynik z 1976 roku do dziś jest rekordem Polski.

Maraton

1. Jan Huruk

2. Antoni Niemczak

3. Ryszard Marczak

JAN HURUK - 2:10.07 (Londyn 1992); 7. w IO 1992 w Barcelonie; 4. w MŚ 1991 (Tokio); drugi w Londynie 1992.

110 m płotki

1. Mirosław Wodzyński

2. Leszek Wodzyński

3. Artur Noga

MIROSŁAW WODZYŃSKI - 13,55 (Warszawa 1975); wicemistrz Europy Rzym 1974; halowy wicemistrz Europy na 60 m ppł.

400 m płotki

1. Marek Plawgo

2. Paweł Januszewski

3. Ryszard Szparak

MAREK PLAWGO - 48,12 rekord Polski (Osaka 2007); brązowy medalista MŚ 2007 w Osace na 400 m ppł i w sztafecie 4x400 m; 6. w IO w Atenach (2004) i Pekinie (2008); wicemistrz Europy na 400 m ppł (Goeteborg 2006), młodzieżowy mistrz Europy 2003 (Bydgoszcz), mistrz świata juniorów 2000 (Santiago de Chile).

skok wzwyż

1. Jacek Wszoła

2. Artur Partyka

3. Edward Czernik

JACEK WSZOŁA - 2,35 (rekord świata, Eberstadt 1980); mistrz (Montreal 1976) i wicemistrz olimpijski (Moskwa 1980); halowy mistrz Europy (San Sebastian 1977).

skok o tyczce

1. Władysław Kozakiewicz

2. Tadeusz Ślusarski

3. Wojciech Buciarski

WŁADYSŁAW KOZAKIEWICZ - 5,78 (rekord świata, Moskwa 1980); mistrz olimpijski (Moskwa 1980); wicemistrz Europy 1974 (Rzym); halowy mistrz Europy 1977 (San Sebastian) i 1979 (Wiedeń).

skok w dal

1. Grzegorz Cybulski

2. Kazimierz Kropidłowski

3. Stanisław Jaskułka

GRZEGORZ CYBULSKI - 8,27 (Rzym 1975); 4. w ME 1978 w Pradze; brązowy medalista HME 1973 w Rotterdamie. Jego wynik 8,27 (trzeci na świecie w 1975 roku) przetrwał jako rekord kraju 26 lat.

trójskok

1. Józef Schmidt

2. Zdzisław Hoffmann

3. Michał Joachimowski

JÓZEF SCHMIDT - 17,03 (rekord świata, Olsztyn 1960); dwukrotny mistrz olimpijski (Rzym 1960, Tokio 1964); dwukrotny mistrz Europy (Sztokholm 1958, Belgrad 1962); jako pierwszy w historii skoczył ponad 17 m.

pchnięcie kulą

1. Władysław Komar

2. Tomasz Majewski

3. Edward Sarul

WŁADYSŁAW KOMAR - 21,19 (Warszawa 1974); mistrz olimpijski w 1972 w Monachium (21,18); w ME: Belgrad 1962 - czwarty, Budapeszt 1966 - trzeci, Helsinki 1971 - trzeci.

rzut dyskiem

1. Piotr Małachowski

2. Edmund Piątkowski

3. Zenon Begier

PIOTR MAŁACHOWSKI - 69,15 (Berlin 2009); wicemistrz olimpijski z Pekinu 2008 (67,82) i wicemistrz świata z Berlina 2009 (69,15).

rzut młotem

1. Szymon Ziółkowski

2. Tadeusz Rut

3. Zdzisław Kwaśny

SZYMON ZIÓŁKOWSKI - 83,38 (Edmonton 2001); mistrz olimpijski 2000 (Sydney); mistrz świata 2001 (Edmonton), wicemistrz świata 2009 (Berlin), brązowy medalista MŚ 2005 (Helsinki).

rzut oszczepem

1. Janusz Sidło

2. Piotr Bielczyk

3. Władysław Nikiciuk

JANUSZ SIDŁO - 86,22 (Mantes-la-Jolie 1970; stary typ oszczepu); rekordzista świata - 83,66 w 1956 w Mediolanie; pierwszy w Europie rzucił ponad 80 m (80,15 w 1953 w Jenie); wicemistrz olimpijski (Melbourne 1956); mistrz Europy (Berno 1954 i Sztokholm 1958).

dziesięciobój

1. Ryszard Katus

2. Ryszard Skowronek

3. Sebastian Chmara

RYSZARD KATUS - 7997 pkt (Spała 1976); brązowy medalista IO 1972 w Monachium; 5. w ME 1974 w Rzymie.

chód sportowy 20 i 50 km

1. Robert Korzeniowski

2. Jan Ornoch

3. Grzegorz Sudoł

ROBERT KORZENIOWSKI - 1:18.22 - 20 km Hildesheim 2000; 3:36.03 - 50 km Paryż 2003 (rekord świata); czterokrotny mistrz olimpijski: Atlanta 1996 (50 km), Sydney 2000 (20 i 50 km), Ateny 2004 (50 km); trzykrotny mistrz świata na 50 km: Ateny 1997, Edmonton 2001, Paryż 2003; mistrz Europy na 50 km: Budapeszt 1998, Monachium 2002.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje