Reklama

Reklama

Tomasz Majewski walczy o 13. tytuł z rzędu

Tomasz Majewski może 13. raz z rzędu zostać mistrzem Polski. Lekkoatletyczny czempionat w Krakowie już w dniach 19-21 lipca.

Spośród czynnych sportowców najwięcej złotych medali na mistrzostwach na stadionie wywalczył Szymon Ziółkowski, ale młociarza AZS-u Poznań nie zobaczymy w Krakowie. Tym samym nie będzie miał okazji, aby dogonić drugiego w tej klasyfikacji Roberta Korzeniowskiego. Czterokrotny mistrz olimpijski aż 15 razy i to rzędu był najlepszy w Polsce w chodzie na 20 kilometrów.

Brak Ziółkowskiego jest stratą dla zawodów, ale i tak największym faworytem w rzucie młotem jest Paweł Fajdek. Mistrz świata z 2013 roku, w tym sezonie spisuje się wyśmienicie. Jest liderem światowych tabel w rzucie młotem z wynikiem 83,12 m osiągniętym na mityngu w Székesfehérvár, a ostatnio wygrał konkurs podczas Uniwersjady w koreańskim Gwangju. W Krakowie będzie bronił też mistrzostwa Polski zdobytego przed rokiem w Szczecinie.

Reklama

To jednak nie Korzeniowski jest liderem klasyfikacji złotych medalistów. W tej kategorii najlepsza jest Krystyna Zabawska. Kulomiotka aż 16 razy zdobywała mistrzostwo Polski i na pewno w tym roku nie straci przodownictwa.

Za to pchnięcie kulą jest konkurencją, w której mamy największą liczbę mistrzów z dwucyfrową liczbą tytułów. Wśród nich jest Majewski. Dwukrotny złoty medalista olimpijski w krajowym czempionacie triumfował już 12-krotnie, nieprzerwanie od 2002 roku.

Tym razem zawodnika AZS-u AWF-u Warszawa mogą mocno naciskać młodzi z Konradem Bukowieckim, który wczoraj ustanowił rekord Polski juniorów do lat 20 (22,62 m, oczywiście lżejszą kulą) podczas mistrzostw Europy juniorów czy Jakub Szyszkowski.

Tak długą serią zwycięstw jak Majewski na mistrzostwach Polski mogą się pochwalić wspomniany już Korzeniowski i Artur Partyka, który konkurs skoku wzwyż wygrywał również 12 razy z rzędu.

Do grona złotych medalistów z dwucyfrową liczbą tytułów w Krakowie może dołączyć Piotr Małachowski. Dyskobol zdobył już bowiem dziewięć złotych medali. Tak samo jak Katarzyna Kowalska. Ona również dziewięć razy zostawała mistrzynią Polski, tylko że w biegu na 3000 m z przeszkodami.

91. Mistrzostwa Polski w Lekkoatletyce, które są pod patronatem Jacka Majchrowskiego, prezydenta miasta Krakowa, będą transmitowane przez TVP Sport.

Złoci medaliści MP w lekkoatletyce z dwucyfrową liczbą tytułów:

Krystyna Zabawska (pchnięcie kulą)  16

Rober Korzeniowski (chód na 20 km)  15

Szymon Ziółkowski (rzut młotem)  14

Władysław Komar (pchnięcie kulą)  14

Janusz Sidło (rzut oszczepem)  14

Agata Karczmarek (skok w dal)  14

Genowefa Patla (rzut oszczepem)  14

Edmund Piątkowski (rzut dyskiem)  13

Tomasz Majewski (pchnięcie kulą)  12

Artur Partyka (skok wzwyż)  12

Kamila Skolimowska (rzut młotem)  12

Jacek Wszoła (skok wzwyż)  11

Monika Pyrek (skok o tyczce)  11

Ludwiga Chewińska (pchnięcie kulą)  11

Józef Szmidt (trójskok)  10

Helmut Krieger (pchnięcie kulą)  10

Daniela Jaworska (rzut oszczepem)  10

Jadwiga Wajsówna (rzut dyskiem)  10

Barbara Sobotta (200 m)  10

Małgorzata Rydz (1500 m)  10

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL